خانه > به‌روزرسانی
به‌روزرسانی2018-08-21T09:21:37+04:30

حساب‌های بنکداری

چه افرادی را در حساب بنکداری قرار دهید؟

اگر تکفروش هستید، کارهای ساخته را از کجا تأمین می‌کنید؟ احتمالا از بنکداران بازار و اشخاص کیفی و چند کارگاه طلاسازی. اسم و ته‌حسابشان را بنویسید.
اگر کارگاه دارید و طلاساز هستید، مشتریان شما چه کسانی هستند؟ احتمالاً چند مغازه تکفروشی و افراد کیفی و بیشتر از آنها، بنکداران بازار.
اگر بنکدار و عمده‌فروش هستید، اسم و ته حساب مشتریان خود را بنویسید. همچنین کارگاه‌هایی که با آنها کار می‌کنید و افراد کیفی را. همچنین افراد آبشده فروش و ری گیری‌ها. عین همین مسأله اگر کیفی هستید.

اگر شخصی الان با شما هیچ حسابی ندارد و ته حسابش صفر است، باز هم اسمش را بنویسید مگر اینکه دیگر با آن شخص کار نمی‌کنید.
 • بنکدار و عمده فروش
 • همکار و مغازه‌های همسایه
 • کیفی
 • آبشده فروش
 • کارخانه و کارگاه طلاسازی
 • مشتری مغازه دار
 • ری گیری

حساب های بنکداری در ابتدای دوره
خلاصه اینکه حساب همه کسانی که با آنها بده بستان دارید، همه را در همین بخش حساب‌های بنکداری وارد کنید. به جز سه تا: مشتریان مغازه تکفروشی که اکثراً از بانوان هستند، سرمایه اولیه خودتان و شرکای مغازه و حساب‌های بانکی. برای این سه، بخش‌هایی جداگانه جلوتر در کیمیا می‌آید.

گروه

بهتر است افراد را گروه‌بندی کنید تا بعداً در گزارش‌ها استفاده کنید. مثلا می‌خواهید ته‌حساب همسایه‌ها را چاپ کنید، گروه «همسایه‌ها» را انتخاب می‌کنید. یا مثلا در اپلیکیشن کیمیـ نما، می‌خواهید فقط فاکتورهای «مشتری اهواز» به موبایل منتقل شود.
جدای ازین، هشدارهای کیمیا برای هر گروه هم تنظیم‌پذیر است. به عنوان مثال: از مشتری آبشده را همیشه دریافت می‌کنیم دیگر! اگر اشتباهی پرداخت بزنید، کیمیا هشدار می‌دهد تا مطمئن شود اشتباه نشده. توضیح بیشتر در این زمینه را در پنجره گروه جدید بخوانید. هنگام نصب کیمیا، سه تا گروه داریم که شما می‌توانید به آنها اضافه کنید.
معرفی گروه به حساب جدید در ابتدای دوره

 • تعریف نشده: کیمیا نسبت به این گروه، بی‌خیال است و هیچ هشداری نمی‌دهد!
 • سازنده: منظور، هر کسی است که جنس و کار ساخته برایتان تأمین می‌کند.
 • مشتری

برای معرفی گروه جدید، کافی است نامش را تایپ کنید و Enter را بزنید. پنجره گروه جدید باز می‌شود. چنانچه درباره این پنجره نیاز به راهنمایی دارید، روی لینک روبرو کلیک کنید: اطلاعات پایه > پنجره گروه جدید

ارز

دوستانی که افزونه ارز و سکه را تهیه کرده باشند، می‌توانند مشخص کنند که پیش‌فرض حساب هر شخصی با چه ارزی باشد. این کار سرعت سند زدن را بسیار بالا می‌برد. مثلا اگر با کسی، بیشتر حسابتان به دلار است و ته‌حساب را دلاری نگه می‌دارید اما گاهی ته‌حساب درهمی هم پیدا می‌کند، ارز را دلار قرار دهید.

عیار ته‌حساب

مانده حساب این شخص را با چه عیاری می‌خواهید ببینید؟ مثلا اگر با ترکیه کار می‌کنید، معمولا پرینت ته‌حسابشان با عیار 995 هست حتی اگر ساخته‌ای 18 عیار از آنها بگیریم.
مثال دیگر: مغازه‌های تکفروشی، ته‌حساب همسایه‌ها را با عیار 740 نگه می‌دارند تا به اندازه‌اش، طلای متفرقه روی ترازو بگذارند.
عیار ته حساب صرفاً نمایش مانده حساب آن شخص را تغییر می‌دهد و موجودی شما را به هم نمی‌ریزد.

مانده حساب

بعد از وارد کردن نام و گروه و… با چند بار زدن Enter، پنجره مانده حساب باز می‌شود.
دقت بفرمایید: ته‌حسابی که همین الآن با شما دارند، ثبت کنید. چنانکه در شروع به کار با کیمیا گفتیم، کاری به گذشته‌ها نداشته باشید و همین امروز را ملاک شروع کار با کیمیا قرار دهید.
اشخاصی هستند که مثلاً طلا را بدهکارند اما اجرت را طلبکار: حسابشان را در دو ردیف بزنید. همچنین ته‌حساب‌های ارزی را هر کدام در ردیف جداگانه وارد کنید.
مانده حساب و ته حساب اشخاص در ابتدای دوره
با کلیک روی دکمه تایید یا فشردن Alt و X در صفحه‌کلید، به پنجره قبلی برمی‌گردید یعنی لیست حساب‌های بنکداری. Enter بزنید تا به ردیف دوم منتقل شوید و حساب نفر بعدی را وارد کنید و همین رویه را ادامه دهید تا حساب‌های بنکداری تکمیل شود و کسی باقی نماند. کلید ادامه را کلیک کنید یا F12 را بزنید.

این مقاله چطور بود؟ 0 نظر

حساب‌های بنکداری
0 0

پنجره جنس جدید – ساخته، نیمساخت، کالا

نوع جنس

ابتدا نوع جنس را انتخاب کنید:
نوع جنس در پنجره جنس جدید

 • ساخته: معنایش واضح است، طلای ساخته شده.
 • نیمساخت: چنانچه طلاسازید و کارگاه دارید، احتمالا برخی از اجناس شما نیمساخت هستند یعنی کارهایی که در مراحل ساخته شدن هستند و هنوز کامل نیستند.
  بسیاری از همکاران شما، ترجیح می‌دهند موجودی این کارها را جدا نگه دارند و تا وقتی که مراحل پایانی جلا و تمیزکاری روی آنها انجام نشده، با نامی دیگر و از نوع نیمساخت در برنامه استفاده می‌کنند. یعنی تا وقتی که بتوان به عنوان کار ساخته، به بازار داد. مثلا نام «کارگاهی النگو گوارسه» برای «النگو گوارسه».
 • کالا: هر جنسی که عیار ندارد و موجودی‌اش طلایی نیست مثل ساعت، رادیوم و… اگر ازین اجناس، بده بستان دارید، آنها را از نوع کالا ثبت کنید.

نام جنس

نام جنس را این جوری تایپ نکنید: النگویاسمن. بلکه النگو یاسمن تایپ کنید.
نام جنس در پنجره جنس جدید یعنی بین کلمات، فاصله بگذارید تا در آینده، بتوانید پیدایش کنید چون کیمیا به ابتدای کلمات نگاه می‌کند پس اگر فاصله نگذارید، یک کلمۀ سرهم حساب می‌شود. یعنی اگر به دنبال کلمۀ «یاسمن» باشید در نتیجه جستجو نمی‌آید.

نکته دیگر اینکه نمی‌توان از نام تکراری برای اجناس استفاده کرد و دو جنس کاملاً هم‌نام داشت.

عیار

اگر جنسی عیارش 750 نیست، عیار را تغییر دهید.
نمی‌توان یک جنس را با دو عیار متفاوت داشت. مثلا اگر دو جور سرویس کلکته دارید که یکی 21 عیار است و دیگری 18 عیار، باید دو تا کار ساخته جدا از هم تعریف کنید که عیار یکی 750 و دیگری 875 است و نامشان هم متفاوت باشد. مثلا نام یکی را «سرویس کلکته» بگذارید و دیگری را «سرویس کلکته 21»

ارز دریافتی

اگر اجرت دریافتی شما برای این جنس، ریالی نیست، حتما ارز دریافتی را تغییر دهید مثلا اگر کاری را با اجرت دلاری از ترکیه دریافت می‌کنید، ارز دریافتی را دلار بگذارید.
البته در کیمیا می‌توان کاری را دلاری گرفت و با اجرت ریالی فروخت. برنامه خودش همه چیز را مرتب می‌کند اما برای داشتن موجودی اجرت، حتماً ارز دریافتی را درست وارد کنید. همه این امکانات با تهیه افزونه ارز و سکه، برای شما مهیاست.
نکته مهم: نمی‌توان کاری را با دو ارز دریافتی متفاوت داشت. مثلا جنسی داریم به نام سرویس یاسمن که هم از ترکیه می‌گیریم، هم از ایران با نامی مشابه دریافت می‌کنیم. در این حالت، باید دو تا جنس با نام‌های متفاوت در کیمیا وارد کنید که ارز دریافتی یکی دلار و دیگری ریال باشد.

فی عددی

اجرت این جنس، تعدادی است؟ یعنی «فی» ضربدر «تعداد» می‌شود. معمولا در کارهای بچه‌گانه و کارهای ریز، اجرت تعدادی است. اگر فی کار، تعدادی بود، گزینه فی عددی را تیک بزنید.

سنگ دار

تنظیم کار سنگ دار در پنجره جنس جدید
چنانچه ارزش سنگ، جدای از اجرت کار حساب شده، این گزینه را تیک بزنید سپس انتخاب کنید که روش محاسبه پول سنگ در این کار چگونه است؟ البته این امکان کاربردی فقط برای کارهایی مناسب است که یک سنگ دارند. برای کارهای جواهر که چندین سنگ متفاوت دارند و برایشان شناسنامه صادر می‌شود، می‌توانید کل پول سنگ‌ها را به اجرت کار اضافه کنید.
 مثال سنگ دار که فقط پول سنگ را دارم

نام سنگ: دوست دارید در فاکتور، نام سنگ چه باشد؟ کلمه «سنگ» یا مثلا «عقیق» نام دلخواهتان را بنویسید.
روش محاسبه پول سنگ: یکی از سه گزینه زیر را می‌توان انتخاب کرد.

  • وزن سنگ x فی سنگ: اگر اجرت سنگ به صورت وزنی است، این گزینه را انتخاب کنید.
  • تعداد سنگ x فی سنگ: اجرت سنگ، تعدادی است و فی سنگ ضربدر تعدادش می‌شود.
  • فقط پول سنگ را دارم: کارهایی که پول کل سنگ‌هایش را می‌دانیم اما از وزن و تعداد سنگ، خبری نیست مثل عکس بالا که کارخانه، قیمت کلی سنگ را 80 هزار تومان درج کرده و وزن سنگ یا تعدادش، تأثیری در قیمت سنگ ندارد.

کار چرم دار

کارهای چرم‌دار هم مشابه سنگدار هستند و می‌توانید در قسمت نام سنگ، «چرم» را تایپ کنید و روش محاسبه پول سنگ را متناسب با کارتان انتخاب کنید. مثلا اگر وزن و تعداد چرم، مشخص نیست، گزینه «فقط پول سنگ را دارم» را انتخاب کنید.
روش معرفی کار چرم دار در کیمیا

پلاستیک دار

کارهایی که به صورت بسته‌بندی تحویل می‌گیرید مثلا انگشترهایی که هرکدام در پلاستیکی کوچک قرار گرفته‌اند و کارگاه سازنده‌اش وزن یک عدد پلاستیک را به شما اعلام می‌کند، برای فاکتور زدن راحت‌تر، تیک پلاستیک‌دار را بزنید تا موقع وارد کردن وزن، پنجره‌ای مشابه عکس بیاید.
هرکدام از گزینه‌هایی که دارید، بنویسید تا بقیه را کیمیا حساب کند. مثلا شما “وزن یک عدد پلاستیک” و “تعداد پلاستیک‌ها” و “وزن طلا و پلاستیک با هم” را دارید؛ اینها را وارد کنید و کلید محاسبه را بزنید تا وزن طلا حساب شود یعنی وزن طلای بدون پلاستیک.
شکل سند کار پلاستیک دار

وزن یک عدد

یک سری کار داریم که هر یک عددشان، وزنی ثابت دارد. مثل سکه‌های پارسیان که مثلا 100 سوتی هستند. با وارد کردن وزن یک عدد، کیمیا موقع سند زدن کار شما را آسان می‌کند: شما تعداد را وارد خواهید کرد، کیمیا وزن را حساب می‌کند یا برعکس. مثلا برای پنج تا سکه پارسیان 100 سوتی، شما تعداد را 5 می‌زنید و کیمیا وزن را 0.5 گرم می‌زند.

عکس و تصویر جنس

اگر دلتان خواست برای جنس، عکس بگذارید تا موقع سند زدن عکس جنس را هم ببینید و اشتباهی اسم جنس دیگری را وارد نکنید.
انتخاب عکس و تصویر در پنجره جنس جدید

 • انتخاب تصویر: با کلیک روی این گزینه، می‌توانید از عکس‌های داخل کامپیوتر یکی را انتخاب کنید.
 • دوربین: با کلیک روی گزینه دوربین، می‌توانید با وبکم یا دوربینی که به کامپیوتر وصل است، عکس بگیرید. اگر این گزینه خاموش و کم‌رنگ بود بدین معناست که دوربینی به کامپیوتر وصل نیست یا ویندوز آن را شناسایی نکرده. این مسأله مرتبط با کیمیا نیست، لطفاً از خدمات کامپیوتری برای حل آن کمک بگیرید.

بعد از آنکه تصویر را برای جنستان انتخاب کردید، فایل جدید عکس در پوشه KimiaPictures، داخل پوشه Pictures ویندوز ذخیره می‌شود. نکته‌ای که گفتنش را لازم می‌بینم: عکس‌ها به خاطر حجم زیادشان، در نسخه پشتیبان کیمیا قرار نمی‌گیرند پس خودتان برای بکاپ گرفتن از آنها، باید فکر چاره باشید.
محل ذخیره عکسهای اجناس و اشخاص کیمیا

گروه جنس

گروه‌بندی اجناس به النگو، گوشواره یا …، در گزارش‌گیری بیشترین کاربرد را دارد. مثلا می‌خواهید کارکرد فقط النگوها را ببینید، گزارش را محدود به گروه النگو می‌کنید.
علاوه بر گزارش‌ها، می‌توانید از امکان پیشنهاد فی متناسب با گروه اجناس در کیمیا استفاده کنید.
گروه جنس در پنجره جنس جدید
در تصویر می‌بینید که خود کیمیا، هوشمندانه تشخیص داده گروه جنستان، النگو است چون با کلمه النگو شروع شده.

این مقاله چطور بود؟ 0 نظر

پنجره جنس جدید – ساخته، نیمساخت، کالا
0 0

موجودی اجناس

احتمالا این مرحله بیشترین زمان را از شما بگیرد، پیشاپیش خسته نباشید و خدا قوت.
هر جنسی که همین الآن در گاوصندوق موجود هست، ثبت کنید حتی اگر متعلق به شما نیست و بابتش بدهکارید، مثلا از بازار دریافتش کرده‌اید.
کیمیا را با اجناس خود آشنا کنید: اسم هر جنس را در قسمت شرح تایپ کنید و کلید Enter را بزنید تا پنجره جنس جدید باز شود.
چنانچه در پنجره جنس جدید، سوالی دارید یا نیاز به راهنمایی بیشتر هست روی لینک روبرو کلیک کنید: اطلاعات پایه > پنجره جنس جدید

همین حرکت، از مزایای کیمیاست که همه چیز، یک‌جا در اختیارتان است. مثلا برای معرفی نام اجناس، نیازی نیست ازین صفحه بیرون بروید. بلکه با تایپ اسم جنس و تأیید کردن مشخصاتش، به لیست اجناس در کیمیا اضافه می‌شود.

موجودی اجناس در ابتدای دوره
طلاهای ساخته شده، سکه‌های غیره و سکه‌هایی مثل پارسیان، کالاهایی که عیار ندارند مثل ساعت، همگی جایشان در همین صفحه است و موجودی‌شان را ثبت کنید.

اجرت دریافتی

اجرت دریافتی جنس
یعنی اجرتی که پای شما افتاده، فی خرید شما از بازار. به هیچ عنوان منظورمان قیمت طلا نیست، بلکه فی اجرت و مزد ساخت آن جنس.
اگر جنسی را با چندین فی متفاوت دریافت کرده‌اید، میانگین را بزنید. کیمیا از این فی دریافتی برای محاسبه موجودی اجرت استفاده خواهد کرد.
در ستون % اگر اجرت دریافتی شما درصد طلایی بود، درصدش را وارد کنید. منظور از درصد طلایی این است که اگر 100 گرم کار ساخته دریافت کنید با اجرتِ 5 درصد طلایی، برای تسویه حساب باید 105 گرم پرداخت کنید.

اجرت منفی: اگر فی دریافتی جنس، منفی بود ابتدا کلید منها را در صفحه‌کلید بزنید، سپس فی یا درصدش را وارد کنید.

تعداد

تعداد جنس در موجودی اجناس ابتدای دوره
وارد کردن تعداد الزامی نیست مگر اینکه خودتان موجودی تعداد هم برایتان مهم باشد (بیشتر همکارانی که من دیدم، برایشان مهم نبوده) یا اینکه اجرت آن جنس، تعدادی باشد یعنی اجرت از فی ضربدر تعداد به دست می‌آید که در این حالت باید تعداد را ثبت کنید.

وارد کردن به صورت کلی

برخی مغازه‌های تکفروشی، به خاطر زیاد بودن تعداد اجناسشان ترجیح می‌دهند کارهای ساخته را به صورت کلی وارد کنند. مثلا سرویس‌های خارجی که اجرتشان به هم نزدیک هستند، به یک اسم؛ سرویس‌های با اجرت ارزان‌تر، همگی با یک اسم و همین‌طور انگشترها و النگوها و…
در کل به جای معرفی پنجاه جنس به کیمیا، حداکثر با ده یازده اسم سروکار دارند. ازین روش هم می‌توانید استفاده کنید تا سرعت کارتان بالا برود اما موجودی اجرت به صورت حدودی محاسبه می‌شود.
فقط دقت کنید موقع دریافت جنس از بازار، با همان نام دریافت کنید که می‌فروشید یعنی یکی از همان ده یازده اسم. نمی‌توان “سرویس ظریف” دریافت کرد اما با نام “سرویس جور” فروخت چون در این حالت، دو تا جنس متفاوت خواهیم داشت که موجودی‌شان به هم مربوط نیست.

این مقاله چطور بود؟ 0 نظر

موجودی اجناس
0 0

موجودی سکه‌های بانکی

هر تعداد سکه بانکی که همین الآن در گاوصندوق موجود هست، ثبت کنید. حتی اگر متعلق به شما نباشند و بابتشان بدهکارید، مثلا از بازار دریافتش کرده‌اید و حسابشان تسویه نشده.
در این صفحه فقط سکه بانکی یعنی امامی، قدیم، نیم، ربع و گرمی را وارد کنید. سکه‌هایی مثل پارسیان، جلوتر در موجودی اجناس ثبت خواهد شد. همچنین سکه‌های غیره که قیمت آنلاین ندارند، همان‌ها که به صورت غیرمجاز ضرب شده‌اند و به اندازه وزن و عیار طلایشان، ارزش دارند، آنها را هم جلوتر در موجودی اجناس ثبت خواهید کرد.

مثال

همین الان که دارم موجودی مغازه را به کیمیا می‌دهم، 8 سکه امامی، 3 تا نیم و 15 تا ربع در مغازه هست. مشابه آنچه در عکس می‌بینید، همه را وارد کردم:
مثال موجودی سکه بانکی در ابتدای دوره

این مقاله چطور بود؟ 0 نظر

موجودی سکه‌های بانکی
0 0

پنجره جنس جدید – ارز

 • نماد: برای ارزهایی که نماد دارند مثلا نماد دلار، $ است و کیمیا هم در نمایش ته‌حساب‌ها از همین نماد برای حساب‌های دلاری استفاده می‌کند. چنانچه نماد را خالی بگذارید، نام ارز به عنوان نمادش استفاده خواهد شد.
 • تعداد اعشار نمایشی: ارزهایی مثل دینار عراق همیشه بدون اعشار است و باید در این قسمت عدد صفر را وارد کنید تا اشتباهی مبلغ را با اعشار ثبت نکنید اما مثلا دلار، با اعشار هم نوشته می‌شود که سِنت نام دارد. متناسب با ارزی که به کیمیا معرفی می‌کنید تعداد اعشار را بزنید تا مبالغ آن ارز را درست وارد کنید.
 • همیشه با اعشار: متداول در برخی ارزها این است که همیشه با اعشار نوشته می‌شوند، مثلا دلار در اسناد رسمی حتی اگر اعشار نداشته باشد، دو تا صفر بعد از ممیز می‌نویسند. اگر ارز شما چنین است و دلتان می‌خواهد کیمیا همیشه