روش ثبت طلای بدون اجرت در کیمیا

 1. راهنمای نرم‌افزار کیمیا
 2. arrow_back_ios
 3. سند
 4. arrow_back_ios
 5. روش ثبت طلای بدون اجرت در کیمیا

در مغازه‌های تکفروشی و جعبه‌داری بسیار پیش می‌آید که طلای متفرقه‌ای سالم و تمیز باشد یا با آبکاری و دیگر کارها از حالت متفرقه خارج شود و به عنوان طلای بدون اجرت در ویترین گذاشته شود. چگونه موجودی طلاهای متفرقه سالم را در کیمیا نرم افزار حسابداری طلا فروشی پیدا کنیم؟ فروش آنها را چطوری ثبت کنیم؟

روش اول) آنها را همچنان طلای متفرقه بدانیم و موجودی طلای متفرقه‌ای که داخل ویترین گذاشته‌اید را همراه با دیگر متفرقه‌ها و طلاهای شکسته خواهید دید. یعنی تا وقتی که آنها را نفروخته‌اید به عنوان متفرقه در کیمیا خواهند ماند با همان عیار ۷۴۰ و موقع فروش به این روش عمل کنید:
در قسمت شرح، کد ۱۰ که متفرقه سالم است انتخاب کنید. این گزینه در واقع همان «متفرقه» است که یک چیز اضافی همراهش دارد: «شرح چاپی» یعنی در هنگام چاپ فاکتور، به‌جای کلمه متفرقه، می‌توانید نام موردنظرتان را انتخاب کنید مثلا بعضی همکاران نام «شرکتی» را برای این‌جور متفرقه‌ها می‌پسندند. عیار را از لیست انتخاب کنید و در قسمت عیارشخص، ۷۵۰ وارد کنید. این‌طوری به کیمیا می‌گویید که از موجودی عیار ۷۴۰ کم کند اما مبلغ را برای مشتری با عیار ۷۵۰ حساب کند.
روش متفرقه سالم در کیمیا نرم افزار حسابداری طلا فروشی
خوبی این روش در محاسبه شدن سود واقعی ناشی از اختلاف عیار، فقط در زمانی است که شما آن متفرقه را فروخته‌اید اما بدی‌اش برای کسانی است که مقدار زیادی ازین متفرقه‌ها در ویترین دارند و موجودی‌گیری را برایشان سخت می‌کند که برای آنها روش دوم را پیشنهاد می‌کنیم.

احتمالاً این مقاله هم مفید باشه
چرا نباید پول سنگ را با کد ۸ وارد کنیم؟!

روش دوم) وقتی می‌خواهید متفرقه‌ای سالم را در ویترین بگذارید به کیمیا اطلاع دهید که از موجودی متفرقه خارج شده و به عنوان طلای ساخته در ویترین قرار گرفته است. عیب این روش چیست؟ احتمالا شما هم حدس زده باشید که متفرقه عیارش ۷۴۰ است و ساخته‌ای که می‌فروشیم ۷۵۰ عیار است پس سودی کاذب در این تبدیل متفرقه به ساخته محاسبه می‌شود که ناشی ازین ۱۰ خط اختلاف عیار است.
برای حل این معضل، در کیمیا می‌توانید ساخته‌ای تعریف کنید که عیارش ۷۴۰ باشد. البته اگر متفرقه ۱۷ عیار است و گرنه هر عیاری که نیاز دارید مثل ۸۶۵ یا…
طلای متفرقه سالم در ویترین با عیار 740 در کیمیا
حالا در صفحه سند، حساب‌داخلی، کافی است که متفرقه را خروج بزنید و به همان وزن ازین ساخته ورود بزنید و فی را خالی رد کنید (طلای بدون اجرت است دیگر!) حالا ساخته‌ای داریم که عیارش ۷۴۰ است و سود کاذبی ایجاد نکرده است. موجودی‌اش هم با متفرقه قاطی نشده بلکه در گزارش موجودی اجناس می‌توان مشاهده‌اش کرد.
موقع فروش این ساخته هم، غیر از وزن و فی و درصد دلخواهتان، عیارشخص را فراموش نکنید که ۷۵۰ وارد کنید تا سود ناشی از اختلاف عیار محاسبه شود. برای مشاهده سودش از گزارش سود و زیان کمک بگیرید و ردیف «سود عیار شخص» را ببینید.
اگر علاوه بر متفرقه ۱۷ عیار، متفرقه ۲۱ عیار هم دارید که تمیز است و می‌خواهید در ویترین بگذارید، ساخته‌ای دیگر در کیمیا تعریف کنید با عیار ۸۶۵ و نامی دیگر برایش انتخاب کنید مثلا «شرکتی ۲۱ عیار».

مقاله بعدی
کسری هر قسمت از کارگاه و کسری هر پارت
مقاله قبلی
بیشتر از اعتبار شخص، طلا ندهید!

3 دیدگاه. همین الان خارج شوید

 • رها هیبتی
  1398/03/30 01:55

  سلام خسته نباشید.من سه تا النگو داشتم ۱۳ گرم تعویض کردم با دو النگوی کمی پهن تر که شد ۱۱/۵۳ گرم.بمن گفت تفاوتش ۴۰۰ هزار تومانه بعد که میخواستم پول پرداخت کنم گفت تخفیف میدم و فقط صد هزار بدید.نمیدونم چطور حساب کرده.نگرانم که ضرر کرده باشم.

  پاسخ
 • سالار
  1397/05/04 17:17

  آیا همین صد گرم طلای متفرقه را می توان به عنوان کار ساخته تعریف کرد تا نیازی نباشد تک تک طلا از متفرقه به عنوان کار ساخته تعریف کرد؟
  چون در مثالی که زدین فقط ۱۴ گرم رو تعریف کردین.

  پاسخ
  • سیدحسنین قاینی
   1397/05/07 08:53

   بله چرا نمیشه؟! فقط سود کاذبی به صورت موقت شکل میگیره. چون هنوز عیارش ۷۴۰ هست و شما نفروختینش که اختلاف عیار ۷۴۰ تا ۷۵۰ رو سود کنین.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست