نحوه محاسبه قیمت طلای آب شده

راهنمای خرید طلا

آبشده را به ما چند می‌فروشند؟

فرض کنید بودجه‌‌مان پنجاه میلیون تومان است و می‌خواهیم بدانیم با این مبلغ، چند گرم طلا دستمان را خواهد گرفت؟ نحوه محاسبه قیمت طلای آب شده بر مبنای مظنۀ بازار است که ممکن است با قیمت روی تابلوی طلافروشی، چند هزار تومان در هر گرم، تفاوت داشته باشد چون مظنه، نوسان دارد و هر لحظه تغییر می‌کند.
موقعی که به مغازه طلافروشی مراجعه می‌کنید و قیمت خرید آبشده را می‌پرسید، طلافروش پس از تماس با بازار و گرفتن مظنه از آبشده‌فروش یا بنکدار، قیمت مد نظرش را به شما اعلام می‌کند. بالاخره خودش هم باید ازین معامله سودی نصیبش شود. سودش چقدر است؟

سود طلافروش از آبشده: 2.۵ درصد از مظنۀ بازار، تقریبا گرمی ده هزار تومان

اگر می‌خواهید نحوه محاسبه قیمت طلای آب شده را با توجه به قیمت آنلاین و بودجه‌تان ببینید، یعنی چند گرم طلای آبشده می‌توانید بخرید، کافی است در ماشین‌حساب، قیمت آنلاین هر گرم را وارد کنید، سپس کلید +، سپس 2.۵، سپس کلید % و در پایان کلید = را بزنید. حالا عددی که در ماشین‌حساب می‌بینید، قیمت فروش هر گرم آبشده به شماست.
مثلا قیمت آنلاین هر گرم 420.000 تومان است پس آبشده را به شما احتمالاً گرمی 430.۵00 تومان می‌فروشند.
با بودجۀ پنجاه میلیون تومانی، می‌شود 116 گرم آبشدۀ 18عیار خرید. (پنجاه میلیون تومان، تقسیم بر قیمت فروش هر گرم)
واقعیت این است که هیچ قاعده و قانونی برای قیمت‌گذاری آبشده نداریم و گرمی ده‌هزار تومان، الان عرف طلافروشان شده که هم طلافروش سود کند، هم قیمت نامناسب و غیر منصفانه‌ای به مشتری نگفته باشند. راستی، شهر با شهر هم فرق می‌کند مثلا اصفهان کمی ارزان‌تر از تهران قیمت می‌دهند.

احتمالاً این مقاله هم مفید باشه
نحوه محاسبه قیمت طلا در زمان فروش

نه مالیات دارد، نه اجرت ساخت!

«به شما تخفیف می‌دهم و مالیات را حساب نمی‌کنم»

چنین جملاتی صرفاً جهت بازارگرمی است چون آبشده اصلا مالیات ندارد! چنانچه طلافروش خواست مالیات را حساب کند و بحث نُه درصد و ارزش افزوده را پیش کشید، سریعاً معامله با این شخص گران‌فروش و دروغگو را رها کنید.
تنها اضافه مبلغی که نسبت به قیمت هر گرم طلا، در خرید آبشده دامن‌گیرتان می‌شود، سود طلافروش در هر گرم است، تقریباً گرمی ده هزار تومان که توضیح دادم. برای اطمینان خاطر می‌توانید از لینک زیر، صحبت‌های نائب رئیس اتحادیه طلا را ببینید:

http://estjt.ir/News/Details/11408

طلای آب شده مالیات و اجرت ندارد

آبشده را از ما چند می‌خرند؟

تنها دو مطلب، ناگفته ماند که می‌دانم دغدغه شماست؛ یکی اینکه پس از خریدتان، چه آبشده‌هایی و با چه عیاری تحویلتان می‌دهند که به صورت مفصل در بخش گام‌های خرید آبشده توضیح خواهم داد. دیگر اینکه موقع فروش، آبشده را از شما چند می‌خرند و روش محاسبه چه‌جوری است و… ادامه این مقاله را در راهنمای خرید طلای آب شده بخوانید.

نوشتهٔ پیشین
قیمت تعویض طلا چگونه محاسبه می‌شود؟

این مقاله چطور بود؟

371 نظر

5 371
نحوه محاسبه قیمت طلای آب شده

13 دیدگاه. همین الان خارج شوید

 • خادمی
  1400/05/16 08:43

  سلام و وقت بخیر
  میخواستم بدونم اینهایی که در بازار سهام و بورس مشغول خرید و فروش طلای آب شده و سکه فردايی هستند از طریق چه پلتفرم و بستری اقدام به خرید و فروش و نوسان گیری و سوددهی میکنند؟
  با تشکر

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست