احتمالا این مرحله بیشترین زمان را از شما بگیرد، پیشاپیش خسته نباشید و خدا قوت.
هر جنسی که همین الآن در گاوصندوق موجود هست، ثبت کنید حتی اگر متعلق به شما نیست و بابتش بدهکارید، مثلا از بازار دریافتش کرده‌اید.
کیمیا را با اجناس خود آشنا کنید: اسم هر جنس را در قسمت شرح تایپ کنید و کلید Enter را بزنید تا پنجره جنس جدید باز شود.
چنانچه در پنجره جنس جدید، سوالی دارید یا نیاز به راهنمایی بیشتر هست روی لینک روبرو کلیک کنید: اطلاعات پایه > پنجره جنس جدید

همین حرکت، از مزایای کیمیاست که همه چیز، یک‌جا در اختیارتان است. مثلا برای معرفی نام اجناس، نیازی نیست ازین صفحه بیرون بروید. بلکه با تایپ اسم جنس و تأیید کردن مشخصاتش، به لیست اجناس در کیمیا اضافه می‌شود.

موجودی اجناس در ابتدای دوره
طلاهای ساخته شده، سکه‌های غیره و سکه‌هایی مثل پارسیان، کالاهایی که عیار ندارند مثل ساعت، همگی جایشان در همین صفحه است و موجودی‌شان را ثبت کنید.

اجرت دریافتی

اجرت دریافتی جنس
یعنی اجرتی که پای شما افتاده، فی خرید شما از بازار. به هیچ عنوان منظورمان قیمت طلا نیست، بلکه فی اجرت و مزد ساخت آن جنس.
اگر جنسی را با چندین فی متفاوت دریافت کرده‌اید، میانگین را بزنید. کیمیا از این فی دریافتی برای محاسبه موجودی اجرت استفاده خواهد کرد.
در ستون % اگر اجرت دریافتی شما درصد طلایی بود، درصدش را وارد کنید. منظور از درصد طلایی این است که اگر 100 گرم کار ساخته دریافت کنید با اجرتِ 5 درصد طلایی، برای تسویه حساب باید 105 گرم پرداخت کنید.

اجرت منفی: اگر فی دریافتی جنس، منفی بود ابتدا کلید منها را در صفحه‌کلید بزنید، سپس فی یا درصدش را وارد کنید.

تعداد

تعداد جنس در موجودی اجناس ابتدای دوره
وارد کردن تعداد الزامی نیست مگر اینکه خودتان موجودی تعداد هم برایتان مهم باشد (بیشتر همکارانی که من دیدم، برایشان مهم نبوده) یا اینکه اجرت آن جنس، تعدادی باشد یعنی اجرت از فی ضربدر تعداد به دست می‌آید که در این حالت باید تعداد را ثبت کنید.[/fusion_text][fusion_text columns=”” column_min_width=”” column_spacing=”” rule_style=”default” rule_size=”” rule_color=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” animation_type=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ animation_offset=””]

وارد کردن به صورت کلی

برخی مغازه‌های تکفروشی، به خاطر زیاد بودن تعداد اجناسشان ترجیح می‌دهند کارهای ساخته را به صورت کلی وارد کنند. مثلا سرویس‌های خارجی که اجرتشان به هم نزدیک هستند، به یک اسم؛ سرویس‌های با اجرت ارزان‌تر، همگی با یک اسم و همین‌طور انگشترها و النگوها و…
در کل به جای معرفی پنجاه جنس به کیمیا، حداکثر با ده یازده اسم سروکار دارند. ازین روش هم می‌توانید استفاده کنید تا سرعت کارتان بالا برود اما موجودی اجرت به صورت حدودی محاسبه می‌شود.
فقط دقت کنید موقع دریافت جنس از بازار، با همان نام دریافت کنید که می‌فروشید یعنی یکی از همان ده یازده اسم. نمی‌توان “سرویس ظریف” دریافت کرد اما با نام “سرویس جور” فروخت چون در این حالت، دو تا جنس متفاوت خواهیم داشت که موجودی‌شان به هم مربوط نیست.

این مقاله چطور بود؟ 3 نظر

5 3
موجودی اجناس
آموزش بعدی
حساب‌های بنکداری
آموزش قبلی
موجودی سکه‌های بانکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست