واریز به حساب بانکی ما

این فاکتور را ببینید. مشتری ما در این سند، سه میلیون تومان اجرت بدهکار شده، دو میلیون و پانصد هم از قبل بدهی داشته و ته‌حسابش شده پنج میلیون و پانصد تومان.روش واریز به حساب بانکی در نرم افزار حسابداری طلا فروشی

همان روز، مبلغ پنج میلیون تومان به حساب بانکی ما واریز کرد، به ما زنگ زد و واریزکردن را به اطلاعمان رساند.
واریزش را چگونه ثبت کنیم؟
در سند جدید، فرض کنید به جای واریز‌کردن، به شما پول نقد می‌داد؛ در این صورت چه می‌کردید؟ «دریافت» را در تشخیص انتخاب می‌کردید و در شرح، نقدی را ثبت می‌کردید. درست است؟ الان به جای پول نقد، واریز کرده پس همان «دریافت» را می‌زنیم چون پول به ما رسانده است. در شرح، «حواله» را انتخاب می‌کنیم. ما را به چه کسی حواله کرد؟ به بانک. نام آن بانک را از لیست انتخاب می‌کنیم و در پایان، مبلغ را وارد کنید.
برای اطمینان ازینکه درست ثبت کرده‌ایم، همه تمرکزمان بایستی روی «دریافت» یا «پرداخت» باشد و بقیه ردیف نباید باعث گیج‌شدنمان بشود. ته‌حساب ایشان اکنون درست است و از بدهی‌اش کم شد.حواله بانکی و واریز به حساب بانکی در کیمیا برنامه حسابداری طلا فروشی

اما چه اتفاقی در حساب بانکی رخ داد؟ تا پیش ازین واریزی، موجودی بانکی ما ۱۱ میلیون و ۷۶۰ هزار تومان بود پس با این واریز، باید موجودی ۱۷ میلیون و ۲۶۰ هزار تومان بشود.
کیمیا خودش حواله را برای بانک هم ثبت می‌کند و اگر سری به سند بانک بزنید خواهید دید که سند «پرداخت» ثبت شده است. از مشتری دریافت شد و به بانک پرداخت کردیم. دقت بفرمایید که چون حواله، سندش «دو طرفه» است اگر اینجا را ویرایش کنید و مبلغش را عوض کنید، در سند مشتری هم عیناً تأثیر می‌گذارد. همچنین اگر ردیف از یک طرف، حذف بشود، از آن طرف هم حذف می‌شود.

واریز به حساب بانکی دیگران

مثالی دیگر. این بار، شما واریز کردید. در عکس، ته‌حسابشان که کارگاه‌دار و سازنده هستند، مشاهده می‌شود. بابت طلبِ اجرت، مبلغ چهار میلیون تومان به حسابشان واریز کردیم. تشخیص را چه بزنیم؟ فرض کنید به جای واریز اگر پول نقد می‌دادید، چی می‌زدید؟ بله! «پرداخت» را در تشخیص می‌زنیم. حالا در شرح، «حواله» را انتخاب کنید و نام بانکی که از آن واریز انجام شده، از لیست انتخاب کنید و مبلغ را وارد کنید.
اگر سری به سند بانک بزنید، خواهید دید که یک سند «دریافت» توسط کیمیا، ثبت شده و از موجودی بانک هم کاسته شده است.

استفاده از دستگاه کارتخوان و POS

بسیاری از اوقات، مشتری کارت می‌کشد و از دستگاه کارتخوان و POS استفاده می‌کنید. روش ثبتش بسیار ساده و مشابه با حواله بانکی است. یعنی می‌توانید «دریافت حواله» ثبت کنید اما برای اینکه فرقی بین «واریز بانکی» و «کارت کشیدن» باشد و در گزارش‌ها دقیق‌تر به نتیجه برسیم، از ویژگی جالب «کارتخوان» استفاده می‌کنیم.
داخل نرم افزار حسابداری طلا کیمیا، نوار ابزار بالای سند، گزینه «کارتخوان» را کلیک کنید یا در صفحه‌کلید، Ctrl+K را بفشارید.
علاوه بر تمایز بین واریزی بودن یا کارت کشیدن، می‌بینید که خود کیمیا، تشخیص و شرح را برای شما مقدار داد و سرعت سندزدن را بالا برد. اکنون نام بانک و مبلغ را ثبت کنید. همانند حواله، برای بانک هم سندی توسط نرم‌افزار، ایجاد می‌شود.دریافت با کارتخوان POS در نرم افزار حسابداری طلا فروشی

شما چه تجربه‌ای از سندهای این‌چنینی دارید؟ آیا از ویژگی «کارتخوان» استفاده می‌کنید؟ چنانچه پرسشی درباره این مقاله دارید، همینجا بپرسید.
سپاسگزارم

این مقاله چطور بود؟ 11 نظر

5 11
واریز به حساب بانکی یا کارتخوان و دستگاه POS
آموزش بعدی
بیشتر از اعتبار شخص، طلا ندهید!
آموزش قبلی
آبشده با عیاری پایین‌تر از سند بازار!

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام
  حساب و کتاب مغازه من بدین صورت که اگر مشتری طلایی از من خرید و جهت پرداخت مبلغ از کارت خوان استفاده کرد، در آخر روز آن حساب را به عنوان مانده در نظر میگیرم و فردایش که ان را از طریق بانک وصول میکنم به عنوان نسیه در دفتر درج میکنم تا حساب و کتابم درست شود آیا در نرم افزار شما قابلیتی هست که به این شکل یا طرقی دیگر حساب و کتاب مورد نظر من رو مرتفع بکنه؟
  ممنون.

  پاسخ
  • سیدحسنین قاینی
   7 مرداد 1397 8:51 قبل از ظهر

   سلام. در کیمیا اگه حواله بانکی یا دریافت با کارتخوان بزنین، همون لحظه روی موجودی بانکی شما اثر میگذاره. اگه به عنوان مانده در نظر بگیرین و مشتری بدهکار بمونه تا بعد که دریافتش رو بزنین، همون میشه که میخواهید.
   موفق باشین.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست