برگشت خوردن چک، در حساب گذاشتن چک، نقدشدن چک

  1. راهنمای نرم‌افزار کیمیا
  2. arrow_back_ios
  3. امکانات
  4. arrow_back_ios
  5. برگشت خوردن چک، در حساب گذاشتن چک، نقدشدن چک

چک برگشتی در کیمیا نرم افزار حسابداری طلا فروشی

پیش ازین چند مقاله را به «چک» اختصاص داده‌ایم: چک امانی، هشدار کیمیا برای چک شخصی پاس‌نشده، حواس پرتی و چک وصول‌نشده

در این مقاله به ۳ پرسش متداول درباره چک می‌پردازم؛ هر سه مورد درباره «چک دیگران» است یعنی چکی که از مردم دریافت کرده‌اید، نه چکی که از حساب بانکی خودتان پرداخت کرده باشید.

۱- چک را در حساب بانکی خوابانده‌ایم

وقتی سررسید چک نزدیک شود یا دقیق‌تر بگویم از دو روز مانده به سررسید چک، کیمیا در صفحه اصلی، به شما اعلام می‌کند «چک قابل وصول» تا فراموشتان نشود اگر لازم است، چک را نقد کنید و نقدشدنش را به برنامه بگویید؛ یا اینکه چک را در حساب بانکی خود قرار دهید و درحساب گذاشتن را به برنامه اعلام کنید تا موجودی درست شود. اگر روی دکمه «چک قابل وصول» کلیک کنید، لیست چک‌های وصول‌پذیر را خواهید دید. هرکدام که درحساب گذاشته‌اید، از لیست پیدا کنید و روی آن کلیک کنید و از نوار سمت چپ، گزینه «در حساب» را کلیک کنید؛ حساب بانکی خودتان را انتخاب کنید و کلید تأیید را کلیک کنید: تمام!
صبر کنید! اشتباه کردیم و دستمان خورد به کلید «در حساب»! این چک هنوز در صندوق ما موجود است و درحساب نیست. حالا چه کنیم؟!
در وهله اول نگرانی را از خود دور کنید و نفس عمیقی بکشید :) گام دوم این است که بدانیم کیمیا چه بلایی سر این چک آورده و پشت پرده چه خبر است؟!
به صفحه سند، حساب‌های بانکی بروید و روی نام بانک موردنظرتان کلیک کنید. آخرین سندی که می‌بینید توسط کیمیا ایجاد شده است. تشخیص را «درحساب» گذاشته و چک موردنظرتان را انتخاب کرده است.
راستی! پایین صفحه و قسمت مانده نهایی را هم ببینید. جمع چک‌هایی که درحساب هستند و هنوز به موجودی بانک اضافه نشده‌اند را می‌توانید ازین قسمت ببینید. خب! حالا اگر این چک را اشتباهی درحساب گذاشته‌اید، می‌توانید ردیفش را حذف کنید.

اگر چکی داشتید که تاریخش دورتر از دو روز بود و در صفحه اصلی برنامه به عنوان «چک قابل وصول» نشانش نمی‌دهد اما از هم‌اکنون می‌خواهید آن چک را در حساب بانکی بخوابانید، از همین صفحه سندبانکی می‌توانید تشخیص را «درحساب» انتخاب کنید و چک را از لیست چک‌های موجود پیدا کنید. با تایپ کمی از شماره چک، مبلغ چک یا نام بانک می‌توانید چک را به سرعت بیابید.

احتمالاً این مقاله هم مفید باشه
حذف آبشده‌های زیر یک گرم

۲- چکی که نقد شد

گاهی چک را از دیگران دریافت می‌کنید اما در حساب بانکی خودتان نمی‌خوابانید بلکه آن را به شعبۀ خود چک می‌برید و پول نقد دریافت می‌کنید. یعنی چک از موجودی صندوق شما خارج می‌شود و به جایش پول نقد وارد می‌شود.
روش نقدشدن چک در کیمیا بسیار آسان است. در صفحه اصلی، روی «چک قابل وصول» کلیک کنید و چک موردنظرتان را پیدا کنید و پس از کلیک روی چک، در نوار سمت چپ، گزینه «نقد شود» را بزنید: تمام!
باز هم اشتباهی دستتان خورد و این چک نبود که باید نقد می‌شد؟! عیبی ندارد؛ باز هم از روش نفس عمیق و رفع نگرانی استفاده کنید اما در صفحه سند، این‌بار سراغ «حساب داخلی» بروید. خواهید دید که حسابی به نام «نقد و اسکنت کردن چک» ایجاد شده و در آن دو ردیف توسط کیمیا ثبت شده است. ردیف اول خروج چک و ردیف دوم ورود نقدی. این دو ردیف را اگر حذف کنید، چک برمی‌گردد به موجودی صندوقتان و نقدی هم به حالت درست خود بازمی‌گردد.

۳- برگشت خوردن چک

در صفحه اصلی نرم افزار حسابداری طلا و جواهر، خواهید دید که کیمیا «سررسید چک در حساب» را به شما گوشزد می‌کند تا چنانچه چک وصول شده، پیگیری کنید و به کیمیا هم اطلاع دهید و اگر چکی برگشت خورده باز هم کیمیا را بی‌خبر نگذارید تا بتواند موجودی واقعی شما را نشان دهد.
روی دکمه «سررسید چک در حساب» کلیک کنید تا لیست چک‌ها را ببینید. چکی که وصول شده و به موجودی بانکتان اضافه شده را انتخاب کنید و دکمه «وصول شود» را کلیک کنید. بدین ترتیب، کیمیا برایتان سندی در حساب بانکی با تشخیص «وصول چک» ایجاد می‌کند.
و برای چکی که برگشت خورده، دکمه «برگشت زدن» را کلیک کنید تا کیمیا سند دو ردیفۀ آن را برایتان بسازد و تمام!

تا به حال چک برگشتی دستتان رسیده؟ چگونه در نرم‌افزار ثبتش می‌کردید؟ تجربه خود را با ما در همین صفحه به اشتراک بگذارید.

مقاله بعدی
حذف آبشده‌های زیر یک گرم
مقاله قبلی
روش تهیه نسخۀ پشتیبان در کیمیا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست