سیدحسنین قاینی

یک مثقال طلا چند گرم است؟

وزن یک مثقال، معادل با ۴/۶۰۸۳ گرم است و اگر وزنه‌ای یک مثقالی داشتیم که روی ترازو بگذاریم، وزنی بیش از ۴ گرم را نشان می‌داد.
گرچه پاسخ سوال هر مثقال طلا چند گرم است همین عدد ۴٫۶۰۸۳ هست اما آیا می‌توان با تقسیم قیمت مثقال طلا بر این عدد، تبدیل مثقال به گرم کرد و به قیمت یک گرم طلا رسید؟ خیر! چون قیمتی که برای یک مثقال طلا اعلام می‌شود با عیار ۷۰۵ است (۱۷ عیار) اما قیمت هر گرم با عیار ۷۵۰ (۱۸ عیار) پس ابتدا نیازمند تبدیل عیار هستیم.
احتمالا شما هم در پی همین سوالید که قیمت یک مثقال طلا معادل گرمی چند تومان می‌شود پس با ما همراه باشید.

فرمول تبدیل مثقال به گرم

ابتدا تبدیل عیار را انجام می‌دهیم: وزن ضرب در عیارش؛ تقسیم بر عیار مقصد
وزن مثقال=۴/۶۰۸۳ عیارش=۷۰۵ عیار مقصد=۷۵۰
۴/۶۰۸۳ ضرب در ۷۰۵، تقسیم بر ۷۵۰
عدد به دست آمده ۴/۳۳۱۸۰۲ است که معادل وزن ۷۵۰ یک مثقال است. فرمول تبدیل قیمت مثقال طلا به گرم به‌دست آمد:

«قیمت مثقال» تقسیم بر ۴٫۳۳۱۸۰۲ = قیمت یک گرم طلا

مثال: اگر قیمت یک مثقال طلا ۱۸,۱۶۰,۰۰۰ ریال باشد، قیمت یک گرم ۱۸ عیار تقریباً ۴,۱۹۳,۰۰۰ ریال خواهد بود: ۱۸,۱۶۰,۰۰۰ تقسیم بر ۴٫۳۳۱۸۰۲

نیازی نیست همه این مراحل را به حافظه ارزشمند خود بسپارید. آنچه گفتم صرفاً جهت آشنایی شما با روند محاسبه بود چون عددی که به آن نیازمندید و کلید حل مسأله است ۴/۳۳۱۸۰۲ هست، هرچند با تعداد ممیز کمتر هم نتیجه می‌گیرید مثلا ۴/۳۳ تا قیمت یک مثقال را بر آن تقسیم کنید و به قیمت یک گرم طلای ۱۸ عیار برسید.
تبدیل گرم به مثقال هم برعکس این روند را نیاز دارد یعنی ضرب کردن قیمت یک گرم طلای ۱۸ عیار در ۴٫۳۳۱۸۰۲، شما را به قیمت یک مثقال طلا می‌رساند.

این مطلب را از دست ندهید
عیار طلا چیست؟ ۲۴ عیار و عیار ۷۵۰ یعنی چه؟

مظنه چیست؟

بنکداران طلا که به صورت عمده کار می‌کنند، قیمت طلا را براساس یک مثقال در نظر می‌گیرند و خرید و فروش طلا را با قیمت یک «مثقال» طلا انجام می‌دهند نه قیمت یک «گرم» طلا. منظورم این نیست که وزن ترازو را با مثقال بخوانند، چون وزن ترازو بر اساس گرم است. اما قیمت طلا از گذشته‌های دور تا به امروز، قیمت یک مثقال ۱۷ عیار مانده است و در فاکتورهای حسابداری ابتدا قیمت یک مثقال طلا را می‌نویسند سپس آن را با ماشین‌حساب یا توسط نرم‌افزار حسابداری طلافروشی، به قیمت یک گرم ۱۸ عیار تبدیل می‌کنند، سپس خرید و فروش را با آن قیمت انجام می‌دهند. چرا این همه رنج و زحمت؟! نمی‌دانم شاید چون تغییر برای انسان‌ها دشوار است.
حتما شنیدید «مظنه چنده؟ بذار مظنه را بگیرم» مخصوصاً بین بازاری‌ها. مظنه و آنچه در سایت‌های قیمت آنلاین طلا می‌بینید، همان قیمتِ یک مثقال طلای ۱۷ عیار است. با تبدیل کردن مظنه به قیمت گرم، سپس تقسیم کردن مبلغ بودجه بر آن، به وزن طلایی که می‌توانید با بودجه‌تان تهیه کنید، می‌رسید.

فرمول تبدیل مثقال به گرم طلا
این مقاله بخشی از محصول راهنمای خرید طلای آب شده است.
برای دانلود این آموزش روی عکس زیر کلیک کنید.
راهنمای خرید طلای آب شده

این مقاله چطور بود؟ ۴۳۱ نظر

هر مثقال طلا چند گرم است؟ فرمول تبدیل مثقال به گرم
۵ ۴۳۱