اسم هر شریک را وارد کنید. در قسمت % هم، درصد سهم هر شریک از کل سود و زیان را وارد کنید. کیمیا گزارشی به نام سهم شرکاء دارد که متناسب با سود کل مغازه و درصد هر شریک، سهمشان را مشخص می‌کند.
حساب شرکاء در ابتدای دوره

من که شریک ندارم!

حتی اگر تنها کار می‌کنید، باز هم باید حسابی به نام خودتان در این قسمت ایجاد کنید تا برداشت‌های شخصی خودتان را در آن حساب ثبت کنید. منظور از برداشت شخصی، هر چیزی است که به مغازه مربوط نمی‌شود مثل مخارج خانه‌تان که مربوط به شخص خودتان است و به سودآوری مغازه مرتبط نیست.

شراکت در بعضی اجناس

برخی دوستان، شراکت‌های خاص دارند مثلا شریکی دارند که فقط از فروش برخی اجناس سهم دارد. محاسبات مربوط به این‌گونه شراکت‌ها و سهم شرکاء را باید خودتان به صورت دستی از گزارش‌های کیمیا بیرون بکشید. مثلا گزارش کارکرد اجناس را ببینید چون گزارش سهم شرکای کیمیا فقط به درد کسانی می‌خورد که شراکتشان در تمام سود و زیان مغازه است.

ارز، عیار ته حساب

توضیح این دو ستون را در حساب‌های بنکداری خواندید. اگر نیاز به راهنمایی درباره ستون ارز یا ستون عیار ته‌حساب هست، روی لینک روبرو کلیک کنید: اطلاعات پایه > حساب‌های بنکداری

مانده حساب

بعد از وارد کردن نام و درصد و… با چند بار زدن Enter، پنجره مانده حساب باز می‌شود.
سرمایه اولیه آورده شرکا در ابتدای دوره

هر شریک معمولا دو تا مانده حساب با مغازه دارد. یکی آورده اولیه و سرمایه‌ای است که در آغاز شراکتش آورده و حساب دیگر، میزان برداشت‌هایش از سود مغازه تا به امروز است. خیلی متداول است که شرکا به میزان یکسان، برداشت نکنند. مثلا یک شریک برای خرید خودرو بیشتر از دیگری برداشت کرده.
اگر الان که شروع کارتان با کیمیاست، سال مالی خود را نبسته‌اید و سود را بین شرکاء تقسیم نکرده‌اید، مثلا وسط سال است باید برداشت‌های هر شریک از ابتدای دوره قبلی تا به امروز را با تشخیص بدهکار به مغازه وارد کنید.

احتمالاً این مقاله هم مفید باشه
موجودی چک‌ها

آورده و سرمایه اولیه را با تشخیص بستانکار از مغازه ثبت کنید. اگر روزی روزگاری، شراکت به پایان رسید، شریک این سرمایه را از مغازه مطالبه خواهد کرد.

خلاصه، نگاهتان و توقعتان از کیمیا این باشد که حساب و کتاب مغازه را داشته باشد و به شرکاء به دید افرادی خارج از مغازه نگاه کند.

در ستون وزن750، مانده حساب یا آورده طلایی را وارد کنید و در ستون مبلغ، مانده حساب یا آورده ریالی را. اگر علاوه بر مبالغ ریالی، حساب ارزی هم دارید مثلا آوردۀ شریک به صورت دلاری بوده، ابتدا ارز ردیف را عوض کنید، سپس مبلغ را وارد کنید. صد البته در صورت تهیه افزونه ارز و سکه این امکان باز است.

اگر فقط حساب مبلغ را داشتید، ستون وزن 750 را خالی رد کنید.

با کلیک روی دکمه تایید یا فشردن Alt و X در صفحه‌کلید، به پنجره قبلی برمی‌گردید یعنی لیست حساب‌های شرکاء. Enter بزنید تا به ردیف دوم منتقل شوید و حساب شریک بعدی را وارد کنید… در پایان، کلید ادامه در پایین صفحه را کلیک کنید یا F12 را بزنید تا وارد گام بعدی شوید.

مقاله بعدی
حساب‌های بانکی
مقاله قبلی
حساب‌های بنکداری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست