روش پولی کردن با کارخانه طلاسازی را بدانیم

آموزش حسابداری طلافروشی

چه نیازی است به پولی کردن با کارخانه طلاسازی؟

تکرار این مطلب مفید است که در فاکتور بنکداری طلا، دو حساب جداگانه داریم یکی حساب طلا و دیگری حساب مبلغ و هرکدام ازین حساب‌ها جداگانه تسویه می‌شود؛ مفصل‌تر در مقالۀ «ته حساب یعنی چی؟» این مطلب را شکافته‌ایم و در صورت نیاز می‌توانید آن را مطالعه کنید.
همچنین می‌دانید که «پولی کردن» یعنی به جای طلا پول بدهیم یا بگیریم.
بیشتر وقت‌ها سازندگان از بنکداران، طلبکار هستند و ته‌حسابشان «بستانکار» است؛ هم حساب طلای آنها بستانکار است هم حسابی که بابت اجرت ساخت دارند. بسته به قرار و مداری که بنکدار با سازنده و کارگاه تولیدی دارد حساب اجرت را مثلا هر سه ماه تسویه می‌کند. یعنی اگر امروز کارساخته‌ای را به بنکدار تحویل دهد، اجرت و مزد ساختِ این کار را سه ماه بعد دریافت می‌کند.

پولی کردن با کارخانه طلاسازی در حسابداری طلافروشی
پولی کردن با کارخانه طلاسازی

ته حساب آقای عباس تبریزی را -که کارگاه تولید النگوی طلا دارد- مشاهده می‌کنید. وقت تسویه اجرت فرا نرسیده است اما ایشان درخواست پول دارد و نیازمند پول نقد است. به هر دلیلی، با درخواست ایشان موافقت نمی‌شود و آقای تبریزی می‌خواهد در عوض، از طلایی که طلبکار است بفروشد و پولش را بگیرد. درخواست دوم اما پذیرفته می‌شود و با ایشان به مقدار ۳ میلیون تومانی که لازم دارد، «پولی» می‌کنیم. پولی کردن یعنی چه؟ یعنی با خرید طلا، به جای حساب طلا، پول بدهیم.
مراحل را به ترتیب زیر توضیح می‌دهیم.

پولی کردن با کارخانه طلاسازی: پرداخت پول

ردیف اول فاکتور، مبلغی که به ایشان پرداخت می‌کنیم را ثبت کنید و در شرح بنویسید «پرداخت نقدی». در ستون مبلغ، ایشان بدهکار می‌شود. (از مقالۀ «بستانکار کیست؟» می‌دانید که پرداخت به شخص باعث بدهکار شدن آن شخص می‌شود)

احتمالاً این مقاله هم مفید باشه
چگونه آبشده شرطی را در فاکتور، ثبت کنیم؟
پولی کردن با کارخانه طلاسازی در حسابداری طلافروشی
پولی کردن با کارخانه طلاسازی

پولی کردن با کارخانه طلاسازی: خرید طلا

ردیف بعدی، به مقدار ۳ میلیون تومان با ایشان پولی کنید. قبل از هر چیز، در ستون مبلغ ایشان را ۳ میلیون بستانکار کنید تا حساب ریالی سند، صفر شود. مبلغی که به او پرداخت می‌شود بابت خرید طلا از اوست و روی مانده‌حساب قبلی اجرت و طلب ریالی‌اش تأثیری ندارد پس نتیجه سند باید به گونه‌ای باشد که روی حساب مبلغ بی‌تأثیر باشد.

پولی کردن با کارخانه طلاسازی در حسابداری طلا
پولی کردن با کارخانه طلاسازی

در ستون وزن ۷۵۰ (حساب طلا) ایشان را بدهکار کنید. (می‌خواهیم از طلب طلایی که قبل ازین سند داشته کم شود و به جایش پول پرداخت کنیم)
در ستون شرح بنویسید «خرید پولی» یا «خرید طلا». می‌دانید چرا می‌نویسیم خرید؟ چون می‌خواهیم پول پرداخت کنیم پس می‌خریم و پولش را می‌دهیم. قیمت یک مثقال ۷۰۵ را در شرح بنویسید. مظنه ۴۹۷,۷۰۰ تومان است.

پولی کردن با کارخانه طلاسازی در حسابداری طلافروشی
پولی کردن با کارخانه طلاسازی

اکنون نوبت محاسبه وزنِ طلایی است که از طلبش کم خواهد شد. ۳ میلیون تومان چند گرم طلا می‌شود اگر مظنه ۴۹۷,۷۰۰ تومان باشد؟ با تبدیل مثقال به گرم و تقسیم کردن ِ ۳ میلیون تومان بر قیمت هر گرم، به سادگی پاسخ مشخص خواهد شد.
۴,۹۷۷,۰۰۰ ÷ ۴/۳۳۱۸۰۲ = ۱,۱۴۸,۹۴۰
۳۰,۰۰۰,۰۰۰ ÷ ۱,۱۴۸,۹۴۰ = ۲۶/۱۱
۲۶/۱۱ گرم را در ستون حساب طلا و پس از «بد» بنویسید.

پولی کردن با کارخانه طلاسازی در حسابداری طلافروشی
پولی کردن با کارخانه طلاسازی

پولی کردن با کارخانه طلاسازی: جمع سند

موفق شدید! ۳ میلیون تومان طلا خریدید و پولش را پرداخت کردید. حالا در جمع سند، حساب طلایی بدهکار و حساب ریالی صفر و بی‌تغییر است. یعنی بدون اینکه حساب اجرت ایشان دست‌کاری شود از طلب طلایش کم شد و پولش پرداخت شد.

مقاله واضح و شفاف بود؟ با نظرتان مقاله را تکمیل کنید و اگر ابهامی هست با پرسشتان مرا را آگاه بفرمایید تا پاسخ سوال را خدمتتان عرض کنم. متشکرم

نوشتهٔ بعدی
طلایی کردن اجرت، همان پولی کردن است؟
نوشتهٔ پیشین
چگونه آبشده شرطی را در فاکتور، ثبت کنیم؟

این مقاله چطور بود؟

4 نظر

5 4
روش پولی کردن با کارخانه طلاسازی را بدانیم

2 دیدگاه. همین الان خارج شوید

 • خدیجه مولانی
  1397/11/09 22:06

  من میخوام مغازه طلافروشی بازکنم روش خرید و فروش رو از کجا چطور یاد بگیرم جایی هست

  پاسخ
  • سیدحسنین قاینی
   1397/11/11 12:56

   اتحادیه برای دادن مجوز یه سری کلاس و آزمون برگزار میکنه. برای «حسابداری طلافروشی» میتونید از مقالات و ویدئوهای آموزشی و رایگان سایتمون استفاده کنید.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست