اجرت ساخت طلا

کارخانه‌های طلاسازی بابت اجناسی که می‌سازند اجرت و مزدساخت دریافت می‌کنند که این اجرت به صورت گرمی است؛ یعنی هر گرم وزن طلای ساخته شده در فی اجرت ضرب می‌شود. مثلا در این سند، طلافروش از کارگاه آقای حسینی ۹۴۷/۳۶ گرم النگو سینا دریافت کرده که اجرت آن هر گرم ۴ هزار تومان است و ایشان علاوه بر طلا، مبلغ حدود ۳میلیون و ۷۸۹ هزار تومان در این ردیف بابت اجرت ساخت، بستانکار شده است.
بعضی کارخانه‌ها علاوه بر اجرت ریالی، درصد طلایی هم می‌گیرند. در همین سندی که می‌بینید، آقای حسینی النگو سینا را با ۱% فی زده است و معنی ۱% این است که اگر طلافروش ۱۰۰ گرم کار دریافت کند، باید ۱۰۰ گرم به علاوه یک درصد پرداخت کند، یعنی ۱۰۱ گرم. برای همین در ردیف بعد، آقای حسینی بستانکار شده است؛ چه مقدار؟ به اندازه یک درصدِ وزن ترازو که می‌شود ۹.۴۷ گرم.

کار درصددار و اجرت ساخت طلا در حسابداری طلا فروشی
کار درصددار و اجرت ساخت طلا در حسابداری طلا

نمونه فاکتوری که می‌بینید، بین طلافروش و کارخانه طلاسازی، بده بستان می‌شود و پشت صحنه اتفاقات را دیدید.

روش محاسبه اجرت درصدی

وقتی که می‌خواهید از مغازه طلافروشی، خرید کنید حتماً شنیده‌اید برخی کارهای ساخته، اجرتشان درصدی است مثلا می‌گویند اجرت این کار 17% است. روش محاسبه اجرت برای این کارها، درصد گرفتن از قیمت روز طلا هست.
مثلا قیمت تابلو 420,000 تومان برای هر گرم طلاست، 17 درصدش می‌شود: گرمی 71,400 تومان. با ماشین‌حساب، قیمت طلا را ضربدر درصد کنید سپس تقسیم بر صد. حالا که اجرت هر گرم را به دست آوردیم، در وزن ضرب می‌کنیم تا به پول اجرت برسیم.
همین‌جا یک نکته مشخص می‌شود:

اجرت کارهای درصدی، متناسب با نوسان قیمت طلا، کم و زیاد می‌شود.

سخت‌تر ازین، اجرت برخی کارهاست که ترکیبی از تومان و درصد است. مثلا گرمی 8,000 تومان و 3% که باید ابتدا درصدش را به روشی که گفتیم تبدیل به تومان کنید و به 8هزار تومان اضافه کنید تا فی اجرت هر گرم مشخص شود.

نوشتهٔ بعدی
حواله طلا
نوشتهٔ پیشین
پولی کردن

این مقاله چطور بود؟

431 نظر

5 431
اجرت ساخت طلا و درصد

20 دیدگاه. همین الان خارج شوید

 • عاطفه
  1400/11/02 21:56

  سلام اجرت کوچک کردن انگشتر چقدر است؟؟

  پاسخ
 • امیر
  1400/07/09 09:10

  درصدی برای اجرت معنایی برای مردم نباید داشته باشد چون طلافروش درصدی اجرت را با طلاساز حساب کرده و تمام شده .حالا چرا باید درصدی اجرت از مردم بگیره که باز سود بخوره

  پاسخ
 • سلام والا مردم که این چیزا رو نمی دونند و حساب کردنش هم برای من که دوست دارم بفهمم دشواره. که که سواد هم دارم ولی برای کسانی که سواد ندارند و پیگیر این ماجرا نیستند خیلی کلاه میره سرشون. پس پس تو رو خدا به ملت و مدیران و مسئولین بگید که یه جایی واسه حساب کتاب طلا بزارن که مردم بعد از خرید طلا جداگانه جداگانه اونجا برن یه بار دیگه حساب کتاب کند که کلاه سرشان نگذاشته باشند و با خاطی برخورد کنند.

  پاسخ
 • هلنا حمدی
  1399/06/02 13:16

  ببخشید قیمت ربع سکه ۸۴/۸۵میشه بگین من ربع سکه داشتم بهم گفتن ۲/۲۰۰میخرن ۲/۴۰۰میفروشن ۲۱عیار باوزن ۲/۴۱سوت بود ولی ی بنده خدا گفت ندید ۲۴۰۰هردو رو بر میدارم منم دادم .ربع اون روز ۳/۵۰بود جاش ۳/۵گرم طلا برداشتم ۵/۳۵۰—که ۳۵۰نقدی دادم ،۸تا مرواریدم برداشتم که بامن دونه ای ۶۰حساب کرد زنجیر گرفتم ساده اجرت ساختشو گرمی ۱۰۰حساب کرد تازه خیلی منت گذاشته که تخفیف داده الان به نظرتون سرم کلاه رفته؟؟🤭🤭🤭

  پاسخ
 • سلام من سرویسم ۳۲ گرمه الان میخوام بدونم اجرت ساخت کلش چقدر میشه؟

  پاسخ
 • ساریخانی
  1399/03/24 16:57

  وقت بخیر
  وقتی خودمون یه مقدار طلا داریم مثلا گردنبند و میخوایم بدیم طلا ساز برامون آب کنه و دستبند بسازه، روی هر گرم طلا چند درصد اجرت ساخت برداره معقول هست؟

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست