کیمیا
خانه / شما نیازی به نرم افزار حسابداری طلا ندارید!

شما نیازی به نرم افزار حسابداری طلا ندارید!

آیا نیازی به نرم افزار حسابداری طلا دارم

 

قبل از هرچیز مشخص کنید دقیقا چه چیزی لازم دارید؟

اینکه بدانید نیاز شما چیست به شما کمک می‌کند تا ابزار مناسب و درست را انتخاب کنید. اگر ندانید که دقیقا چه می‌خواهید هر برنامه و نرم افزاری بگیرید چه رایگان چه گران، به احتمال زیاد فقط کار شما را سخت خواهد کرد یا اینکه هیچ‌وقت با آن کار نخواهید کرد. بگذارید مثالی بزنم. وانت، نیسان و خاور هرسه وسیله باربری هستند اما کدام‌یک به کارِ شما می‌آید؟ پاسخ کاملا وابسته به «نیاز» شماست شاید با یک چرخ‌دستی هم مشکل حل شود.
determine exactly what you need?

همین الآن یک برگ کاغذ بردارید و نیازهای خود را بنویسید. هرچه به ذهنتان آمد بنویسید؛ اصلا نیازی نیست مرتب و منظم باشد فقط بنویسید. وقت زیادی از شما نمی‌گیرد شاید چند دقیقه.

اجازه دهید با شما همفکری کنیم:

 • تبدیل وزن و عیار به وزن ۷۵۰ با ماشین‌حساب هم وقت‌گیر است هم احتمال اشتباه را بالا می‌برد
 • دوست دارم کار ساخته را لیبل‌شده و با بارکد به مشتری تحویل بدم؛ احساس می‌کنم این‌طوری باکلاس‌تره
 • نوشتن جواب عیار برای آبشده‌های شرطی خیلی اختلاف حساب می‌اندازد و وقتم بیهوده صرف واخون‌کردن حساب با همکارام میشه
 • این ماه چند گرم کار فروختم؟ کدوم کار باارزش‌تره تا روی اون تمرکز کنم؟
 • کدوم مشتری بیشترین سود رو به من می‌رسونه؟
 • جمع‌زدن فاکتورها برای به‌دست‌آوردن ته‌حساب‌ها وقت زیادی از من می‌گیره؛ گاهی در جمع‌زدن اشتباه می‌کنم
 • در وصول طلب‌هام مشکل دارم چون مدت دقیق هر ته حساب‌ را ندارم و یه جورایی من رو می‌پیچونند!
 • به یه دفترچه تلفن نیاز دارم که ته حساب افراد هم کنارش باشه تا تماس بگیرم برای گرفتن طلبم
 • وضعیت کل کارم روی سوده یا خدای نکرده رو ضررم؟!
 • الان طلا بخرم یا نه؟ متناسب با فروش طلا می‌خوام پُر کنم تا حساب طلایی‌ام بالانس بشه

 

هرچه بیشتر بنویسید و نوشته شما متناسب با نیازتان باشد، به نفع شماست.
بعد از آن مرحله مهم دیگری داریم:
یک بار دیگر لیست نیازهایتان را از اول بخوانید. این‌بار روی هرکدام دقت کنید و از خودتان بپرسید «واقعا نیازی هست؟» مثلا اگر بیشترِ کارهای شما «النگو» است آیا نیازی به لیبل و بارکد زدن هست؟ آن مواردی که نیاز واقعی شما نیست، خط بکشید تا از گردونه خارج شوند. درخت‌هایی که خوب هرس شوند، میوۀ درشت‌تری می‌دهند.

 

 

با Excel کارتان راه می‌افتد؟

حالا که به شناخت دقیقی از نیازهای خود رسیدید به راحتی می‌توانید ابزار درست را انتخاب کنید. اگر تعداد مشتریان شما کم است و در روز فاکتورهایتان به سختی از ۱۰ فاکتور بیشتر می‌شود، نرم افزار اِکسل تا حد زیادی به شما کمک می‌کند. مطمئنم همین الآن این نرم افزار روی کامپیوتر شما نصب است و می‌توانید به صورت رایگان از آن استفاده کنید. وزن و عیار را با آن به وزن۷۵۰ تبدیل کنید بدون اشتباه و تلف‌شدن وقت با ماشین‌حساب. اندکی خلاقیت شما نتایج جالبی را در اِکسل به بار می‌آورد.

Excel can solve your need?

 

 

کسب‌وکارتان رشد کرد!

تعداد مشتریان شما زیاد شده‌اند و اکسل دیگر جواب‌گو نیست. اکسل کار را راحت کرد و از دست ماشین‌حساب خلاصمان کرد اما گزارش درست و درمان نمی‌دهد و برای چاپ فاکتور هم با سختی‌هایی مواجه می‌شویم.

 

 

استفاده از برنامه حسابداری باعث افزایش درآمد شما می‌شود

به سه دلیل با نرم افزار حسابداری، درآمدتان زیاد می‌شود.

دلیل اول) زمان
فکر می‌کنید مهم‌ترین کار شما در کسب‌وکارتان چیست؟

 • داشتن بهترین محصول
 • خلاقیت
 • استخدام کارمند خوب و امانت‌دار
 • …؟

همه موارد فوق مهم هستند اما «مهم‌ترین و حیاتی‌ترین» کار شما کدام است؟

 

دیده‌ام که هزاران کارآفرین جمعاً میلیون‌ها ساعت را می‌گذارند روی طراحی، خلاقیت و کامل‌سازی کیفیت محصولاتشان. در ضمن متأسفانه دیده‌ام که خیلی از همین کارآفرین‌ها درهای شرکت را می‌بندند و اعلام ورشکستگی می‌کنند؛ در حالی که محصولات عالی و کامل آنها در انبار مانده است و خاک می‌خورد.
چه دوست داشته باشید، چه نداشته باشید (من ندارم)، این دنیا دنیایی نیست که هر کسی بهترین محصول را داشته باشد، برنده است.
چه دلتان بخواهد، چه نخواهد، تنها چیزی که مشخص می‌کند کسب‌وکارتان موفق شده یا به شدت شکست خورده، فروش است. این‌جور برایتان بگویم: ۱۰ درصد موفقیت نهایی یک محصول یا خدمات به کیفیت‌اش و ۹۰ درصدش به فروش بستگی دارد.
آن کسی که می‌داند چگونه یک مشتری را به چنگ آورد، نگه دارد و بیشترش کند، کسی است که از همه بیشتر پول درمی‌آورد. نقطه تمام.

کتاب دیوانگان ثروت‌ساز نوشته دارن هاردی
 

 

بنابراین شغل شمارۀ یک شما فروش است. هرکار دیگری که وقت شما را بگیرد و جایگزین داشته باشد، به فروش و در نهایت رشد کسب‌وکار شما لطمه می‌زند. وقت ارزشمند خود را صرف جمع و تفریق با ماشین‌حساب و بررسی فاکتورها نکنید چون این کارها را می‌توان به کامپیوتر و با قیمتی بسیار ارزان‌تر از «زمان» سپرد. دلیل اولی که نرم افزار حسابداری باعث افزایش درآمد می‌شود، آزاد شدن زمان شما و بالا رفتن تمرکز شما بر کار اصلی‌تان یعنی فروش است.

 

 

report

دلیل دوم) آمار
به احتمال زیاد اصل پارتو یا قانون ۲۰، ۸۰ را شنیده‌اید
۲۰ درصد کارهای شما، ۸۰ درصد سود را برایتان به وجود می‌آورند. از طلاهای ساخته‌ای که می‌سازید یا می‌فروشید ۲۰درصدشان بسیار ارزشمندند و اصلِ سود در آنهاست. اگر همین الآن حساب و کتاب کنید به این آمار می‌رسید اما اگر آمار دقیقی از وزن کارها و فروش آنها نداشته باشید و روی حدس و گمان جلو بروید در نهایت برنده نخواهید بود. این آمار، حیاتی است ولی آمارگیری زمان می‌طلبد و می‌دانید که زمان طلایی شما باید صرف چه چیزی بشود پس آمارگیری را به برنامه حسابداری بسپارید.

 

دلیل سوم) پرستیژ!
حتما فروشندگانی دیده‌اید که سر و وضع نامرتبی دارند با موهای ژولیده و بویی نامطبوع. ظاهر آنها روی فروششان تأثیر منفی دارد و افراد و مشتریان را از آنها فراری می‌دهد. مثالی واقعی برایتان بزنم از دوستی که استفاده درست از تکنولوژی را بلد است:

دوستم «کیفی» و پخش‌کننده است، اوایل که تازه iPad به بازار آمده بود آن را تهیه کرد و عکس مدل کارها را در آیپد به مشتریانش نشان می‌داد. کلاسِ کارش بالاتر رفت و با همین حرکت ساده فروشش را تا دو برابر بیشتر کرد. خود شما، اگر کسی از کاغذ تاشده یا مچاله برایتان ته‌حساب بخواند، حس بهتری دارید یا اگر از گوشی شیک و از داخل اپلیکیشن؟! کاغذ دست‌نویس با خط‌خوردگی مرتب‌تر است یا برگه چاپ‌شده و تمیز؟
اینکه شما را دقیق بدانند بر اعتبار کاری شما می‌افزاید و مطمئناً درآمدتان را نیز افزایش می‌دهد.