تا کی سرِ قیمت، با رقبا و همکارات رقابت می‌کنی؟

«با ارزش‌افزوده و هفت‌درصد سود و اجرت، کمتر ازین نمی‌صرفه خانوم!»
کلی چونه میزنی تا مشتری قانع بشه اما همسایه‌ات نه‌تنها مالیات رو حساب نکرده که از سودش هم زده! راحت قیمت رو می‌شکنن و مشتری رو بُر می‌زنن. چه کار می‌کنی؟ ارزون می‌فروشی و ضرر میدی.
جنس ویترینت جوره؟! خُب رقبا هم می‌تونن عین همون جنس رو بیارن اما یه چیز در انحصار شماست: تجربه و خاطره‌ای که برای مشتری می‌سازی. این رو ندارن که!
همین، بزرگترین تمایز شما میشه. هرچه رقابت سخت‌تر شد، شما با تجربه‌ای شیرین، حساسیت مشتریا رو به قیمت کمتر کن! خیلی از برندهای معروف، جنس گرون می‌فروشن، ولی با تجربه‌ای دوست‌داشتنی برا مشتری، قیمت توجیه می‌شه.

آرایشگاهی که میری مجهزترین سلمونی در شهره؟

مطمئنم که نه! جایی میری که حس خوبی داشته باشی مثلا اسمت رو بدونه، به اسم صدات کنه؛ باهات دوستانه حرف بزنه، نه با اخم و عصبانیت؛ مدل مو رو حفظه و لازم نیست هربار توضیح بدی حتی ممکنه قیمتش هم گرون باشه اما راضی هستی.

پس این تصور غلطه «اگه ارزون‌تر بفروشم، مشتری بیشتری دارم» یا «ویترین، جنسش جور باشه، حتماً مشتریام هم زیادتر میشن» این‌طور نیست و خودت هم اگه دنبالش بگردی، مثال از طلافروشها داری براش.
واقعیت اینه که: مشتری فقط جنس نمی‌خره بلکه لحظۀ آشنایی تا بعدِ خرید و ارتباط‌های بعدی، برا مشتری تجربه می‌سازی که باید باحال و شیرین باشه.

پول کجاست و چه‌جوری به دست بیارم؟

جوابش ساده است: پول در جیب مشتری است اما چرا بعضی مشتری‌ها دیگه از شما خرید ندارن؟ قبلا از شما خوب خرید می‌کردن اما الان خبری ازشون نیست! طبق تحقیقات، هیچ دلیلی نداره جز قطع ارتباط شما با مشتری. دیگه شما رو ندیده یا پیامی از شما دستش نرسیده و… که باعث شده فراموشتون کنه.
یکی از بنکدارای بازار تهران می‌گفت «وقتی مشتری از من خرید، دیگه نمی‌خوام حتی ریختش رو ببینم!» فکر می‌کنین چه اتفاقی افتاد؟ هیچی! ایشون با همین طرز تفکر شکست خورد و مغازه‌اش رو بست؛ توجهت به مشتری یعنی که «برام مهمی». خیلی از رقبای شما حوصله «ارتباط پس از فروش» ندارن و همین مسأله کاملا متمایزت می‌کنه.

برای اینکه بتونیم ارتباطمون رو با مشتری حفظ کنیم، چهار تا ایده میگم:

۱- تبریک تولد

روز تولدت منتظر پیامک تبریک نیستی؟! پس چرا این تجربۀ شیرین رو برا مشتری نسازی؟ دقت بفرمایین که حتماً پیامک با اسم مشتری شروع بشه تا حس «مهم بودن مشتری» منتقل بشه. البته از sms قشنگ‌تر، تماس تلفنی هست. احساسی که در صدا منتقل میشه با متن نشدنیه اما در تکفروشی، اینکه خودتون گوشی تلفن رو بردارین و با مشتری تماس بگیرین و تولدش رو تبریک بگین خیلی با فرهنگ ما سازگار نیست و براش یه راهکار بهتر خواهم گفت.

۲- پیشنهاد شخصی به مشتری

«چون فلان مدل را قبلا از ما خرید کردید، مدل جدیدی که به‌تازگی موجود شده را به شما معرفی می‌کنیم»
ایده دوم اینه که پیشنهاد شخصی‌شده به مشتری بدین. این روش خوب جواب میده چون پیشنهاد شما عمومی نیست بلکه کاملاً شخصی و مناسب اون مشتریه و به همین‌خاطر توجهش رو جلب می‌کنه. البته پیشنهادی که میدین باید متناسب با خریدهای قبلی و سلیقۀ مشتری باشه که به راحتی در کیمیا می‌تونید پیداش کنید.
با همین روش میشه فروش رو چند برابر کرد!

۳- نظر مشتری رو بپرس

پیامک بفرست یا بهتر ازون، تماس بگیر از مشتری بخواه به کار شما امتیاز بده. هم به جنسی که خریده، هم به رفتار فروشنده. در واقع با این کار به خودت کمک می‌کنی و گیر و گرفت‌های مغازه برات مشخص میشه ولی مشتری هم حس خوبی داره به حرفش «توجه» می‌شه. موقع خرید نپرسی ها! بعداً تا بهانه‌ای برای تماس با مشتری داشته باشی؛ مطمئنم متحیر میشی از جوابایی که می‌شنوی!

۴- تبریک مناسبت‌ها

جشن‌های ملی و ولادت‌ها اما ازینا مهم‌تر سالگرد ازدواج رو باید تبریک گفت. متناسب با کار شما هم هست که طلافروشی. می‌تونی تخفیف یا فروش‌ویژه برای اون مشتری داشته باشی! یک تیر و چند نشان.

در واقع کاری که شما می‌خواهی انجام بشه اینه که «ارتباط با مشتری پس از فروش حفظ بشه» و اینکه به مشتری «حس مهم‌بودن» منتقل بشه چون برای مشتری خودت ارزش قائلی و می‌دونی که همه کسب‌وکار بر پایۀ بودنِ مشتری می‌چرخه. شما چه ایده‌ای دارین که به این دو مطلب منجر بشه؟ پایین همین مقاله بنویسین تا همه استفاده کنند.

در مقالۀ بعدی راهکارهایی از کیمیا نرم افزار حسابداری طلا فروشی براتون خواهم گفت که خیلی بِکر و نوآورانه است. راه‌هایی برای ساختن خاطره‌ای بسیار شیرین در ذهن مشتریانتون با استفاده از پیام‌رسان در کیمیا.