سید حسنین قاینی

قیمت خرید طلا از مشتری و روش محاسبه قیمت طلا هنگام فروش به چه صورت هست؟

طلای ما رو الان چند می‌خرند؟ الان وقتش هست برای فروش که ضرر نکنیم یا نه؟

در این مقاله، صرفا درباره طلای ساختۀ شما که قصد فروشش را دارید، صحبت می‌کنیم؛ همان طلایی که به آن متفرقه، شکسته و مستعمل هم می‌گویند تا ببینیم تفاوت قیمت خرید و فروش طلا چگونه محاسبه می‌شود.
پولی که بابت طلای شما می‌پردازند، فقط پول طلای خام است آن هم با عیاری کمتر. یعنی اجرت ساخت، سود طلافروش و مالیاتی که قبلا برای این طلا پرداخته بودید، سوخت و هزینه حسابش کنید. حالا فقط فلز طلای شما و وزنش ملاک محاسبه است.

طلای شما را به چه قیمتی می‌خرند؟

آیا وزن طلای شما ضربدر قیمت تابلو می‌شود؟ خیر! آنچه روی تابلوی طلافروشی نقش بسته، قیمت هر گرم طلای نو و هجده عیار است. طلای شما را با عیاری کمتر از هجده می‌خرند.

در واقع، محاسبه قیمت طلا در زمان فروش بستگی به تمیز بودن طلای شما یا شکسته و داغون بودنش هم دارد. چون اگر سالم و قابل استفاده باشد، طلافروش می‌تواند آن را تمیز کند و با تعمیر، آبکاری و جلا، به عنوان طلای بدون اجرت در ویترین مغازه‌اش بگذارد و سود کند، پس برایش می‌صرفد که به قیمتی کمی بالاتر، از شما بخرد. اما طلای دست‌دوم اگر شکسته باشد و تعمیر نشدنی، طلافروش مجبور است آن را آب کند پس به قیمتی ارزان‌تر از شما می‌خرد.

در بدترین حالت، طلای شما را به قیمت 730 عیار می‌خرند و در حالت متداول، به قیمت 740 عیار.

راستی فراموشمان نشود: اگر طلای شما سنگ‌دار باشد، ابتدا سنگ‌ها را جدا می‌کنند و فقط طلا را وزن می‌کنند و می‌خرند. چنانچه سنگ‌های کار، بدلی و اتمی باشند، هیچ ارزشی ندارند و بابتشان پولی دستتان را نمی‌گیرد. غصه نخورید! بالاخره از زیبایی کار، به وقتش لذت بردید و بهایش را پرداختید.

چگونه قیمت طلا را به عیار 740 تبدیل کنیم؟

روش تبدیل بسیار ساده است و از نسبت و تناسب ریاضی به دست می‌آید.

قیمت تابلو ضربدر ۷۴۰، تقسیم بر ۷۵۰

مثال: روی تابلو یا قیمت آنلاین طلا، طلای هجده عیار را گرمی 421.000 تومان نوشته، این قیمت ضرب‌در 730، تقسیم بر 750 می‌شود گرمی 409.770 تومان؛ یعنی کف قیمتی که می‌توانید طلایتان را بفروشید. با قیمت متداول، یعنی 740 عیار اگر حساب کنید، تبدیل قیمت 421.000 تومان به قیمت 740 عیار، می‌شود گرمی 415.380 تومان.

برای محاسبه قیمت طلا در زمان فروش، به صورت حدودی اگر بخواهید حساب کنید، ده‌هزار تومان زیر قیمت تابلو، طلای شما را می‌خرند.
آیا گران‌تر هم می‌توانید بفروشید؟ بله! اگر برای فروش طلایتان مصمم شدید، حتماً چند جا قیمت کنید. ممکن است یک طلافروش به هر دلیل عجله داشته باشد تا پول نقدش را تبدیل به طلا کند و از شما به قیمتی مناسب‌تر از همسایه‌اش بخرد. یا اینکه یک مغازه طلافروشی، ویترینش پر از طلای دست‌دوم بدون اجرت باشد و طلای شما هم تمیز و قابل استفاده؛ مطمئنا این طلافروش، مبلغ بیشتری به شما پیشنهاد می‌کند.
در این مقاله، با روش محاسبه قیمت فروش طلای دست دوم آشنا شدید. اگر سوالی دارید، حتماً همین پایین بنویسید.

این آموزش را از دست ندهید:
راهنمای خرید طلای آب شده.
برای دانلود این آموزش، روی عکس زیر کلیک کنید.
راهنمای خرید طلای آب شده

این مقاله چطور بود؟ 3 نظر

نحوه محاسبه قیمت طلا در زمان فروش
5 3084