سید حسنین قاینی

اجرت ساخت طلا

کارخانه‌های طلاسازی بابت اجناسی که می‌سازند اجرت و مزدساخت دریافت می‌کنند که این اجرت به صورت گرمی است؛ یعنی هر گرم وزن طلای ساخته شده در فی اجرت ضرب می‌شود. مثلا در این سند، طلافروش از کارگاه آقای حسینی ۹۴۷/۳۶ گرم النگو سینا دریافت کرده که اجرت آن هر گرم ۴ هزار تومان است و ایشان علاوه بر طلا، مبلغ حدود ۳میلیون و ۷۸۹ هزار تومان در این ردیف بابت اجرت ساخت، بستانکار شده است.
بعضی کارخانه‌ها علاوه بر اجرت ریالی، درصد طلایی هم می‌گیرند. در همین سندی که می‌بینید، آقای حسینی النگو سینا را با ۱% فی زده است و معنی ۱% این است که اگر طلافروش ۱۰۰ گرم کار دریافت کند، باید ۱۰۰ گرم به علاوه یک درصد پرداخت کند، یعنی ۱۰۱ گرم. برای همین در ردیف بعد، آقای حسینی بستانکار شده است؛ چه مقدار؟ به اندازه یک درصدِ وزن ترازو که می‌شود ۹.۴۷ گرم.

کار درصددار و اجرت ساخت طلا در حسابداری طلا فروشی

کار درصددار و اجرت ساخت طلا در حسابداری طلا

نمونه فاکتوری که می‌بینید، بین طلافروش و کارخانه طلاسازی، بده بستان می‌شود و پشت صحنه اتفاقات را دیدید.

روش محاسبه اجرت درصدی

وقتی که می‌خواهید از مغازه طلافروشی، خرید کنید حتماً شنیده‌اید برخی کارهای ساخته، اجرتشان درصدی است مثلا می‌گویند اجرت این کار 17% است. روش محاسبه اجرت برای این کارها، درصد گرفتن از قیمت روز طلا هست.
مثلا قیمت تابلو 420,000 تومان برای هر گرم طلاست، 17 درصدش می‌شود: گرمی 71,400 تومان. با ماشین‌حساب، قیمت طلا را ضربدر درصد کنید سپس تقسیم بر صد. حالا که اجرت هر گرم را به دست آوردیم، در وزن ضرب می‌کنیم تا به پول اجرت برسیم.
همین‌جا یک نکته مشخص می‌شود:

اجرت کارهای درصدی، متناسب با نوسان قیمت طلا، کم و زیاد می‌شود.

سخت‌تر ازین، اجرت برخی کارهاست که ترکیبی از تومان و درصد است. مثلا گرمی 8,000 تومان و 3% که باید ابتدا درصدش را به روشی که گفتیم تبدیل به تومان کنید و به 8هزار تومان اضافه کنید تا فی اجرت هر گرم مشخص شود.

این آموزش را از دست ندهید:
راهنمای خرید طلای آب شده.
برای دانلود این آموزش، روی عکس زیر کلیک کنید.
راهنمای خرید طلای آب شده

این مقاله چطور بود؟ 244 نظر

اجرت ساخت طلا و درصد
4 244