فاکتور تکفروشی طلا در حسابداری طلا

فاکتورهای بنکداری طلا که پیش ازین در مقاله‌ها توضیح دادیم، دو «ته حساب» داشتند: ته حساب طلا و ته حساب پول. این دو حساب کاملا از هم مجزا هستند و هرکدام جداگانه باید تسویه شوند. در فاکتورهای تکفروشی ازین خبرها نیست و همه چیز ریالی است. تا حالا دیده‌اید خرده‌فروش به خانم مشتری بگوید «بدهی شما ۳ گرم طلا می‌شود که در چهار قسط پرداخت کنید»؟! به جز موارد استثنایی همیشه از تومان و ریال صحبت می‌کنند.

سندی که مغازه تکفروشی صادر می‌کند چیزی مشابه عکس زیر است. فرض کنید شما در مغازۀ جعبه‌داری طلا، حسابداری می‌کنید. تک‌فروش، جعبه‌دار و خرده‌فروش همگی یک معنی دارند: مغازه‌ای که با مشتریِ تک (خانم‌ها) سروکار دارد نه با مشتری عمده.

فاکتور تکفروشی طلا و جعبه دار در حسابداری طلا فروشی

فاکتور تکفروشی طلا و جعبه دار در حسابداری طلا

ناگفته نماند که سند بالا پر از جزئیات است و کمتر فاکتور دست‌نویسی را این‌چنین پُر خواهید یافت. معمولا به نوشتن قیمت روز طلا، نام و وزن جنس، عیار و مبلغ نهایی بسنده می‌کنند.

محاسبه مبلغ در فاکتور تکفروشی طلا

در این فاکتور به مشتری ۹/۱۶ گرم طلای ساخته شده فروختیم که مبلغش تقریبا یک میلیون و صد و هشتاد و پنج هزار تومان شده. می‌خواهیم ببینیم این مبلغ از کجا آمده و چگونه محاسبه شده است؟

فاکتور تکفروشی طلا: پول طلای خام

قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار که در همان ردیف ثبت شده، ۱۱۵ هزار تومان است و وزن کارساخته ۹/۱۶ گرم.
۹/۱۶ × ۱,۱۵۰,۰۰۰ = ۱۰,۵۳۴,۰۰۰
با این حساب، پول طلای خام، مبلغ یک میلیون و پنجاه و سه هزار و چهارصد تومان است. منظور از طلای خام این است که فقط طلا بدون درنظر گرفتن اجرت ساخت طلا یا سودی که تک‌فروش می‌گیرد؛ خود طلا چقدر می‌ارزد.

این مطلب را از دست ندهید
روش پولی کردن با کارخانه طلاسازی را بدانیم

فاکتور تکفروشی طلا: پول اجرت ساخت

مغازه تکفروشی که شما حسابداری‌اش را انجام می‌دهید، النگو اریا را با فی هر گرم ۶ هزار تومان از بازار دریافت می‌کند.
۹/۱۶ × ۶۰,۰۰۰ = ۵۴۹,۶۰۰
حدود پنجاه و پنج هزار تومان، پولی است که بابت اجرت این کار از مشتری گرفته می‌شود. این مبلغ الزاماً همان اجرت ساخت طلا و مُزدی که به کارخانه داده شده، نیست چون اگر مغازه تکفروشی، این جنس را از بنکدار گرفته باشد سود بنکدار هم در این اجرت آمده است.

فاکتور تکفروشی طلا: سود مغازه تکفروشی

پول طلای خام و پول اجرت، هزینه‌ای است که مغازه تکفروشی طلا بابت این جنس می‌پردازد. سود خودش چقدر است؟ سود مُجازی که مغازه‌های خرده‌فروشی می‌توانند از مشتری بگیرند، ۷ درصد است. یعنی پول طلا و اجرتی که مغازه بابت آن کار داده هر مبلغی شد، هفت درصدش سود تکفروش است و به مبلغ اضافه می‌شود.
(پول طلای خام + پول اجرت) به علاوه ۷%
۱۰,۵۳۴,۰۰۰ + ۵۴۹,۶۰۰ = ۱۱,۰۸۳,۶۰۰
۱۱,۰۸۳,۶۰۰ × ۷% = ۷۷۵,۸۵۲
۱۱,۰۸۳,۶۰۰ + ۷۷۵,۸۵۲ = ۱۱,۸۵۹,۴۵۲
به مبلغی رسیدیم که در فاکتور نوشته می‌شود و مشتری باید پرداخت کند.

در مقالۀ بعدی روشی آسان‌تر برای کار با ماشین‌حساب را خواهم گفت؛ همچنین در فاکتور تکفروشی طلا، امروزه مبلغی بابت «مالیات بر ارزش افزوده» از مشتری گرفته می‌شود که در مقاله بعدی به صورت کامل روش کار و محاسبه را می‌بینیم.

عکس اصلی مقاله، نمایی از بازار زرگرهای تهران در خیابان پانزده خرداد است.
0/5 ( 0 نظر )