خانه > مقاله‌ها > حسابداری طلا > طلای آب شده چیست؟

طلای آب شده چیست؟

نویسنده: |۱۳۹۷-۱۲-۲ ۱۰:۲۷:۴۷ +۰۳:۳۰۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۶|حسابداری طلا|۳۴۲ نظرات

طلای آب شده

طلایی که ذوب می‌شود چه متفرقه باشد (طلای کهنه و دست‌دوم) چه شمش، آب شده نامیده می‌شود چون آب شده است!:) این آبشده ممکن است مخلوطی از طلا و فلزات دیگر باشد تا به عیار دلخواه تبدیل شود.

طلای آب شده چیست و عیار شرطی به چه معناست

طلای آب شده چیست

انگ و شماره پاکت ری‌گیری

برای اینکه از عیار طلای آب شده و درستی محاسبۀ تبدیل عیار مطمئن شوند، قطعه کوچکی از آن را (کمتر از نیم گرم) با قیچی دسته‌بلندی می‌بُرند و به «ری‌گیری» می‌دهند تا روی قطعه آزمایش‌هایی انجام دهد و عیار را اعلام کند. ری‌گیری، این قطعه را در پاکتی می‌گذارد و رسید را از آن پاکت جدا می‌کند و به شما تحویل می‌دهد. همچنین شماره‌ رسیدی که روی پاکت و قبض ری‌گیری ثبت شده را بر روی آبشده درج می‌کند و انگ می‌زند. اگر از شما خواستند «انگ آبشده را بخوان» باید همان شماره‌ای که روی آبشده درج شده را بخوانید؛ علاوه بر انگ، نام ری‌گیری نیز روی آبشده کوبیده می‌شود.
انگی که ری گیری‌های تهران می‌زنند ۶ رقمی است و علاوه بر تماس با خود ری‌گیری، از تلفن گویای اتحادیه تهران ۸۸۹۳۱۸۳۳ می توان جواب عیار را گرفت.

طلای آب شده و انگ و شماره قبض ری‌گیری در حسابداری طلا

انگ طلای آبشده در حسابداری طلا

طلای آب شده شرطی

تا زمانی که عیار آبشده مشخص نشده، عیار شرطی نامیده می‌شود. یعنی طلای آب شده‌ای که بده‌بستان می‌شود اما عیارش به شرط است: «به شرطِ مشخص‌شدن عیار در ری‌گیری».
آبشده شرطی معمولا با عیار ۷۵۰ ردوبدل می‌شود، اگر مشتری معتبر باشد؛ اما اگر مشتری از اعتبار کمتری برخوردار باشد با عیارهای کمتر مثل ۷۴۰ فاکتور می‌شود.

این مطلب را از دست ندهید
عیار طلا چیست؟ ۲۴ عیار و عیار ۷۵۰ یعنی چه؟

روش نوشتن وزن و عیار طلای آب شده

چند عکس از آبشده‌های مختلف با وزن‌های متفاوت برای آشنایی بیشتر شما تهیه کرده‌ایم. به عکس وسطی نگاه کنید؛ وزنش در حدود نیم کیلو است اما سه قطعه شده است تا به مقدار نیاز خرج شود مثلا می‌خواهید ۶۰ گرم ازین طلای آب شده را به سازنده‌ای پرداخت کنید.
طلای آب شده سمت چپ هم نسبتاً سبک و نازک است با وزن حدود ۱۴۷گرم

روش نوشتن وزن و عیار آبشده در حسابداری طلافروشی

در حسابداری طلا، وزن و عیار آبشده را چگونه بنویسیم

برای نوشتن وزن و عیار آبشده، خطی بکشید و بالای آن خط، وزن و پایینش عیار را بنویسید. مثالی که زده‌ایم سه آب شده با عیارهای مختلف است. دقت کنید که وزن‌ها تا سه رقم بعد از ممیز نوشته شده‌اند و همیشه رقم سوم، صفر است؛ تا دو رقم هم بنویسید درست است اما چنین می‌نویسند و چنین می‌خوانند. مقالۀ «خواندنِ وزن» را بخوانید، در آنجا مفصل‌تر همراه با مثال توضیح داده‌ام.

وزن و عیار آبشده در حسابداری طلا

در حسابداری طلا وزن و عیار آبشده را چگونه بنویسیم

چنین کاغذی معمولا قبل از فاکتور شدن آبشده‌ها رد و بدل می‌شود تا شخصی که سند را ثبت می‌کند از درست بودن وزن و عیار مطمئن شود.
در مثال بالا، ۴۰.۶۶ گرم که سمت راست نوشته شده و عیارش ۹۰۰ است، در واقع ۵ عدد سکه بهار آزادی است. هر سکه حدود ۸.۱۳۳ گرم وزن دارد. در مغازه‌های بنکداری و عمده‌فروشی طلا، بسیار رخ می‌دهد که سکه را همچون طلای آب شده بده‌بستان کنند.

ثبت ديدگاه


 1. مهرداد امیریان ۱۱ شهریور, ۱۳۹۷ در ۱۶:۴۶ - پاسخ دادن

  سلام. آیا طلای آب شده با ری گیری ۷۴۷، طلای ۱۸ عیار محاسبه می شود؟

 2. محمد ۱۱ شهریور, ۱۳۹۷ در ۱۶:۱۳ - پاسخ دادن

  باسلام و تشکر بابت مطالب خوب سایت
  من ۱۰۰گرم طلای آبشده خریدم در تاریخ ۹۷/۶/۶ که مظنه طلای آبشده در اون روز مثقالی ۱۳۲۸۰۰۰ تومان و قیمت طلای ۱۸ عیار گرمی ۳۰۷۴۰۰ تومان بود و فروشنده با من گرمی ۳۰۷۴۰۰ تومن حساب کرده.بنظر شما آیا درست حساب کرده؟ آیا نباید با مظنه مثقال آب شده حساب می کرد؟
  ممنونم از راهنمایی شما

  • سیدحسنین قاینی ۱۱ شهریور, ۱۳۹۷ در ۱۸:۵۶ - پاسخ دادن

   سلام و درود بر شما
   مثقال ۱۳۲۸۰۰۰ تومن معادل هر گرم ۳۰۶۶۰۰ تومان میشه اما فروشنده هم بالاخره باید سود بگیره. از شما سود گرمی ۸۳۰ تا تک تومن در هر گرم گرفته که منصفانه است به نظرم.

   برای تبدیل مثقال به گرم این مقاله رو بخونید:
   https://kimiadevelop.com/محاسبه-قیمت-طلا/

 3. علی ۱۱ شهریور, ۱۳۹۷ در ۱۶:۱۰ - پاسخ دادن

  سلام
  ممنون از سایت خوبتون
  من یک ماه پیش که قیمت طلا ۳۳۰ تومان بود، طلای آبشده خریدم
  با عیار ۷۵۰
  فروشنده قیمت رو گرمی ۳۳۵ با من حساب کرد، الان که قیمت طلا تقریباً ۳۳۰ هست، توی سایت قیمت طلای برام سوال هست که قیمت آبشده رو برای هر مثقال زده ۱۴۲۰۰۰۰ تومان، وقتی به گرم تبدیل می کنم میشه گرمی ۳۰۸ تومان
  سوالم اینه الان من بخوام این طلام رو بفروشم از من گرمی چند می خرند؟
  ۳۰۸ تومان یا ۳۳۰ تومان؟

  • محمد ۱۱ شهریور, ۱۳۹۷ در ۱۶:۲۱ - پاسخ دادن

   دقیقا سوال منم همینه
   طلایی که ما خریدیم آب شده محسوب میشه یا ۱۸ عیار
   اینجوری باشه ما سود که نکردیم هیچ کلی هم ضرر کردیم

   • سیدحسنین قاینی ۱۱ شهریور, ۱۳۹۷ در ۱۹:۰۰ - پاسخ دادن

    طلای آبشده اگر خریدین، عیارش مشخصه و کمی ارزان‌تر از قیمت تابلو (۱۸ عیار) ازتون می‌خرند.

  • سیدحسنین قاینی ۱۱ شهریور, ۱۳۹۷ در ۱۸:۵۹ - پاسخ دادن

   سلام و درود بر شما
   قیمت مثقال ۱۴۲۰۰۰۰ تومان معادل هر گرم ۳۲۷۸۰۰ تومان میشه. برای اینکه بدونید چه جوری این تبدیلها انجام میشه این مقاله رو نگاه کنید:
   https://kimiadevelop.com/محاسبه-قیمت-طلا/

   اگر قصد فروش داشتین، از قیمت تابلو کمی ارزان‌تر می‌خرند مثلا گرمی ۸۰۰ الی ۱۰۰۰ تومان ارزان‌تر

 4. مهدی ۱۱ شهریور, ۱۳۹۷ در ۱۴:۱۷ - پاسخ دادن

  سلام. خسته نباشی‌
  بین طلای اب شده و سکه و طلای دست دوم کدام مورد برای سرمایه گذاری بهتر است.

  • سیدحسنین قاینی ۱۱ شهریور, ۱۳۹۷ در ۱۹:۰۲ - پاسخ دادن

   سکه عالی است اما حباب قیمت داره و الان برای سرمایه‌گذاری همه به آبشده پناه آوردن که دنگ و فنگ خودش رو داره. البته اینکه این روش سرمایه‌گذاری یعنی خرید طلا خوبه یا نه، باید از دوستانی که آموزش سرمایه می‌دهند بپرسید.

 5. شبنم ۱۰ شهریور, ۱۳۹۷ در ۱۵:۴۸ - پاسخ دادن

  سلام من طلای آب شده خریدم در ۶ قطعه حدودا ۱۰گرمی – اینطوری خریدم که اگه پول لازمم شده هر فعه یک تکه بفروشم ولی تو سوال و جواب ها خوندم که با فروش یک قطعه آب شده فاکتورمون دیگه معتبر نیست آیا درست متوجه شدم یا نه؟ و اگه اینجوری باشه من باید برای هر قطعه یک فاکتور میگرفتم؟؟؟؟

  • مهدی ۱۰ شهریور, ۱۳۹۷ در ۲۰:۰۵ - پاسخ دادن

   سلام.بنظرم با فاکتور اصلی ومادر به همون طلا فروشی ای که ازش خریدکردی،مراجعه کن و در ازای فاکتور اصلی ،۶تا فاکتور تکه تکه بگیر

  • مرجان ۱۰ شهریور, ۱۳۹۷ در ۲۱:۰۷ - پاسخ دادن

   شبنم جان، شما کجا آب شده تو این وزن خریدین؟ منم میخوام بخرم ولی نمیدونم از کجا میتونم تو وزن پایین تهیه کنم

  • سیدحسنین قاینی
   سیدحسنین قاینی ۱۱ شهریور, ۱۳۹۷ در ۰۹:۴۱ - پاسخ دادن

   پاسخ خوبی آقامهدی دادن. علاوه بر اون اگه در فاکتور یه جوری نوشته باشه که ۶ تا قطعه است با وزن‌های ۱۰ گرم، باز هم کارتون راه می‌افته.

 6. قهرمان قربانی ۱۰ شهریور, ۱۳۹۷ در ۰۰:۱۱ - پاسخ دادن

  باعرض سلام خدمت شما،خواهشاسوال من جواب بدید.خریدطلای شمش چندگرمی،چگونه است؟وکارمزدش چگونه حساب میشود؟ایاخریدشمش گرمی صلاح هست؟

 7. شبنم ۰۹ شهریور, ۱۳۹۷ در ۲۲:۲۳ - پاسخ دادن

  سلام آقا سید، عید تون مبارک من میخوام طلای آب شده بخرم از یک طلافروشی که خودش نداره و قراره از بازار تهیه کنه، بهم گفته فقط برگه ری گیری و میده و اگه بخوام فاکتور مغازه خودشون و میده این اشکالی مداره، در ضمن هر گرم و ۳ هزارتومن سود میگیره که با توجه به نوشته های بقیه افراد بنظرم ی سودی هم برای خودش میگیره ….نظرتان در این خصوص چیه؟؟

  • سیدحسنین قاینی ۱۱ شهریور, ۱۳۹۷ در ۰۹:۵۰ - پاسخ دادن

   سلام. درود بر شما
   توصیه‌مان اینه که از مغازه‌های طلافروشی و جاهای معتبر خریداری بفرمایین.

 8. مهدیه ۰۹ شهریور, ۱۳۹۷ در ۲۰:۰۴ - پاسخ دادن

  آیا طلای ابشده رو از هر شهری بخریم همون جا باید بفروشیم ؟؟؟ یا کل ایران میشه فروختش؟؟؟؟
  شهر دیگه خاستیم بفروشیم خاب از کجا می دونن عیارش چقدره چون صرفا با ماژیک روش می نویسن و مثل کدش نیست که حک شده باشه از کجا مطمئن میشن درسته مخصوصا اگه فاکتور نداشته باشه؟؟؟
  در مورد فاکتورم بعضی ها میگن نیازی نیست همون شماره حک شده باشه و از جای معتبر بخری قبوله و فاکتور نمی دن که عیارش توش نوشته شده باشه و صرفا با خودکار روش نوشتن؟؟؟؟؟؟؟
  در ضمن این هزینه آزمایشگاه ری گی چیه چقدر می گیرن موقع فروشم باز این هزینه رو می گیرن؟؟؟؟

  • سیدحسنین قاینی ۱۱ شهریور, ۱۳۹۷ در ۰۹:۴۸ - پاسخ دادن

   همه جا می‌تونید بفروشید به شرط اینکه فاکتور معتبر (سربرگ دار با مهر و امضاء) داشته باشید و مشخصات آبشده به صورت کامل در اون درج شده باشه (وزن، عیار، ری‌گیری، شماره قبض ری) – بهترین حالت برای شما اینه که شماره انگ و نام ریگیری روی آبشده حک شده باشه اما چون ممکنه پولتان کمتر از اون قطعه آبشده باشه و برش بزنه، همیشه امکان‌پذیر نیست. اگر انگ نداشته باشه فقط به طلافروشان آشنا می‌تونید بفروشین و کار سخت میشه.
   هزینه آزمایشگاه زیاد نیست و اگر فاکتور معتبر داشته باشین، بخواهید بفروشین نیازی به آزمایش دوباره ندارین.

 9. شهلا ازاد ۰۹ شهریور, ۱۳۹۷ در ۱۹:۱۷ - پاسخ دادن

  شلام من تخصصی در. خرید. اب شده ندارم،اول میخوام بدونم فرق شمش و اب شده چیه و اینکه کدومش بهتره واسه خرید؟؟؟دوم اینکه چه چیزهایی را در. خرید. اب شده بدونم که گول نخورم؟؟به نظر شما سه تا اب شده بگیرم یا یک تکه کامل اب شده؟؟؟

  • میثم ۰۹ شهریور, ۱۳۹۷ در ۱۹:۵۸ - پاسخ دادن

   طلای آبشده خودش در واقع نوعی شمش محسوب میشه ولی در بازار شمش به نوع خارجیش می گن که بهش مالیات و غیره تعلق می گیره ولی به ابشده نه
   و خرید و فروش آبشده هم راحتره و شمش های خارجی تا اونجایی که من می دونم در قطعات بالا یک کیلویی و … بفروش می رسه و اینطور نیست که مثل طلای آبشده از ابشدن طلاهای کهنه توسط طلافروشان بدست بیاد.
   آبشده بخر از جای معتبر بخر روش شماره حک شده داشته باشه با مهر ری گیری فاکتور با کل مشخصات عیار و وزن و شماره غیره هم بگیر تا سرت کلاه نره….
   اینکه چند نوبت بخری یا یک جا بستگی به خودت داره یکجا بخری یک سری میخری تموم میشه میره ولی تکه تکه هی باید بری فاکتور بگیری و همون مراحل رو طی کنی ولی خاب شاید موقع فروش راحت بشه تکه تکه فروختش…

  • سیدحسنین قاینی ۱۱ شهریور, ۱۳۹۷ در ۰۹:۴۵ - پاسخ دادن

   در بازار، شمش به طلای عیار بالا میگن. فرقی نداره جز اینکه گاهی اوقات شمش کارمزد بالاتری داره.
   بقیه سوال رو آقا میثم به خوبی پاسخ دادن. ممنون

 10. میثم ۰۹ شهریور, ۱۳۹۷ در ۱۴:۰۰ - پاسخ دادن

  با سلام
  اگر بخای طلای آبشده کم بخری مثلا ۵۰ گرم میدن؟ اگه اون شماره حک شده روی طلا روی قالب توی قسمتی که بریده به من داده نیوفته ایا با دادن صرفا فاکتور و اشاره شماره قالب داخل آب بخریم مشکلی نداره؟؟؟؟
  دوستم می گفتم طلای آبشده که خریده تو هر دو سانتش یک شماره داره ولی من دیدم یک نمونشو تو ۵ سانت یک شماره داشت؟؟؟؟
  بعدش میشه طلای ابشده را مثلا ۲۰۰ گرم خرید هنگام فروش ۵۰ گرمشو فروخت یا نه همشو یک جا باید فروخت؟؟؟ اونجوری تکلیف فاکتورش چی میشه باید فاکتور و داد به طرف؟؟؟ چون ما یکبار و برای کلش فاکتور گرفتیم برای فروش بقیش مشکلی نداریم؟؟؟؟

  • سیدحسنین قاینی ۰۹ شهریور, ۱۳۹۷ در ۱۶:۲۴ - پاسخ دادن

   بله از طلافروشها مقدار کم هم می‌تونید بخرید. انگ حک‌شده ممکنه در آبشده شما نباشه چون برش می‌خوره که در این صورت نخرید چون برای فروشش به مشکل می‌خورید. مسأله مهم دیگه، فاکتور معتبره با سربرگ مغازه و تلفن و نشانی و مشخصات کامل آبشده (وزن و عیار و نام ریگیری و شماره قبض ری)
   می‌تونید مقداری از آبشده رو بفروشید اما فاکتور اولی که داشتید از اعتبار ساقط میشه عملا و باید براش چاره‌ای بیاندیشید؛ مثلا به همونی که ازش خریدین، بفروشین تا فاکتور جدید به شما بده…

 11. قهرمان قربانی ۰۸ شهریور, ۱۳۹۷ در ۰۳:۵۷ - پاسخ دادن

  باعرض سلام خدمت آقاسید.شمامن وبرادرم راازضررزیادی،که برای کارگرفصلی یک ملیون یابیشترخیلی زیاده،همچنین دنبال دادگاه رفتن ومال خری نجات دادید.سوالم اینه که شمش های گرمی معروف به سوئیسی کارمزدشان چگونه است؟

  • سیدحسنین قاینی ۱۱ شهریور, ۱۳۹۷ در ۱۰:۵۴ - پاسخ دادن

   شمش سوئیسی همون شمش چهار ۹ هست یعنی عیار ۹۹۹٫۹ که کارمزدش از ۳۰هزار تومان به بالاست. اصلا خریدش به صرفه نیست برای سرمایه‌گذاری.

 12. مهدی ۰۷ شهریور, ۱۳۹۷ در ۲۲:۳۷ - پاسخ دادن

  سلام.تشکرازاینکه باحسن نیت راهنمایی میکنی تا پول کم-زیاد ما جوانها درگمراهی قرارنگیره تادرجهت منطقی بکارگیری بشه ودرمسیرنادرست مالباخته نشیم.تندرست باشی.
  ۱۵۰ م دارم.
  ۱۰۰ م گذاشتم بانک برای سود وامرارمعاش.
  ۵۰ م برای ترکیبی ازدلار وطلای.
  ۱.آیا این مدل تقسیم بندی بنظرشما منطقیه؟
  ۲.کدامیک ارجحیت دارد:دلار یا طلای آبشده؟
  ۳.اگه بخوام پول نخوابه و درگردش باشه وسودکنم،چه کنم؟ یا اینکه ترجیح میدید ترکیبی از طلای آبشده ودلار بخرم و نگهدارم ؟

  • سیدحسنین قاینی
   سیدحسنین قاینی ۰۹ شهریور, ۱۳۹۷ در ۱۱:۵۳ - پاسخ دادن

   سلام و درود بر شما.
   از دوستانی که دوره‌ها و آموزش‌های سرمایه‌گذاری برگزار می‌کنند کمک بگیرید. ما تخصصمون «حسابداری طلا» هست و در این زمینه می‌تونیم و بلدیم که کمک کنیم. موفق و پیروز باشین.

  • میثم ۰۹ شهریور, ۱۳۹۷ در ۲۰:۲۵ - پاسخ دادن

   والا توی بانک که پول پودر میشه به مرور زمان من خودم ۵۰ میلیون داشتم خاستم فروردین همشو بدم طلا بخرم مشکلی پیش اومد نتونستم هی اموز و فردا شد یهو طلا سه برابر شد الان ۵۰ میلیون من شده بود ۱۵۰ میلیون که البته با تورم هماهنگه ولی بانک در بهترین شرایط ۲۰ در صد سود میده بهش که ماهی میشه یک میلیون که یعنی عملا هیچ حالا اونم بانک ورشکست نشه و بالا نکشه پول رو
   به نظر من پول در گردش باشه و یا طلا و دلار و حتی ماشین بخری بهتره تا بمونه تو بانک بپوسه ۲۰ میلیون بمونه تو بانک بسه

 13. احمد ۰۷ شهریور, ۱۳۹۷ در ۱۴:۵۸ - پاسخ دادن

  سلام یک سوال داشتم من امروز ۳۶/۲۳۰ گرم طلای ابشده خریدم گرمی ۳۰۷ هزار تومن که کلا شد ۱۱ میلیون و هشتاد هزار تومن بعد به فروشنده گفتم فاکتور بده اولش گفت که طلای ابشده فاکتور نداره و اون عددی پنج رقمی که روی طلا خوره کافیه بعد قبول کردتو یه برگه با خودکاروزن طلای نوشت با فامیلی من و قیمت و یه عدد سه رقمی که شماره اش بود ۷۴۷ و اخرشم مهر طلافروشی زد و برگه داد به من. میخاستم بدانم الان اگه بخام بفروشم مشکلی پیش نمیاد و ایا قیمت کلی منصفانه حساب کرده یا نه و ایا فاکتورش درسته یا نه؟؟؟ وچرا نمیخاست فاکتور بده و گفت شماره پنج رقمی روی طلا کافیه ایا بعدا برای فروش به مشکل بر نمیخورم و یه سوال دیگه هم دارم ایا فروش طلای ابشده راحت هست؟؟؟ خیلی ممنونم

  • سیدحسنین قاینی
   سیدحسنین قاینی ۰۹ شهریور, ۱۳۹۷ در ۱۱:۵۶ - پاسخ دادن

   سلام. طلافروش باید به شما فاکتور با سربرگ مغازه خودش بدهد و مشخصات کامل طلا را بنویسد: وزن، عیار، اسم ری‌گیری و شماره قبض ری همراه با مهر و امضاء مغازه.
   اگر شکایتی دارید به اتحادیه مراجعه کنید.

 14. سحر ۰۷ شهریور, ۱۳۹۷ در ۱۲:۴۲ - پاسخ دادن

  سلام خسته نباشید من ده ملیون پول دارم اما آخر سال لازمش دارم اما میخواستم حداقل تو این شش ماه طلای آبشده بخرم بنظرتون منطقیه یا نخرم؟ سودی داره واسه شش ماه؟ ممنون

  • سیدحسنین قاینی
   سیدحسنین قاینی ۰۹ شهریور, ۱۳۹۷ در ۱۱:۵۶ - پاسخ دادن

   از دوستانی که دوره‌ها و آموزش‌های سرمایه‌گذاری برگزار می‌کنند کمک بگیرید. ما تخصصمون «حسابداری طلا» هست و در این زمینه می‌تونیم و بلدیم که کمک کنیم. موفق و پیروز باشین.

 15. عباس حاجیان ۰۷ شهریور, ۱۳۹۷ در ۰۱:۱۹ - پاسخ دادن

  با سلام میخواستم بدونم با توجه به شرایط موجود و چشم انداز آینده نظرتون درباره سرمایه گذاری روی سکه چیه ؟

  • سیدحسنین قاینی
   سیدحسنین قاینی ۰۷ شهریور, ۱۳۹۷ در ۰۸:۳۷ - پاسخ دادن

   سلام. درباره سرمایه‌گذاری باید تحقیق کنید و یاد بگیرید. ما فقط پیرامون «حسابداری طلا» اینجا در خدمت شما هستیم.

   • parisa samayi
    parisa samayi ۰۸ شهریور, ۱۳۹۷ در ۲۰:۱۲ - پاسخ دادن

    سلام خسته نباشید
    ایا در فاکتور طلاى ابشده هم بخش اجرت وجود داره؟
    منظور از ابشده قطعى چى هست؟
    در فاکتورى که به من دادن اسم و ادرس مغازه و همین طور شماره تلفن وجود نداره
    ولى بقیه موارد هست.شماره رى گیرى و نامش روى طلا حک شده .
    ایا میتونم طلاى خریدارى شده رو مغازه دیگرى بفروشم؟

    • سیدحسنین قاینی
     سیدحسنین قاینی ۰۹ شهریور, ۱۳۹۷ در ۱۱:۵۸ - پاسخ دادن

     طلای آبشده اجرت ساخت ندارد.
     آبشده قطعی یعنی که عیارش مشخص شده.
     فاکتوری که سربرگ مغازه و نام و تلفنش نباشه معتبر نیست. باید کامل باشه با مهر و امضاء و مشخصات طلایی که به شما فروخته شده وگرنه موقع فروش به مشکلات جدی برمی‌خورید.
     تقاضای فاکتور کنید و اگر خودداری کردند، به اتحادیه شکایت کنید.

 16. مینا ۰۷ شهریور, ۱۳۹۷ در ۰۰:۵۶ - پاسخ دادن

  با سلام.من طلای آبشده گرفتم از یک طلا فروشی معتبر که فاکتور کامپیوتری بهم داد و تمام مشخصات روی فاکتور دقیق بود ولی روش مهر و امضا نداشت وروی یکی از قطعات کوچیکش نام ری گیری نداشت و فقط شماره ری گیرب داشت ولی توی فاکتور نام ریگیری نوشته شده.بنظر شمابعدا برا فروشش مشکلی پیش میاد .حتی به فروشنده گفتم چرا مهر نمیزنی گفت ما به فاکتورهامون مهر نمیزنیم و مدل فاکتورمون اینجوریه.

  • سیدحسنین قاینی
   سیدحسنین قاینی ۰۷ شهریور, ۱۳۹۷ در ۰۸:۳۴ - پاسخ دادن

   اینکه اسم ری‌گیری روی آبشده نباشه، عادی هست چون آبشده ممکنه برش بخوره اما اگر از افراد غیرمطمئن می‌خواهید بخرید، اصلا بدون انگ نگیرید که برای فروشش به مشکل برمی‌خورید.
   مساله دوم – فاکتورش آیا سربرگ داره؟ یعنی نام مغازه و تلفن و نشانی. از اتحادیه محلتان بپرسید که این فاکتور بدون مهر معتبر هست یا نه.

 17. س.رمضانی ۰۶ شهریور, ۱۳۹۷ در ۱۹:۳۸ - پاسخ دادن

  سلام من با ده تومن پول میخوام طلای آب شده بخرم،خواسم بدونم این فردی که داره میفروشه چندین ساله کارش اینه اما مغازه نداره و توخونه اینکارو میکنه،همچین چیزی امکان داره؟

  • سیدحسنین قاینی
   سیدحسنین قاینی ۰۷ شهریور, ۱۳۹۷ در ۰۸:۳۶ - پاسخ دادن

   سلام. بله افرادی هستند که شغلشان «کیفی» و پخش هست و مغازه ندارن.
   بدون فاکتور مهر و امضاء داری که رسمی باشه و اتحادیه طلا قبولش داشته باشه، اگه بخواهید طلای خریداری شده خودتون رو بفروشین، به مشکل برمیخورین چون نمی‌تونید ثابت کنید که به صورت قانونی خریده‌اید (یعنی مال‌خری حساب میشه و…)

 18. سهیل دیبا ۰۵ شهریور, ۱۳۹۷ در ۲۲:۳۴ - پاسخ دادن

  سلام ممنون از همکاری و اینکه برای آگاهی علاقه مندان به سرمایه گذاری در طلا وقت می گذارید.
  سوال: فروشنده می گه که برای طلای آبشده, فاکتور نمی ده و ۹% مالیات رو هم نمی گیره ولی به جاش یه سند از مغازه خودش که مشخصات طلای آبشده توش ذکر شده(عیار, شمار آزمایشگاه, وزن, قیمت و..) به همراه مهر و امضای مغازه روی اون سند, به من می ده. آیا این سند با فاکتوری که شما می گین فرق می کنه ؟ آیا باید نگران باشم؟
  سوال دوم: آیا نقد شوندگی و فروش طلای آبشده خوبه؟ یعنی می تونم راحت بفروشمش ؟
  بازم ممنونم از لطفتون

  • سیدحسنین قاینی
   سیدحسنین قاینی ۰۶ شهریور, ۱۳۹۷ در ۱۳:۵۷ - پاسخ دادن

   نمیدونم منظورش از سند چیه؟! جای نگرانی هست. اولا که آبشده مالیات ۹% ارزش افزوده نداره و در ثانی باید فاکتوری به شما ارائه کنه که بتونین در صورت لزوم به اتحادیه ارائه کنید یا اگر روزی خواستین آبشده رو بفروشین، اون فاکتور مقبول باشه.
   نقدشوندگی آبشده خوبه عین سکه و طلای شکسته، به راحتی می‌تونین بفروشین.
   موفق و شاد باشید.

 19. بهروز وزیری ۰۵ شهریور, ۱۳۹۷ در ۱۰:۳۷ - پاسخ دادن

  سلام وقتتون بخیر
  ایا برای همه طلای خریداری شده انگ باید باهاش باشه؟
  و آیا میتوان انگی که طلافروشی بیان میکنه اعتماد کرد ( ممکنه کمتر باشه ولی عدد بالاتری رو بیان کنهA)؟
  ممنون

  • سیدحسنین قاینی
   سیدحسنین قاینی ۰۵ شهریور, ۱۳۹۷ در ۱۲:۲۳ - پاسخ دادن

   فقط طلاهای «آبشده» انگ دارند. طلافروش باید به شما فاکتور با مشخصات کامل ارائه کند: وزن، عیار، اسم ری‌گیری و شماره قبض. اگر آبشده انگ فیزیکی نداشت نخرید چون برای فروشش به مشکل برمی‌خورید مگر اینکه ایشون آشنای شماست و خودش ازتون خواهد خرید.

   • جواد عظیمی ۰۵ شهریور, ۱۳۹۷ در ۱۴:۰۳ - پاسخ دادن

    شما فرمودید که اگر طلای اب شده انگ فیزیکی نداشته باشه مهم نیست چون فاکتور بهمون می دهند شاید سوالم اماتوری به نظر برسه چون تجربه ندارم اگر ما اون طلای اب شده را ببریم جای دیگه برای فروش، ایا خریدار نمی تونه در صحت این طلای ابشده که انگ فیزیکی نداره علی رغم وجود فاکتور شک کنه؟؟؟؟

    • سیدحسنین قاینی
     سیدحسنین قاینی ۰۵ شهریور, ۱۳۹۷ در ۱۴:۲۶ - پاسخ دادن

     دقیقاً مثل حالتی است که شما طلای نو و ساخته‌شده که قبلا خریده بودین، الان بخواهید بفروشید و فاکتور ارائه کنید. آن مغازه‌ای که می‌خواهد بخرد باید مطمئن شود که آنچه می‌خرد «طلا» هست نه چیز دیگری و وزن و بقیه مواردش با فاکتور همخوانی داشته باشد و خودِ فاکتور هم تقلبی نباشد.

 20. محمد صابری ۰۵ شهریور, ۱۳۹۷ در ۰۱:۳۱ - پاسخ دادن

  سلام وقت بخیر.
  من دیروز به تاریخ ۱۳۹۷/۰۶/۰۴ رفتم طلا فروشی برای خرید طلای آب شده. که روی تابلو قیمت گرم طلا زده بود ۲۹۵۵۰۰ تومان. گفتم من ۱۰۰ گرم طلای آب شده میخوام. گفت عیار ۷۴۹ دارم که مهم گفت وزنش شده ۹۹٫۹ بعد که فاکتور نوشت داخل فاکتور مزن رو زد ۹۹٫۰۸۰ و گرم رو هم ۲۹۶۴۸۰ تومان محاسبه کرده که مبلغ کل شد ۲۹/۳۷۵/۰۰۰٫
  میخواستم بدونم این جچور برای من محاسبه کرده.
  اگر وزن ترازو که به قول خودش ۹۹٫۹ بوده * ۲۹۵/۵۰۰ تومان بکنیم میشه ۲۹/۵۲۰/۴۵۰ تومان
  اگر وزن ۹۹٫۰۸۰ رو * ۲۹۵/۵۰۰ تومان بکنیم که باز میشه ۲۹/۲۷۸/۱۴۰

  بعد بالای فاکتور هم یه همچین چیزی نوشت که گفت گرمی اینقدر حساب میشه.: نوشت ۱/۲۸۶/۰۰۰ تقسیم بر ۷۰۵ بعد جلوش نوشت گرمی ۲۹۶/۴۸۰
  که با این مبلغ درست حساب میشه یعنی وزن ۹۹٫۰۸۰ * ۲۹۶/۴۸۰ میشه همون پولی که دادم (۲۹/۳۷۵/۰۰۰)

  اگر یه توضیحی بدین ممنون میشم.

  • سیدحسنین قاینی
   سیدحسنین قاینی ۰۵ شهریور, ۱۳۹۷ در ۱۲:۳۰ - پاسخ دادن

   وزنی که حساب کرده درسته یعنی ۹۹٫۹ چون قیمتی که روی تابلو خورده برای عیار ۷۵۰ هست اما فراموش نکنید که قیمت طلای خام بدون سود روی تابلو درج شده. ایشون از شما گرمی ۹۸۰ تا تک تومنی سود گرفته که خیلی منصفانه است.

   مقاله‌های زیر را مطالعه بفرمایید، اگر باز هم ابهام داشتید بپرسید:
   https://kimiadevelop.com/what-is-karat/
   http://kimiadevelop.com/?p=1109

 21. نجوا ۰۴ شهریور, ۱۳۹۷ در ۱۵:۱۶ - پاسخ دادن

  با سلام و تشکر
  امکان داره به طور خلاصه مواردی رو که باید در فاکتور طلای ابشده قید شود و دقت کنیم تا مشکلی ایجاد نشود رو بفرمایید.

  • سیدحسنین قاینی
   سیدحسنین قاینی ۰۵ شهریور, ۱۳۹۷ در ۱۲:۳۱ - پاسخ دادن

   سلام.
   وزن، عیار، اسم ری‌گیری و شماره قبض در فاکتور سربرگ‌دار (نام و نشانی و تلفن مغازه) و مهر و امضاء

 22. رشید ۰۴ شهریور, ۱۳۹۷ در ۰۹:۴۰ - پاسخ دادن

  سلام
  ۱ . جاهای معتبر تک فروشی که بشه ازشون طلای آبشده مطمئن رو خرید از کجا گیر بیارم؟؟
  جاهایی که مورد تایید اتحادیه باشن و محاسباتشون و ارائه فاکتور و این مسائل رو نداشته باشیم.

  • سیدحسنین قاینی
   سیدحسنین قاینی ۰۴ شهریور, ۱۳۹۷ در ۰۹:۴۲ - پاسخ دادن

   سلام. همه طلافروشانی که از اتحادیه مجوز دارن، معتبر هستند. فقط باید ازشون فاکتور درخواست کنید.
   محاسبات آبشده چون نسبت به سکه کمی دنگ و فنگ و محاسبه عیار داره، دقت شما رو هم می‌طلبد.

 23. آراد بیگلری ۰۲ شهریور, ۱۳۹۷ در ۰۴:۳۶ - پاسخ دادن

  سلام
  عرض ادب
  لطفا به زبان عامیانه نحوه محاسبه فروش طلای ۱۸ عیار را بفرمائین که این سئوال واسه عموم مردم مبهمه تا این ابهام واسه بسیاری از افراد برطرف بشه.
  مثلا فروش ۱۰۰ گرم رو مثال بزنید .
  تشکر میکنم.

 24. مجید ۰۱ شهریور, ۱۳۹۷ در ۱۹:۲۲ - پاسخ دادن

  سلام اقا سید.ممنونم از راهنماییاتون.یسوال..طلای اجرت افتاده بهش ۹%مالیات تعلق میگیره یانه؟طلای آب شده چی؟مالیات داره یانه؟

  • سیدحسنین قاینی
   سیدحسنین قاینی ۰۳ شهریور, ۱۳۹۷ در ۱۱:۰۶ - پاسخ دادن

   سلام. از توجه شما ممنونیم.
   طلای استفاده شده و دسته دوم منظورتونه؟ از نظر قانونی بله بهش تعلق می‌گیره.
   برای آبشده نه مالیات نداره. البته تا به امروز این‌جور بوده.

 25. یزدی ۳۱ مرداد, ۱۳۹۷ در ۱۶:۰۳ - پاسخ دادن

  باسلام وقتتون بخیر..خداخیرتون بده باجوابهای عالی وآنلایتون.. من ۱۵ تومن پول دارم میخواستم ده تومن طلای آب شده بخرم و۵تومن دولار..آیا کار منطقی هس؟؟چون سررشته ای از طلای آب شده ندارم میترسم از خریدش

 26. مجتبی راد ۳۱ مرداد, ۱۳۹۷ در ۱۱:۵۱ - پاسخ دادن

  صدرحمت سه سکه!
  چه دنگ و فنگی داره آبشده

  • سیدحسنین قاینی
   سیدحسنین قاینی ۰۳ شهریور, ۱۳۹۷ در ۱۱:۰۷ - پاسخ دادن

   بله سکه خیلی آسون‌تر هست محاسبه‌اش اما چون الان حباب قیمت داره، برای سرمایه‌گذاری نامناسب شده.

 27. نجوا ۳۰ مرداد, ۱۳۹۷ در ۱۱:۱۴ - پاسخ دادن

  با سلام مجدد
  به نظرتون کارمزد تا چه اندازه معقوله اگر هر گرم طلا ۲۹۰ باشه و طلای ابشده برای فروش رو ۲۹۷ اعلان کنن؟
  سوال دیگه اینکه برای من سودش خیلی مطرح نیست ولی تصور میکنم ضررش موقع فروش به مراتب از طلای نو و دست دوم کمتره. این برداشت من درسته؟
  اگر لطف کنید نحوه فروشش در خارج رو هم بفرمایید رو هم ممنون میشم.
  باز هم لطف شما سپاسگزارم

 28. علی ناظری ۲۹ مرداد, ۱۳۹۷ در ۲۰:۴۲ - پاسخ دادن

  سلام
  من امروز از یک آشنا مقداری آب شده خریدم ولی بهم فاکتور نداد و گفت هر وقت بخوای بفروشی فقط بیا پیش خودم.
  گفت به کسی هم نگو چون اتحادیه به ما گیر میده.
  البته روش شماره انگ و نام حک شده. و عیار هم با ماژیک نوشتن.

  • سیدحسنین قاینی
   سیدحسنین قاینی ۳۰ مرداد, ۱۳۹۷ در ۰۹:۰۷ - پاسخ دادن

   سلام. هرچه زودتر برید درخواست فاکتور کنید و اگر ندادن به اتحادیه شکایت کنید. شما نمیتونید این آبشده رو بدون فاکتور بفروشین چون مال‌خری حساب می‌شود یعنی مالِ دزدی! همچنین هیچ راهی برای اینکه مطمئن باشین به شما طلای آبشده داده یا فلز دیگری، ندارید جز فاکتور رسمی مغازه با مهر و امضاء و انگی که روی آبشده حک شده.

 29. نجوا ۲۹ مرداد, ۱۳۹۷ در ۲۰:۱۳ - پاسخ دادن

  با سلام و سپاس از راهنماییتون
  بنده امروز پرسیدم گفتن ۲۹۷ هزار هر گرم هست که البته قیمت هر گرم طلا امروز ۲۹۰ بود که با توجه به توضیحی که بالا دادین خوب کارمزد هست. و اینکه یکی از طلا فروشی ها گفتن شمش ۲۴ عیار میدن به قیمت ۳۹۷ هر گرم که بعد من پرسیدم چرا ۱۸ عیار نمی دین ؟گعتن ۱۸ عیار حتی اگر هم ازمایشگاه تایید کنه باز هم عیارش پایین تره و چون شما مشتری معمولی هستی و قصد نداری مثل ما استفاده کنین و جهت سرمایه گذاریه در فروش دچار مشکل میشین…به نظرتون این حرفش صحیح هست و یا فقط قصد فروش داشته؟
  و اینکه گفت شمش هست و خیلی معتبره حتی در خارج ایران.آیا واقعا طلای ۲۴ عیار بصورت شمش رو میتونم در خارج راحت بفروشم؟اونجا هم باید عیار سنجی بشه؟
  یه سوال دیگم اینکه موقع فروش هم باز مبلغی کم میشه؟ الان حساب میکنم به ازای ۵۰ گرم ۳۵۰ هزار کارمزد داره و اگر همین مبلغ رو باز در فروش کم بشه به نظرتون به نفعه؟
  ببخشید این همه سوال پرسیدم
  ممنونم

  • سیدحسنین قاینی
   سیدحسنین قاینی ۳۰ مرداد, ۱۳۹۷ در ۰۹:۱۰ - پاسخ دادن

   سلام. اینکه گفتن ۱۸ عیار حتی اگه آزمایشگاه تایید کنه باز هم پایین‌تره، کاملاً نادرسته. برای سرمایه‌گذاری فرقی نیست که ۲۴عیار بخرید یا ۱۸عیار، جفتش طلاست. از خارج خبری نداریم باید از آشناها بپرسیم. وقتی بخواهید بفروشین از قیمت تابلو ارزان‌تر برمیدارن.
   کارمزدی که شما نوشتین احساس میکنم خیلی گران حساب کردن. سود آبشده نسبتاً ناچیزه مخصوصاً اگر وزن بالا بره.

 30. امیر هاشمی نژاد ۲۷ مرداد, ۱۳۹۷ در ۱۶:۰۲ - پاسخ دادن

  اگ بخواهیم بفروشیم ب همون قیمت ابشده ازمون میخرن یا نه؟

 31. امیر هاشمی نژاد ۲۷ مرداد, ۱۳۹۷ در ۱۵:۵۹ - پاسخ دادن

  سلام ببخشید اگ طلافروشی باشه ک طلا رو بدون اجرت لده یعنی وزن رو ضربدر قیمت هر گرم میکنه و میده بدون اینکه اجرت بگیره.اینجوری طلا بخریم دیگ قیمتش مث همون ابشده میشه دیگ؟واس سرمایه گذاری فرق نداره با ابشده؟

  • سیدحسنین قاینی
   سیدحسنین قاینی ۲۸ مرداد, ۱۳۹۷ در ۱۳:۰۷ - پاسخ دادن

   هیچ طلافروشی، طلای بدون اجرت رو این‌جور که شما گفتین نمی‌فروشه. درسته که اجرت ساخت نداره اما تکفروش تا ۷% سود میگیره. مگر اینکه طلای شکسته و غیرقابل استفاده باشه، اون وقت به شما با همون سودی می‌فروشه که آبشده رو اما اما یه نکته این وسط فراموشتون نشه: وقتی بخواهین متفرقه و طلاشکسته رو بفروشین، با عیار ۷۵۰ نمی‌خرند ازتون بلکه با عیار ۷۴۰ و اینجاست که ضرر می‌کنید. برای سرمایه‌گذاری فقط آبشده و سکه مقرون به صرفه هستن. سکه هم به شرطی که حباب قیمتی نداشته باشه.

 32. نجوا ۲۶ مرداد, ۱۳۹۷ در ۱۶:۱۱ - پاسخ دادن

  تفاوت طلای خام و آبشده در چی هست؟آیا قیمت هر گرم با هم برابره؟
  میشه یک نمونه فاکتور طلای آبشده که تمام اطلاعات مورد نیاز برای فروش رو داره بزارید؟

 33. نجوا ۲۶ مرداد, ۱۳۹۷ در ۱۶:۰۸ - پاسخ دادن

  سلام
  با سپاس از مطالب مفید
  اینطور که من حساب کردم هر گرم طلای آب شده دقیقا برابر هر گرم طلا در بازار هست و یا بهتر بگم هر گرم طلای اب شده در واقع همون گرم طلایی هست که ما مردم عادی میشناسیم.
  و اینکه سود طلای اب شده به نسبت طلای که تبدیل به زیور آلات شده به اجرت ساخت و مالیات هست. به اینصورت که در هنگام خرید و یا فروش اجرت و مالیات کم نمیشه.
  بردلشت من آیا صحیح هست؟

  • سیدحسنین قاینی
   سیدحسنین قاینی ۲۸ مرداد, ۱۳۹۷ در ۱۳:۰۴ - پاسخ دادن

   بله آبشده اجرت و مالیات نداره و نسبت به طلای ساخته شده، برای سرمایه گذاری مقرون به صرفه‌تر هست.
   اما به همون قیمت تابلو به شما نمی‌فروشن. بالاخره باید یه سودی هم بکنه تکفروش دیگه. موقع خرید از شما هم کمی کمتر از قیمت تابلو خریداری میشه.

 34. پارسا عباس زاده ۲۵ مرداد, ۱۳۹۷ در ۰۹:۰۱ - پاسخ دادن

  سلام وقت بخیر. من چند روز قبل ۵۰ گرم طلای ابشده خریدم که مغازه دار ۴۷ گرمش رو طلا ابشده داد و مابقی رو طلای دست دوم شکسته( به این علت که دقیقا ۵۰ گرم ابشده نداشته) و فاکتور هم بهم نداد و گفت طلا ابشده فاکتور نمیخواد و روش با ماژیک عیار ۷۴۷ نوشته شده است. احساس میکنم این وسط سودش از همین بود که بهم طلا شکسته بده. میخوام ببینم چرا اینکارو کرده؟ ممنون

  • سیدحسنین قاینی
   سیدحسنین قاینی ۲۵ مرداد, ۱۳۹۷ در ۰۹:۵۵ - پاسخ دادن

   سلام. هرچه زودتر برید درخواست فاکتور کنید و اگر ندادن به اتحادیه شکایت کنید. شما نمیتونید این آبشده رو بدون فاکتور بفروشین چون مال‌خری حساب می‌شود یعنی مالِ دزدی! همچنین هیچ راهی برای اینکه مطمئن باشین به شما طلای آبشده داده یا فلز دیگری، ندارید جز فاکتور رسمی مغازه با مهر و امضاء و انگی که روی آبشده حک شده.
   طلای شکسته رو اگه بخواهید بفروشین از شما با عیار ۷۴۰ بر میدارن در حالی که مغازه‌دار با عیار ۷۵۰ به شما فروخته. پس ۱۰ خط ضرر شما میشه.

   • پارسا عباس زاده ۲۵ مرداد, ۱۳۹۷ در ۱۰:۱۷ - پاسخ دادن

    ممنون

 35. شیما ۲۴ مرداد, ۱۳۹۷ در ۲۲:۳۶ - پاسخ دادن

  سلام
  طلای آب شده گرفتم منتها فاکتور ندارم، با توجه به اینکه تو سامانه که اطلاعاتش رو نشون میده، موقع فروش مشکلی پیش میاد؟

  • سیدحسنین قاینی
   سیدحسنین قاینی ۲۵ مرداد, ۱۳۹۷ در ۰۹:۵۴ - پاسخ دادن

   سلام. هرچه زودتر برید درخواست فاکتور کنید و اگر ندادن به اتحادیه شکایت کنید. شما نمیتونید این آبشده رو بدون فاکتور بفروشین چون مال‌خری حساب می‌شود یعنی مالِ دزدی! همچنین هیچ راهی برای اینکه مطمئن باشین به شما طلای آبشده داده یا فلز دیگری، ندارید جز فاکتور رسمی مغازه با مهر و امضاء و انگی که روی آبشده حک شده.

 36. سید عماد. ج ۲۴ مرداد, ۱۳۹۷ در ۱۶:۱۳ - پاسخ دادن

  سلام خسته نباشید برای ما یه سکه تمام کادو آوردند چند وقت پیش بردیم بفروشیم گفتن این سکه نیست طلای آب شده هست.حدود یه میلیون با سکه بهار آزادی فرق داشت قیمتش یعنی مال ما پایین تر بود.همچنین گفت قیمت اینها با طلای زیورآلاتی بالا پایین میره. برعکس سکه هست.
  یه سمت سکه عکس امام هست و پایینش نوشته۱۳۷۵ . اون یکی طرفش حرم امام رضا پایینش نوشته بهار آزادی. حالا واقعا سکه نیست؟

  • سیدحسنین قاینی
   سیدحسنین قاینی ۲۵ مرداد, ۱۳۹۷ در ۰۹:۵۲ - پاسخ دادن

   سکه‌هایی که بانک مرکزی ضرب نکرده باشه، عین طلای معمولی باهاش برخورد میشه و اون حباب و ارزش قیمتی که سکه‌ها دارن، نخواهند داشت. این سکه‌ها رو بعضی طلاسازها به صورت غیرقانونی ضرب کردن! تشخیص سکه بانکی از غیره سخته اما اگه مقایسه کنین می‌بینین که سکه بانکی تمیزتر ضرب شده.

 37. فرزان ۲۴ مرداد, ۱۳۹۷ در ۱۴:۳۱ - پاسخ دادن

  درود برشما
  مغازه های هستن کلا کارشون خرید و فروش آبشده باشه ؟
  از کجا میشه پیدا کرد این مغازه هارو
  من نگرانم این کد ۶ رقمی که روی اون می زنند را روی چند تا طلای ناخالص بزنن و وقتی که به تلفن گویااعلام کنیم بگه وجود داره اما چندین نفر همین کد را داشته باشیم که احتمال داره فقط یکی از چند نفر که خریدن طلای واقعی دستش باشه
  بخاطر همین دنبال جای مطمئن هستم.

  • سیدحسنین قاینی
   سیدحسنین قاینی ۲۵ مرداد, ۱۳۹۷ در ۰۹:۵۰ - پاسخ دادن

   بله مغازه‌های آبشده فروشی هست اما فقط به صورت عمده و کیلوئی خرید و فروش می‌کنند. تنها راه چاره برای اطمینان شما یک انگ روی آبشده و دوم گرفتن فاکتور معتبر از مغازه‌دار هست که مشخصات کامل آبشده رو داشته باشه: وزن، عیار، شماره انگ، ری‌گیری و مهر مغازه‌دار

 38. کامل ۲۳ مرداد, ۱۳۹۷ در ۱۳:۳۷ - پاسخ دادن

  با سلام اقا سید
  منظورتان از مغازه تک فروشی برای خرید ابشده چیه؟؟؟ در تهران کجا میشه برای خرید ابشده در حد پایین اقدام کرد…….

  • سیدحسنین قاینی ۲۴ مرداد, ۱۳۹۷ در ۱۰:۰۰ - پاسخ دادن

   مغازه تکفروشی یعنی همین طلافروشان سطح شهر که تک می‌فروشند. بعضی‌هاشون آبشده هم می‌فروشند. منظورم اینه که عمده‌فروش و بنکدار نیستند.

 39. میمثم ۲۳ مرداد, ۱۳۹۷ در ۱۲:۰۲ - پاسخ دادن

  سلام
  طلای ابشده عیار ۷۵۷ داریم؟؟؟
  طرف گفت عیارش ۷۵۷ است یعنی از ۷۵۰ بیشتره واسه همینم پول بیشتری گرفت
  فاکتورم ازش گرفتم توی اونم نوشت ۷۵۷ است میخاستم ببینم این درست هست اصلا ۷۵۷ عیار داریم؟؟؟؟

  • سیدحسنین قاینی
   سیدحسنین قاینی ۲۳ مرداد, ۱۳۹۷ در ۱۲:۰۵ - پاسخ دادن

   بله آبشده با عیار ۷۵۷ داریم. خیلی کار خوبی کردین که فاکتور گرفتین. برای مطمئن شدن از قیمتی که اعلام کرده، اول وزن رو ضرب در عیارش کنین (وزن ضرب در ۷۵۷) بعد تقسیم بر ۷۵۰ کنین. عددی که به دست می‌آد وزن۷۵۰ هست که می‌تونید ضرب در قیمت فروش ۱۸ عیار کنین که ایشون به شما اعلام کرده بود.

   • میمثم ۲۳ مرداد, ۱۳۹۷ در ۱۲:۰۶ - پاسخ دادن

    اوکی
    ممنون
    همین کارو کردم تقریبا ۲ گرم بیشتر میاد البته یک درصد هم دستمزد گرفت

    • سیدحسنین قاینی ۲۴ مرداد, ۱۳۹۷ در ۰۹:۵۸ - پاسخ دادن

     جای دیگه هم قیمت بگیرین، احساس می‌کنم گران گفته.

 40. ماندانا رشیدی ۲۳ مرداد, ۱۳۹۷ در ۰۰:۰۷ - پاسخ دادن

  سلام
  طلافروشها برای فروش طلای آب شده شوت چند درصد سود میگیرند معمولا؟؟؟

  • مهدی برازجانی ۲۳ مرداد, ۱۳۹۷ در ۱۲:۰۵ - پاسخ دادن

   از من یک درصد گرفت

 41. سمانه ۲۲ مرداد, ۱۳۹۷ در ۲۰:۴۵ - پاسخ دادن

  با سلام ببخشید آدرس یه مرکز معتبر برای خرید ابشده تو تهران کجاست؟؟؟واقعیتش یه بار رفتم پله آهنی… یه راهرو باریک بود صد نفر آدم تو اون باریکه وایستاده بودند سیت هر کسی هم یه دفتر.. یه بلوشویی بود ….. مغازه ای ندیدم برای خرید ابشده…. میشه برای خرید ابشده راهنمایی کنید یه مرکز معتبر یا مغازه معتبر برای خرید ابشده تو تهران معرفی کنید؟؟؟؟ آیا ابشده در حد هشتاد گرم هم میشه خرید؟؟؟؟ فرق پاکتی که میگید با فاکتور خرید ابشده چیه؟؟؟؟

  • سیدحسنین قاینی
   سیدحسنین قاینی ۲۳ مرداد, ۱۳۹۷ در ۰۹:۰۷ - پاسخ دادن

   پله آهنی فقط عمده‌فروشانِ آبشده است؛ کسانی که فقط کیلوئی خرید و فروش می‌کنند و بین خودشان است. شما باید از تکفروشان یا اگر مقدار آبشده‌تان مثلا یک کیلو به بالا هست، از بنکدارها خریداری کنید.
   در حد ۸۰ گرم که گفتین باید از مغازه‌های تکفروشی تهیه کنین. پاکت رو نخواهید دید، این پاکت برای موقعی است که خودتان طلایی را آب کنید و به ریگیری بدهید تا عیارش مشخص بشه. شما آبشده‌ای با عیار مشخص و معلوم خریداری می‌کنید که اسم ریگیری و شماره قبضش باید روی آبشده حک شده باشه و باید حتماً حتماً فاکتور بگیرید.

 42. منصور ۲۲ مرداد, ۱۳۹۷ در ۱۲:۱۸ - پاسخ دادن

  شما خودتون طلای آبشده میفروشید؟

 43. منصور ۲۲ مرداد, ۱۳۹۷ در ۱۲:۰۸ - پاسخ دادن

  سلام آقا سید عزیز. وقتتون بخیر
  ممنون از راهنمایی های خوبتون.
  میخواستم یه مشورت باهاتون داشته باشم. ممنون میشم پاسخ بدید:
  من حدود ۶۰ میلیون پول دارم که میخوام یه سرمایه گذاری باهاش بکنم که ارزشش نیاد پایین در شرایط فعلی اقتصادی.
  ضمنا آذرماه به این پول نیاز دارم یعنی آذرماه شصت میلیون چک دارم.
  شما در شرایط فعلی صلاح میدانید که من این مبلغ رو الان طلای آبشده بگیرم و آذرماه دوباره بفروشم؟ سود میکنه؟
  اگر نه، پیشنهادتون چیه برا سرمایه گذاری؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید. من معلمم و خیلی از بازار سر رشته ندارم. این مبلغ رو هم وام گرفتم فعلا تو بانکه ولی به خاطر شرایط فعلی ارزشش میره پایین.
  ممنون میشم ایمیل کنید پاسختون رو.
  منتظرم. با تشکر

  • سیدحسنین قاینی
   سیدحسنین قاینی ۲۲ مرداد, ۱۳۹۷ در ۱۲:۱۲ - پاسخ دادن

   سلام. درود بر شما. در زمینه سرمایه‌گذاری سررشته‌ای نداریم. می‌تونید از آموزشهای دوستان دیگر استفاده کنید.

 44. نوید ۱۸ مرداد, ۱۳۹۷ در ۱۰:۲۹ - پاسخ دادن

  سلام برای ما که نمیتونیم مثل شما طلای آبشده بخریم و توان تشخیص تقلبی را نداریم، به نظر شما خرید طلای دست دوم با فاکتور به صلاح است؟ شخصی رو میشناسم که طلای دست دوم را گرمی ده تومان گرانتر از طلای خام با فاکتور میفروشد.
  لطفا راهنمایی کنید

  • سیدحسنین قاینی ۱۸ مرداد, ۱۳۹۷ در ۱۲:۴۴ - پاسخ دادن

   شما می‌تونید آبشده بخرید اما از تکفروشها. فاکتوری که ارائه می‌دهند سند رسمی حساب میشه و بابت عیارش باید پاسخگو باشند.

 45. سید ۱۲ مرداد, ۱۳۹۷ در ۰۱:۵۱ - پاسخ دادن

  سلام
  من حدود ۶۸ گرم طلای آب شده خریدم که انگ ری گیری هم روش خورده بود و عیارش رو ۷۴۹ زده بود.
  می خواستم بدونم که چه جوری میشه فهمید که فروشنده طلا رو با من به قیمت ۷۵۰ حساب نکرده باشه؟

  • سیدحسنین قاینی ۱۵ مرداد, ۱۳۹۷ در ۱۵:۱۰ - پاسخ دادن

   وزن آبشده مشخصه دیگه، تبدیلش کنید به عیار ۷۵۰ و مبلغ رو تقسیم کنید بر وزنی که به دست اومده.
   برای تبدیل عیار، مقاله زیر کمکتون میکنه:
   https://kimiadevelop.com/what-is-karat

 46. سونیا ۰۲ مرداد, ۱۳۹۷ در ۰۹:۲۲ - پاسخ دادن

  سلام.بنظر شما در بازار نامتعادل امروز خرید سکه بهتر هست یا طلای آبشده ؟

  • سیدحسنین قاینی ۱۵ مرداد, ۱۳۹۷ در ۱۵:۰۸ - پاسخ دادن

   وقتی سکه حباب داره، خرید آبشده عاقلانه‌تر به نظر می‌آد.

 47. جواد ۲۵ تیر, ۱۳۹۷ در ۰۴:۱۹ - پاسخ دادن

  با سلام ضمن عرض خسته نباشید
  اگر من بخواهم ۱۰۰ گرم طلا با عیار ۷۴۵ خرید کنم باید چه محاسباتی انجام بدم که بدونم به چه قیمتی خریداری کنم و چه محاسباتی انجام بدم که بدونم به چه قیمتی بفروشم اگه میشه جواب بدید ممنون میشم

 48. مبین ۲۳ تیر, ۱۳۹۷ در ۱۳:۰۱ - پاسخ دادن

  سلام.
  من طلای آب شده از مغازهای خریدم که شماره پاکت و نام آزمایشگاه روی آن حک شده است ضمنا به اصرار من روی فاکتور هم عیار آن که ۷۷۰ بود و شماره پاکت قید شد از شماره تماس گویا هم چک کردم همه چیز درست به نظر می رسد. آیا برای فروش آن به سایر طلا فروشی ها مشکلی دارم یعنی از مشتری معمولی طلای آب شده نمی خرند؟

  • سیدحسنین قاینی ۲۴ تیر, ۱۳۹۷ در ۱۱:۲۳ - پاسخ دادن

   سلام. فاکتور خرید معتبر که داشته باشین، برای فروشش مشکل نمی‌خورید.

 49. Ela ۱۹ تیر, ۱۳۹۷ در ۱۱:۵۲ - پاسخ دادن

  سلام خسته نباشید
  اگه کسی از بازیافت قطعات الکترونیکی طلای آب شده بدست بیاره اون رو چه طور میتونه بفروشه؟

  • سیدحسنین قاینی ۲۴ تیر, ۱۳۹۷ در ۱۱:۲۲ - پاسخ دادن

   سلام. چون فاکتور خرید ندارین، فروشش خیلی مشکل و سخت هست. طلافروشها مجاز به خرید بدون فاکتور نیستند چون مال‌خری حساب میشه.

 50. سمانه ۰۹ تیر, ۱۳۹۷ در ۱۶:۵۹ - پاسخ دادن

  سلام من الان میخوام طلای اب شده بخرم به اندازه ۲۳ گرم پول دارم بهم طلای اب شده میدن.بعد باید برم صنف بخرم؟اگر ۲۳ گرم دادن موقع فروش مثل طلای دست دوم ازم میخرن که یکم کمتر میخرن یا به اندازه همون وزن قیمت همون روز میخرن؟؟؟ممنون مبشم جواب بدین

  • سیدحسنین قاینی ۱۰ تیر, ۱۳۹۷ در ۰۸:۲۹ - پاسخ دادن

   سلام. وقتی بفروشین، به اندازه طلای دست دوم ضرر نخواهید کرد چون طلای متفرقه رو ده خط پایین‌تر قیمت می‌دهند اما آبشده را کمی ارزان‌تر از قیمت روز از شما می‌خرند.

 51. سیروس ۲۹ خرداد, ۱۳۹۷ در ۰۷:۴۷ - پاسخ دادن

  با سلام
  برای تبدیل سرمایه به طلای آبشده از کجا می تونم طلای آبشده مطمین تهیه کنم؟
  با تشکر

 52. علی ۲۷ خرداد, ۱۳۹۷ در ۱۷:۳۴ - پاسخ دادن

  با سلام، طلای ابشده ب نرخ طلای ابشده معامله میشه یا به نرخ طلای معمولی؟ مثلا امروز طلای ایشده مثقالی ۹۰۵ بود ولی طلا گرمی ۲۰۹ هنگام خرید از طلا فروشی کدوم لحاظ میشه؟

  • سیدحسنین قاینی ۲۹ خرداد, ۱۳۹۷ در ۰۸:۱۷ - پاسخ دادن

   درود بر شما. قیمت مثقال و گرم یکی هست. یعنی مثقال ۹۰۵هزار تومان معادل با همون گرمی ۲۰۹ هزار تومان هست. به مقاله زیر نگاهی کنید:
   https://kimiadevelop.com/محاسبه-قیمت-طلا/

   • مهدی عظیمی ۰۴ شهریور, ۱۳۹۷ در ۱۷:۰۲ - پاسخ دادن

    سلام و خسته نباشید یسوال داشتم خدمتون شخصی که طلا ساز هس به من پیشنهاد داده تا طلا اب شده بخرم ولی ازانجای که سردرنمیارم میشه راهنمای کنید بگید که برایه خرید گرمی چند حساب میشه واگرخواستم بفروشم چند میخرن اگه ممکنه مثال بزنید ممنون

 53. مهدی ۲۶ خرداد, ۱۳۹۷ در ۱۹:۵۱ - پاسخ دادن

  واقعا معذرت میخوام که سوالهام در یک نظر نیستد چون یهدغعه بهذهنم رسید من طلای ابشده با عیار ۷۴۸ رو موقع خرید به قیمت روز طلای ۱۸ عیار یا ۷۵۰ خریدم قیمتش خیلی فرق میکرد موقع خرید؟
  موقع فروش چطوره؟

 54. مهدی ۲۶ خرداد, ۱۳۹۷ در ۱۹:۴۲ - پاسخ دادن

  در ضمن کدش روی خود طلا حک شده میتونم همین طلارو بدم برام بسازن یا بفروشم عیارش با طلای ۱۸ عیار فرق داره یعنی قیمتش خیلی پایین تره و اینکه تلفن گویا عیارشو اعلام میکنه یعنی معتبر هست ممنونم از راهنماییتون
  سلامت باشید

 55. مهدی ۲۶ خرداد, ۱۳۹۷ در ۱۹:۳۹ - پاسخ دادن

  با سلام من مقداری از طلای آب شده با عیار ۷۴۸ گرفتم که در آزمایشگاه طلا قابل رهگیری هست و میگه عیارش ۷۴۸ هست فاکتور نگرفتم بعد موقع فروش قیمتش فرق میکنه با موقعی که خریدم یعنی ضرر کردم یا اون دو درصد تا ۵۷۰ مهم نیست؟
  میتونم راحت بفروشمش یا عیارش خیلی پایینه؟

  • سیدحسنین قاینی ۲۹ خرداد, ۱۳۹۷ در ۰۸:۱۵ - پاسخ دادن

   دو درصد تا ۵۷۰ چیه؟ بالاخره قیمت فروش با قیمت خرید کمی تفاوت داره در هر کالایی از جمله طلا.

 56. راه نورد ۲۴ خرداد, ۱۳۹۷ در ۱۸:۱۲ - پاسخ دادن

  بسیار ممنون خانم مرضیه از پاسخ شما
  آیا دوباره بخوام بفروشم سریع میتونم این کار را انجام بدم ؟ همچنین موقع فروش نسبت به خرید چقدر پایین تر بر میدارند؟

 57. راه نورد ۲۴ خرداد, ۱۳۹۷ در ۱۲:۴۳ - پاسخ دادن

  سلام و روز به خیر، ممنون از راهنمایی های خوب شما
  من میخواستم یکمی طلای آب شده بخرم از کجا میتونم بخرم که مطمثثن باشه بعد اینکه چطوری میتونم از اعیارش مطمثن باشم همچنین بعدا خواستم بفروشم آیا فروختنش سریع و راحت خواهد بود ؟

  • مرضیه ۲۴ خرداد, ۱۳۹۷ در ۱۵:۳۵ - پاسخ دادن

   اولا باید از یه جای مطمئن بخری که طرف کاسب باشه مثل کاسبهای پله اهنی توی بازار…عیارشو روی ابشده میزنه ..اونجا بورس ابشده س…پله اهنی

 58. مهدی ۲۳ خرداد, ۱۳۹۷ در ۰۸:۱۳ - پاسخ دادن

  سلام دوست
  خواستم بدونم عیار ۷۴۸ یا کمتر چه فرقی در فروش یا قیمت طلا داره بعد گفتید که آشنا باشه ۷۵۰یعنی ۱۸ عیار فاکتور میشه ولی آشنا نباشه کمتر چطورچه فرقی میکنه بالاتر با پایین ترباشه؟
  بعد برای طلا آب شده که قابلیت رهگیری داره فاکتور لازم نیست؟
  موقع فروش قیمت عیار کمتر ۷۴۰ یا پایینتر با بالاتر فرق میکنه؟
  به راحتی خرید و فروش میشه؟
  از ۷۵۰ به پایین ارزش خرید داره؟
  ممنمونم یکم سوالاتم زیاد بود.

  • سیدحسنین قاینی ۲۳ خرداد, ۱۳۹۷ در ۱۸:۲۵ - پاسخ دادن

   سلام بر شما دوست عزیز.
   * طلای ساخته شده (مثل النگو، دستبند، سرویس) که شما خریدید، به عنوان عیار ۷۵۰ به شما فروختن اما وقتی بخواهید بفروشید، از شما با عیار کمتر یعنی ۷۴۰ برمی‌دارن. منظورم از آشنا اینه که معامله بین دو نفر طلافروش و سازنده باشه مثلا و مطمئن باشه از عیارش.
   * برای هر طلایی باید فاکتور درخواست کنید.
   * قیمت فروشی که به شما اعلام میشه و قیمت تابلو هست، برای ۱۸ عیاره پس اگر عیار کمتر باشه، قیمتش هم کمتر میشه.
   * دو تا سوال آخرتون رو متوجه نشدم.

 59. دانیال ۲۱ خرداد, ۱۳۹۷ در ۱۹:۲۳ - پاسخ دادن

  سلام خسته نباشید بنده چند ماه پیش ۱۱۰ گرم طلای اب شده خریدم ولی انگ نداره و فروشنده به من گفت چون ابش کردیم عیارش از ۷۵۰ اومده ۷۴۰ من به نرخ روز پول طلای ۱۸ عیار ۷۵۰ رو دادم ایا سر بنده کلاه رفته یعنی موقع فروش از من به نرخ روز ۱۸ عیار ۷۵۰ میخرن ؟؟

 60. سجاد ۲۱ خرداد, ۱۳۹۷ در ۱۸:۱۰ - پاسخ دادن

  با عرض سلام خدمت دوست عزیز ِ میخواستم مقداری طلایهاب شده بخرم اول اینکه بیشتر طلایه اب شده تو بازار با چه عیاریه وبیشتر وزن کم بخری یا وزن بیشتر. بهتره دوما من اصلانمیدونم طلایه اب شده ای که میخام بخرم عیارشو بهم درست میگن از کجا صحتشو بفهمم یا کجا معتبره طلایه اب شده بخرم. ممنون میشم با تشکر فراوان

 61. محمد جواد ۲۰ خرداد, ۱۳۹۷ در ۰۱:۳۸ - پاسخ دادن

  سلام ببخشید من تعدادی ربع و نیم و تمام سکه دارم به نظرتون به صرفه هست بفروشم آبشده خریداری کنم؟؟
  احتمالا دو ماه دیگه من نیاز به فروش این ها دارم میخوام ببینم کدوم بهتره

 62. محسن ۱۴ خرداد, ۱۳۹۷ در ۰۰:۴۴ - پاسخ دادن

  سلام
  من میخوام هر ماه بخشی از حقوق ماهیانه ام رو طلا بخرم و پس انداز کنم. چه طلایی بگیرم به نظر شما مناسب تره و موقع فروشش کمتر ضرر میکنم؟

 63. علیپور ۰۱ خرداد, ۱۳۹۷ در ۱۵:۱۷ - پاسخ دادن

  من چهار روز پیش ۱۰۰ گرم طلا برای فروش داشتم با ابنکه طلا گرمی۱۸۲۲۰۰ بود اما از من ۱۷۹۰۰۰ خریدند به نطر کارشون قانونی بود .میگفتند این ۱۸۲۲۰۰ قیمت طلای خام هست

 64. علیپور ۰۱ خرداد, ۱۳۹۷ در ۱۵:۱۳ - پاسخ دادن

  سلام طلای دست دوم که به طلافروش میفروشند همان طلای خام یا ذوب شده به حساب میاد ممنون

  • سیدحسنین قاینی
   سیدحسنین قاینی ۰۳ خرداد, ۱۳۹۷ در ۱۱:۱۰ - پاسخ دادن

   از ثبت دیدگاه توسط شما سپاسگزارم.

   طلای دست دوم رو اصطلاحاً «متفرقه» و طلای شکسته می‌گویند.
   ذوب که نشده هنوز! اگر ذوب بشه بهش «آبشده» میگن.

   طلای خام به همه طلاها میتونین بگین طلای خام وقتی که بحث قیمتش هست. یعنی قیمت فلزش که طلا باشه بدون درنظر گرفتن اجرت ساخت، سود تکفروش و هرچیزی دیگر.

 65. سیدحسنین قاینی
  سیدحسنین قاینی ۲۹ اردیبهشت, ۱۳۹۷ در ۰۸:۴۷ - پاسخ دادن

  صد در صد نسبت به طلای ساخته‌شده مقرون به صرفه‌تر هست چون اجرت ساخت و سود تکفروشی نداره. اما در مقیاس‌های کم آبشده خرید و فروش نمیشه. اساساً به هرکسی نمی‌فروشند…

 66. Mahdi ۲۷ اردیبهشت, ۱۳۹۷ در ۱۴:۴۷ - پاسخ دادن

  سلام خرید و فروش طلای آبشده به نظر شما به صرفه است یا نه لطفا راهنمایی کنید

 67. بزرگ آقا ۲۵ اردیبهشت, ۱۳۹۷ در ۱۲:۱۷ - پاسخ دادن

  سلام قیمت طلای ای شده با عیار ۲۲ چفدر هستش؟

 68. الهام قنبری ۲۴ اردیبهشت, ۱۳۹۷ در ۱۶:۰۶ - پاسخ دادن

  سلام،امروز از یه نفر که میگه تو طلا ف وش یا سری تو سرا داره ،شوهرم میخواد طلای اب شده بخره،اما من میگم از کجا معلوم واقعا طلای خالص ،تقلبی نیست،ما واقعا سر در نمی یاریم ،و الانم که طلا گرمی ۱۹۷ تومن به نظرم عاقلانه نیست ،شما راهنمایی کنید.

  • سیدحسنین قاینی
   سیدحسنین قاینی ۲۵ اردیبهشت, ۱۳۹۷ در ۱۵:۱۵ - پاسخ دادن

   اگر اطمینان ندارید، به هیچ عنوان خریداری نکنید. تشخیص تقلبی بودنش برایتان بسیار سخت است.

 69. بزرگ آقا ۲۴ اردیبهشت, ۱۳۹۷ در ۱۳:۴۸ - پاسخ دادن

  سلام
  دوست عزیز طلای اب شده به نسبت عیارش چه جوری قیمتش محاسبه میکنن/

  • سیدحسنین قاینی
   سیدحسنین قاینی ۲۴ اردیبهشت, ۱۳۹۷ در ۱۵:۱۹ - پاسخ دادن

   سلام.
   وزن آبشده به وزن با عیار ۷۵۰ تبدیل می‌کنند سپس به قیمت روز خریداری میشه ازتون. البته در بازار قیمت‌ها بر اساس مثقال و مظنه گفته می‌شود. در این باره مقاله دیگری در سایت هست اگه فرمول تبدیل مثقال به گرم رو خواستین. ممنونم

 70. سلطانی ۲۱ اردیبهشت, ۱۳۹۷ در ۱۰:۵۵ - پاسخ دادن

  سلام من میخوام طلای آب شده خرید کنم! موقع محاسبه قیمت فقط وزن طلا محاسبه میشه یا مالیات و چیزهای دیگه هم اضافه میشه؟؟و اینکه قیمت طلای آب شده چقدر با قیمت طلایی که روزانه اعلام میشه متفاوته؟؟

  • سیدحسنین قاینی
   سیدحسنین قاینی ۲۲ اردیبهشت, ۱۳۹۷ در ۰۹:۴۶ - پاسخ دادن

   طلای آبشده از کجا می‌خواهین بخرین؟! اگر در صنف نباشین به‌سختی به شما فروخته میشه اما در هر حال اگر تونستین بخرین، فقط قیمت طلا محاسبه میشه، مالیات و چیز دیگری نداره و همون قیمت طلایی است که روزانه اعلام میشه (البته به مظنه و قیمت مثقال معامله می‌کنند آبشده رو) با گرمی تا ۱۰۰۰ تومان سود فروشنده

 71. هادی ۱۵ اردیبهشت, ۱۳۹۷ در ۲۲:۵۷ - پاسخ دادن

  سلام آیا در ری گیری امکان کلاهبرداری یا به غلط ری گیری کردن وجود دارد؟

  • سیدحسنین قاینی ۱۶ اردیبهشت, ۱۳۹۷ در ۱۸:۰۰ - پاسخ دادن

   سلام. بله امکانش هست مثل همه جاهای دیگه و همه کسب‌و‌کارها اما اتحادیه طلا هم نظارت داره و برای موسسه ری‌گیری به صرفه نیست که اعتبارش را خدشه‌دار کند. جدای ازینکه اخلاق و وجدان و دین هم بر دل‌ها حاکم هست و غالب مردم به دنبال لقمه‌ای نانِ حلال هستند.

 72. علی میرزایی ۲۴ دی, ۱۳۹۶ در ۰۵:۰۶ - پاسخ دادن

  سلام
  شخصی طلای کهنه خود را شامل النگو و زنجیر و گوشواره فروخته و به بنده قرض داده تا بعدا طلبش را به همانطور پس بدهم.حالا اگر من بخواهم طلای نو برایش بخرم خیلی ضرر میکنم ایا من میتوانم طلای اب شده به او پس بدهم و اگر شکایت کند چه میشود .بهترین کار برای من چیست
  با تشکر فراوان

  • سیدحسنین قاینی
   سیدحسنین قاینی ۲۴ دی, ۱۳۹۶ در ۱۴:۴۴ - پاسخ دادن

   دوست عزیز جناب آقا میرزایی. سوالی که مطرح کردید «حقوقی» است و متأسفانه پاسخی برایش بلد نیستیم.