پنجره جنس جدید – ساخته، نیمساخت، کالا

 1. راهنمای نرم‌افزار کیمیا
 2. arrow_back_ios
 3. اطلاعات پایه
 4. arrow_back_ios
 5. پنجره جنس جدید – ساخته، نیمساخت، کالا

نوع جنس

ابتدا نوع جنس را انتخاب کنید:
نوع جنس در پنجره جنس جدید

 • ساخته: معنایش واضح است، طلای ساخته شده.
 • نیمساخت: چنانچه طلاسازید و کارگاه دارید، احتمالا برخی از اجناس شما نیمساخت هستند یعنی کارهایی که در مراحل ساخته شدن هستند و هنوز کامل نیستند.
  بسیاری از همکاران شما، ترجیح می‌دهند موجودی این کارها را جدا نگه دارند و تا وقتی که مراحل پایانی جلا و تمیزکاری روی آنها انجام نشده، با نامی دیگر و از نوع نیمساخت در برنامه استفاده می‌کنند. یعنی تا وقتی که بتوان به عنوان کار ساخته، به بازار داد. مثلا نام «کارگاهی النگو گوارسه» برای «النگو گوارسه».
 • کالا: هر جنسی که عیار ندارد و موجودی‌اش طلایی نیست مثل ساعت، رادیوم و… اگر ازین اجناس، بده بستان دارید، آنها را از نوع کالا ثبت کنید.

نام جنس

نام جنس را این جوری تایپ نکنید: النگویاسمن. بلکه النگو یاسمن تایپ کنید.
نام جنس در پنجره جنس جدید یعنی بین کلمات، فاصله بگذارید تا در آینده، بتوانید پیدایش کنید چون کیمیا به ابتدای کلمات نگاه می‌کند پس اگر فاصله نگذارید، یک کلمۀ سرهم حساب می‌شود. یعنی اگر به دنبال کلمۀ «یاسمن» باشید در نتیجه جستجو نمی‌آید.

نکته دیگر اینکه نمی‌توان از نام تکراری برای اجناس استفاده کرد و دو جنس کاملاً هم‌نام داشت.

عیار

اگر جنسی عیارش 750 نیست، عیار را تغییر دهید.
نمی‌توان یک جنس را با دو عیار متفاوت داشت. مثلا اگر دو جور سرویس کلکته دارید که یکی 21 عیار است و دیگری 18 عیار، باید دو تا کار ساخته جدا از هم تعریف کنید که عیار یکی 750 و دیگری 875 است و نامشان هم متفاوت باشد. مثلا نام یکی را «سرویس کلکته» بگذارید و دیگری را «سرویس کلکته 21»

ارز دریافتی

اگر اجرت دریافتی شما برای این جنس، ریالی نیست، حتما ارز دریافتی را تغییر دهید مثلا اگر کاری را با اجرت دلاری از ترکیه دریافت می‌کنید، ارز دریافتی را دلار بگذارید.
البته در کیمیا می‌توان کاری را دلاری گرفت و با اجرت ریالی فروخت. برنامه خودش همه چیز را مرتب می‌کند اما برای داشتن موجودی اجرت، حتماً ارز دریافتی را درست وارد کنید. همه این امکانات با تهیه افزونه ارز و سکه، برای شما مهیاست.
نکته مهم: نمی‌توان کاری را با دو ارز دریافتی متفاوت داشت. مثلا جنسی داریم به نام سرویس یاسمن که هم از ترکیه می‌گیریم، هم از ایران با نامی مشابه دریافت می‌کنیم. در این حالت، باید دو تا جنس با نام‌های متفاوت در کیمیا وارد کنید که ارز دریافتی یکی دلار و دیگری ریال باشد.

فی عددی

اجرت این جنس، تعدادی است؟ یعنی «فی» ضربدر «تعداد» می‌شود. معمولا در کارهای بچه‌گانه و کارهای ریز، اجرت تعدادی است. اگر فی کار، تعدادی بود، گزینه فی عددی را تیک بزنید.

سنگ دار

تنظیم کار سنگ دار در پنجره جنس جدید
چنانچه ارزش سنگ، جدای از اجرت کار حساب شده، این گزینه را تیک بزنید سپس انتخاب کنید که روش محاسبه پول سنگ در این کار چگونه است؟ البته این امکان کاربردی فقط برای کارهایی مناسب است که یک سنگ دارند. برای کارهای جواهر که چندین سنگ متفاوت دارند و برایشان شناسنامه صادر می‌شود، می‌توانید کل پول سنگ‌ها را به اجرت کار اضافه کنید.
 مثال سنگ دار که فقط پول سنگ را دارم

نام سنگ: دوست دارید در فاکتور، نام سنگ چه باشد؟ کلمه «سنگ» یا مثلا «عقیق» نام دلخواهتان را بنویسید.
روش محاسبه پول سنگ: یکی از سه گزینه زیر را می‌توان انتخاب کرد.

  • وزن سنگ x فی سنگ: اگر اجرت سنگ به صورت وزنی است، این گزینه را انتخاب کنید.
  • تعداد سنگ x فی سنگ: اجرت سنگ، تعدادی است و فی سنگ ضربدر تعدادش می‌شود.
  • فقط پول سنگ را دارم: کارهایی که پول کل سنگ‌هایش را می‌دانیم اما از وزن و تعداد سنگ، خبری نیست مثل عکس بالا که کارخانه، قیمت کلی سنگ را 80 هزار تومان درج کرده و وزن سنگ یا تعدادش، تأثیری در قیمت سنگ ندارد.
احتمالاً این مقاله هم مفید باشه
پنجره مجوز کاربران

کار چرم دار

کارهای چرم‌دار هم مشابه سنگدار هستند و می‌توانید در قسمت نام سنگ، «چرم» را تایپ کنید و روش محاسبه پول سنگ را متناسب با کارتان انتخاب کنید. مثلا اگر وزن و تعداد چرم، مشخص نیست، گزینه «فقط پول سنگ را دارم» را انتخاب کنید.
روش معرفی کار چرم دار در کیمیا

پلاستیک دار

کارهایی که به صورت بسته‌بندی تحویل می‌گیرید مثلا انگشترهایی که هرکدام در پلاستیکی کوچک قرار گرفته‌اند و کارگاه سازنده‌اش وزن یک عدد پلاستیک را به شما اعلام می‌کند، برای فاکتور زدن راحت‌تر، تیک پلاستیک‌دار را بزنید تا موقع وارد کردن وزن، پنجره‌ای مشابه عکس بیاید.
هرکدام از گزینه‌هایی که دارید، بنویسید تا بقیه را کیمیا حساب کند. مثلا شما “وزن یک عدد پلاستیک” و “تعداد پلاستیک‌ها” و “وزن طلا و پلاستیک با هم” را دارید؛ اینها را وارد کنید و کلید محاسبه را بزنید تا وزن طلا حساب شود یعنی وزن طلای بدون پلاستیک.
شکل سند کار پلاستیک دار

وزن یک عدد

یک سری کار داریم که هر یک عددشان، وزنی ثابت دارد. مثل سکه‌های پارسیان که مثلا 100 سوتی هستند. با وارد کردن وزن یک عدد، کیمیا موقع سند زدن کار شما را آسان می‌کند: شما تعداد را وارد خواهید کرد، کیمیا وزن را حساب می‌کند یا برعکس. مثلا برای پنج تا سکه پارسیان 100 سوتی، شما تعداد را 5 می‌زنید و کیمیا وزن را 0.5 گرم می‌زند.

عکس و تصویر جنس

اگر دلتان خواست برای جنس، عکس بگذارید تا موقع سند زدن عکس جنس را هم ببینید و اشتباهی اسم جنس دیگری را وارد نکنید.
انتخاب عکس و تصویر در پنجره جنس جدید

 • انتخاب تصویر: با کلیک روی این گزینه، می‌توانید از عکس‌های داخل کامپیوتر یکی را انتخاب کنید.
 • دوربین: با کلیک روی گزینه دوربین، می‌توانید با وبکم یا دوربینی که به کامپیوتر وصل است، عکس بگیرید. اگر این گزینه خاموش و کم‌رنگ بود بدین معناست که دوربینی به کامپیوتر وصل نیست یا ویندوز آن را شناسایی نکرده. این مسأله مرتبط با کیمیا نیست، لطفاً از خدمات کامپیوتری برای حل آن کمک بگیرید.

بعد از آنکه تصویر را برای جنستان انتخاب کردید، فایل جدید عکس در پوشه KimiaPictures، داخل پوشه Pictures ویندوز ذخیره می‌شود. نکته‌ای که گفتنش را لازم می‌بینم: عکس‌ها به خاطر حجم زیادشان، در نسخه پشتیبان کیمیا قرار نمی‌گیرند پس خودتان برای بکاپ گرفتن از آنها، باید فکر چاره باشید.
محل ذخیره عکسهای اجناس و اشخاص کیمیا

گروه جنس

گروه‌بندی اجناس به النگو، گوشواره یا …، در گزارش‌گیری بیشترین کاربرد را دارد. مثلا می‌خواهید کارکرد فقط النگوها را ببینید، گزارش را محدود به گروه النگو می‌کنید.
علاوه بر گزارش‌ها، می‌توانید از امکان پیشنهاد فی متناسب با گروه اجناس در کیمیا استفاده کنید.
گروه جنس در پنجره جنس جدید
در تصویر می‌بینید که خود کیمیا، هوشمندانه تشخیص داده گروه جنستان، النگو است چون با کلمه النگو شروع شده.
چنانچه گروه دیگری مد نظرتان است که در لیست نیست، در قسمت گروه جنس اسمش را تایپ کنید و Enter بزنید تا پنجره گروه جنس باز شود.
گروه جنس جدید در پنجره جنس جدید

مقاله بعدی
پنجره گروه جدید
مقاله قبلی
پنجره جنس جدید – ارز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست