سید حسنین قاینی

چه نیازی به تبدیل عیار است؟

طلای آبشده از ذوب طلاهای کهنه به دست می‌آید و هیچ تضمینی نیست که طلاهای متفرقه و دست‌دومی که ذوب می‌شوند همگی عیارشان 750 باشد. بنابراین ممکن است عیار آبشده کمتر از 750 بشود یا حتی بالاتر، مثلا 767 شود. حالا چرا بالاتر شده؟ احتمالا از ذوب طلای متفرقه‌ای بوده که مقداری طلای عیار بالا هم قاطی‌اش بوده. مثلا طلای 21 عیار قاطی متفرقه بوده.
قیمت طلایی که در مغازه‌ها می‌بینید برای هر گرم طلای 18 عیار است، بنابراین باید ببینیم وزن آبشده، معادل چند گرم طلای 18عیار است؟ اینجاست که به فرمول تبدیل عیار طلا نیاز می‌شود.

فرمول تبدیل وزن به عیار 750: وزن طلا، ضربدر عیارش؛ تقسیم بر 750

البته فقط در آبشده نیست که نیازمند وزن تبدیلی هستیم؛ در طلای شکسته و متفرقه هم عین این مساله هست مثلا طلافروشان، طلای کهنه را با عیار 740 بین خودشان بده بستان دارند و در فاکتورشان، وزن متفرقه را به وزن750 تبدیل می‌کنند تا طلب و بدهی بر مبنای عیار 750 باشد یعنی وزن متفرقه را ضربدر 740 می‌کنند سپس تقسیم بر 750 تا به وزن تبدیلی برسند.
پُرواضح است که همه این محاسبات توسط نرم افزار حسابداری طلا فروشی انجام می‌گیرد اما برای کسی که قصد خرید آبشده را دارد یا شخصی که پشت سیستم می‌نشیند و باید مسلط باشد و بداند که چه اتفاقی پشت‌صحنه رخ داده و چگونه محاسبه انجام گرفته است، دانستن فرمول تبدیل عیار الزامی است.

احتمالاً این مقاله هم مفید باشه
قیمت تعویض طلا چگونه محاسبه می‌شود؟

دو مثال برای تبدیل عیار و رسیدن به وزن750

آبشدۀ روبرو، عیارش 735 است یعنی پانزده خط پایین‌تر از 750، وزن آبشده هم 495.84 گرم است پس تبدیل وزن بدین صورت می‌شود:

فرمول تبدیل عیار طلا

می‌بینید؟ وزن تبدیل شده به 750، کمتر از وزن روی ترازو شد و همین هم درست است چون عیار این آبشده کمتر از 750 است و طلای کمتری دارد. حالا می‌توانیم وزن تبدیلی را ضربدر قیمت هر گرم کنیم تا مبلغش به دست آید.

فرمول تبدیل عیار طلا به هجده عیار

مثال دوم این بار عیار بالاتر، آبشده‌ای با عیار 779 که اگر با فرمول “وزن آبشده، ضربدر عیارش؛ تقسیم بر ۷۵۰” تبدیلش کنیم، وزن تبدیلی به 750 می‌شود: 526.19 که بیشتر از وزن روی ترازوست. حالا می‌توانیم با ضرب کردن وزن تبدیلی در قیمت هر گرم، به ارزش ریالی این آبشده برسیم.
موقع قیمت‌گذاری آبشده، وقتی عیارش بیش از 750 باشد، طبیعی است که پول بیشتری برای آبشده بپردازید. به زبان ساده‌تر هرچه طلای بیشتری داشته باشد، قیمتش هم بیشتر می‌شود.

مبنای محاسبه قیمت آبشده، وزن تبدیلی به عیار 750 است.

این مقاله بخشی از محصول راهنمای خرید طلای آب شده است.
برای خرید و دانلود این آموزش روی عکس زیر کلیک کنید.
راهنمای خرید طلای آب شده

این مقاله چطور بود؟ 160 نظر

فرمول تبدیل عیار و محاسبه وزن۷۵۰
5 160