فرمول محاسبه قیمت طلا در زمان خرید از طلافروشی

راهنمای خرید طلا

وقتی از مغازه طلافروشی، گردن‌بند یا سرویس طلا می‌خرید، مبلغی که برایتان فاکتور می‌شود، به چه روشی محاسبه شده؟ خیلی از مغازه‌داران علاقه ندارند که مشتری از حساب و کتابشان سر در بیاورد و نحوه محاسبه قیمت طلا در زمان خرید دست شما بیافتد اما هستند کسانی که از شفافیت استقبال می‌کنند.
روش محاسبه ازین قرار است:

پول طلای خام + اجرت + سود طلافروشی + مالیات

حالا با یک مثال، جزئیات فرمول بالا را توضیح می‌دهم. فرض کنید شما النگوی زیر را برای خرید انتخاب کرده‌اید. نام این کار، النگو سینا هست به وزن 18/730 گرم (هجده گرم و هفتصد و سی سوت).

نحوه محاسبه قیمت و اجرت طلا هنگام خرید از طلا فروشی
نحوه محاسبه قیمت و اجرت طلا هنگام خرید از طلا فروشی

1) پول طلای خام

منظور از طلای خام این است که فقط طلا، خود فلز طلا بدون درنظر گرفتن اجرت و سود مغازه طلافروشی، چقدر می‌ارزد. پول طلا از ضرب «قیمت هر گرم طلا» در وزن کار ساخته به دست می‌آید.

قیمت تابلو در این لحظه، 420,000 تومان برای هر گرم طلای هجده عیار است پس پول النگوی انتخابی ما 7,866,600 تومان می‌شود.
18/730 × 420,000 = 7,866,600 تومان پول طلای خام.

محاسبه پول طلا به روش فوق برای مواقعی است که عیار کار ساخته، 750 و هجده عیار باشد وگرنه باید وزنش را تبدیل به عیار 750 کنیم، سپس در قیمت تابلو ضرب شود مثل مواقعی که کار 21 عیار انتخاب می‌کنید. چنانچه با تبدیل عیار آشنا نیستید، مقاله «فرمول تبدیل عیار و محاسبه وزن۷۵۰» را بخوانید.

از چهار بخش فرمول محاسبه قیمت طلا در زمان خرید اولی‌اش به خوبی و خوشی تمام شد.

2) اجرت ساخت و کارمزد

قسمتی که برای همه مشتریان، مبهم و سوال‌برانگیز است همین جاست. شما نمی‌دانید که طلافروش بابت این جنس، چه اجرتی را به کارخانه یا بازار پرداخته یعنی خودش گرمی چند تومان، کارمزد داده است.
مساله اجرت کاملا به وجدان فروشنده برمی‌گردد و راستگو بودنش اما می‌توانید پیش از خرید، همان جنس را در چند مغازه قیمت کنید و دقیقا از نرخ اجرت بپرسید

” اجرت ساخت این جنس، گرمی چند تومان است؟ “

این‌طوری تا حدودی از اجرتش مطلع می‌شوید.
برای محاسبه پول اجرت، وزن طلای ساخته را ضربدر فی اجرت هر گرم می‌کنند. مثلا النگوی مدنظرمان را گرمی 25,000 تومان برایتان فی می‌زند:
18/730 × 25,000 = 468,250 تومان پول اجرت.

حتماً شنیده‌اید برخی کارهای ساخته، اجرتشان درصدی است مثلا می‌گویند اجرت این کار 17% است. روش محاسبه اجرت برای این کارها، درصد گرفتن از قیمت روز طلا هست.
مثلا قیمت تابلو 420,000 تومان برای هر گرم طلاست، 17 درصدش می‌شود: گرمی 71,400 تومان. با ماشین‌حساب، قیمت طلا را ضربدر درصد کنید سپس تقسیم بر صد. حالا که اجرت هر گرم را به دست آوردیم، در وزن ضرب می‌کنیم تا به پول اجرت برسیم.
سخت‌تر ازین، اجرت برخی کارهاست که ترکیبی از تومان و درصد است. مثلا گرمی 8,000 تومان و 3% که باید ابتدا درصدش را به روشی که گفتیم تبدیل به تومان کنید و به 8هزار تومان اضافه کنید تا فی اجرت هر گرم مشخص شود.

همین‌جا یک نکته مشخص می‌شود: اجرت کارهای درصدی، متناسب با نوسان قیمت طلا، کم و زیاد می‌شود

3) سود مغازه طلا فروشی

پول طلای خام و پول اجرت، هزینه تمام‌شده برای طلافروش است یعنی مبلغی که پای خودش افتاده، پس سود خودش چقدر است؟ در هر مغازه طلافروشی دستورالعمل اتحادیه طلا و جواهر نصب شده: سود قانونی طلافروشان، ۷ درصد است. پول طلا و اجرت، هر مبلغی شد، هفت درصدش سود تکفروش است و به مبلغ نهایی که شما می‌پردازید، اضافه می‌شود.

برای محاسبۀ هفت درصد با ماشین‌حساب، پول طلا و اجرت جمع کنید، سپس ضربدر 7 کنید و بعد تقسیم بر صد.
7,866,600 + 468,250 = 8,334,850 تومان که 7 درصدش می‌شود: 583,439 تومان سود مغازه طلافروشی
پس با این حساب و به قیمت امروز طلا، مغازه‌دار هرچقدر هم بخواهد تخفیف بدهد، نباید از 580هزار تومان بیشتر شود و اگر بیشتر ازین تخفیف بدهد، شما به نرخ اجرتی که اعلام کرده بود شک می‌کنید، مگر اینکه بخواهد بدون سود به شما بفروشد! مگه میشه؟! مگه داریم؟!

4) مالیات ارزش افزوده

به آخرین بخش از فرمول محاسبه قیمت طلا در زمان خرید رسیدیم: مالیات. محاسبه‌اش پیچیدگی خاصی ندارد فقط به جمع مبالغی که بالاتر به دست آوردید، درصد مالیات را هم اضافه کنید. نرخ مالیات امسال 9 درصد است.
7,866,600 + 468,250 + 583,439 که 9 درصدش می‌شود: 802,646 تومان مالیات ارزش افزوده.

به عددی رسیدیم که در فاکتور به عنوان مبلغ نهایی نوشته می‌شود و شما باید پرداخت کنید:
7,866,600 + 468,250 + 583,439 + 802,646 = 9,720,935 تومان مبلغ نهایی بابت النگو سینا

از سال 1389 که قانون مالیات ارزش‌افزوده اجرایی شده، صنف طلافروش موظف شده درصدی از بهای تمام‌شده زیورآلاتی که به مشتریان می‌فروشند را به‌عنوان مالیات محاسبه کرده و از خریدار دریافت کنند. این موضوع از همان ابتدا مورد اعتراض طلافروشان قرار گرفت چراکه معتقد بودند اصل طلا سرمایه است و ارزش‌افزوده‌ای ایجاد نمی‌کند که مالیات به آن تعلق بگیرد و مالیات فقط برای اجرت و سود تکفروش، باید محاسبه شود.

خوشبختانه بعد از گفتگوها وجلسات متعدد بالاخره مجلس تصویب کرد تا محاسبه مالیات ارزش افزوده از ابتدای دی 1400 فقط به اجرت و سود تکفروشی تعلق بگیرد و اصل طلا در آن دخیل نباشد.

محاسبه سریع با ماشین‌حساب

هیچ مغازه‌داری این همه ضرب و جمع نمی‌کند بلکه از ترفندی آسان‌تر و سریع‌تر استفاده می‌کند که به شما می‌گویم. با ماشین‌حساب، این مراحل را طی کنید: قیمت هر گرم طلا + فی اجرت + 7، حالا کلید درصد را بزنید و سپس کلید × را. وزن را وارد کنید. تا بدین مرحله، ماشین‌حساب مبلغ بدون مالیات را نشانتان می‌دهد. عدد 9 را بزنید سپس کلید درصد و در پایان کلید مساوی. شما به مبلغ نهایی رسیدید.
فرمولی را که در ابتدای مقاله گفتم یادتان هست؟

پول طلای خام + اجرت + سود طلافروشی + مالیات

حتماً متوجه شدید که از وزن، فاکتور گرفتیم و بالاخره درس تلخ ریاضی و «فاکتور گرفتن» که در مدرسه یاد گرفتیم، به کارمان آمد اما هنوز که هنوز است کاربرد سینوس و تانژانت را در زندگی روزمره خود نمی‌دانم!
طلافروشان برای راحتی، مرحله محاسبه مالیات را با محاسبه درصد سود ترکیب کرده‌اند یعنی به‌جای هفت درصد، شانزده درصد حساب می‌کنند که مبلغی کمتر را نتیجه می‌دهد اما آن‌قدری نیست که مهم باشد:

 • قیمت هر گرم طلا + فی اجرت + 16 (عدد شانزده، جمع ۷درصد سود و ۹درصد مالیات است)
 • کلید %
 • کلید ×
 • وزن
 • کلید مساوی
فرمول محاسبه قیمت طلا هنگام خرید از طلافروشی
فرمول محاسبه قیمت طلا هنگام خرید از طلافروشی

امیدوارم که این مقاله برایتان مفید باشد، منتظر دیدگاه‌های شما پایین همین صفحه هستم. البته فرمول را دستتان داده‌ام لذا سوالاتی که میپرسن آیا گران فروخته یا خوب حساب کرده یا بیزحمت فلان رقم رو برام حساب کنید، قطعاً بی‌پاسخ خواهند ماند

نوشتهٔ بعدی
نحوه محاسبه قیمت طلا در زمان فروش
نوشتهٔ پیشین
هر مثقال طلا چند گرم است؟ فرمول تبدیل مثقال به گرم

این مقاله چطور بود؟

1 نظر

5 1847
فرمول محاسبه قیمت طلا در زمان خرید از طلافروشی

93 دیدگاه. همین الان خارج شوید

 • حسین
  1400/09/03 08:56

  کاملا غلط هست و این دیدگاه اشتباه در مورد 9 درصد جا افتاده در اساس و طبق قانون 9 درصد باید از سود حاصل از فروش دریافت بشود نه از کل مبلغ لطفا اطلاع رسانی غلط نکنید

  پاسخ
  • سید حسنین قاینی
   1400/09/03 11:11

   دوست گلم، قانون جدید از اول دی 1400 قراره اجرا بشه. تا آن زمان، طبق همان چیزی که در مقاله خواندید و کاملا هم درست هست، باید محاسبات انجام بشه

   پاسخ
  • حسین
   1400/09/10 13:21

   سلام
   دوست گرامی صیحیح میگن
   ۹درصد مالت بر ارزش افزوده اسمشه
   پس باید از ارزش افزودهی که طلا فروش اضافه کرده مالیات بسته بشه مطمین باش اذاره مالیات هم اگر از طلافردشان آمار داشتا باشه میگیره نه ۹درصد از کل مبلغ

   پاسخ
 • فاطمه
  1400/08/12 23:55

  اگر طلایی در حین دیدن اسیب ببیند ،چطور باید به مغازه دار اجرت دا

  پاسخ
 • عالی

  پاسخ
 • سلام خسته نباشيد من امروز سه گرم طلا خريدم ميشه لطف كنيد بگين چقدر ميشده چون من فكر ميكنم خيلي گرونتر گرفته

  پاسخ
  • سلام من سیزده گرم ۶۷سوت طلا خریدم باقیمت هرگرم خام طلا یک میلیون صد پنجاه هزارتومان چقد در میاد چون هرچه من حساب میکنم طلا فروش زیادی ازم گرفت میشه شما بگید چقد در میاد

   پاسخ
  • محمد
   1400/07/26 18:55

   خوووب شد که در انتها نوشت این سوال هارو نپرسین.جلل خالق😕

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست