خانه > مقاله‌ها > حسابداری طلا > خرید و فروش تلفنی طلا

خرید و فروش تلفنی طلا

نویسنده: |۱۳۹۶-۵-۱۷ ۱۱:۳۳:۴۹ +۰۴:۳۰۲۷ خرداد ۱۳۹۶|حسابداری طلا|۱۲ نظرات

خرید و فروش تلفنی طلا

در یک مغازه بنکداری همیشه نیاز است که طلا خریده شود. مثلا اگر بدهی طلایی مشتری، پولی شود در واقع به جای طلا، پول گرفته‌ایم و از سرمایه طلای ما کم شده و تبدیل به پول شده است. افراد بسیاری در صنف طلا، سرمایه خود را به صورت طلا حفظ می‌کنند . به همین دلیل به اندازه‌ای که طلا پولی شده، اقدام به خرید طلا می‌کنند تا مقدار سرمایه طلایی‌شان کم نشود.
به عنوان مثال، به اندازه ۲۱۰ میلیون تومان طلا به مشتری فروختیم (بدهی طلایی‌اش را پولی کردیم) از آبشده‌فروش طی تماس تلفنی می‌خواهیم که ۲۱۰ میلیون تومان با ما پولی کند؛ راستش را بخواهید همیشه قبل از بستن فاکتور مشتری، ابتدا با آبشده‌فروش پولی می‌کنیم؛ چون ممکن است ما بفروشیم و در همان وقت طلا گران شود و نتوانیم با همان قیمت بخریم همان اتفاق ناگواری که در بازار به آن می‌گویند «از مظنه عقب افتادیم»
حسین واثقی که آبشده فروش است در مظنه ۴۹۴,۰۰۰ تومان با ما به صورت تلفنی پولی کرد. ما به مشتری خودمان در مظنه ۴۹۵,۰۰۰ تومان طلا فروخته بودیم و پُر واضح است که بین «مظنه خرید» و «مظنه فروش» همیشه اختلاف قیمت هست.
سندی که برای آبشده‌فروش تا بدین لحظه باید ثبت کنیم این شکلی است:

 1. حسین واثقی از ما ۲۱۰ میلیون تومان پول طلبکار می‌شود
 2. ما از حسین واثقی طلا طلبکار می‌شویم؛ در مظنه ۴۹۴,۰۰۰ و به مقدار ۲۱۰میلیون تومان

دقت کنید که هنوز نه طلایی از حسین واثقی دریافت کرده‌ایم و نه پولی به ایشان پرداخت کرده‌ایم، فقط تلفنی به آبشده فروش گفتیم که به اندازه ۲۱۰ میلیون تومان به ما طلا بفروشد در مظنه ۴۹۴,۰۰۰ تومان و او هم پذیرفت و معامله انجام شد؛ تلفنی که چیزی رد و بدل نمی‌شود.
تا بدینجا مبلغ را می‌دانیم و قیمت طلا (مظنه) را به توافق رسیده‌ایم:

خرید و فروش تلفنی طلا در حسابداری طلا فروشی

خرید و فروش تلفنی طلا

چون باید به ایشان پول بدهیم در شرح، «خرید» نوشتیم (وقتی چیزی می‌خرید، بابت آن پول پرداخت می‌کنید؛ این‌طور نیست؟) اگر در خرید یا فروش بودن مردد شدید، نگران نباشید فقط مظنه را در شرح بنویسید چون آنچه اهمیت دارد ستون وزن ۷۵۰ (حساب طلا) و ستون حساب مبلغ است. تمرکز خود را صرف درست بودن بدهی یا طلب در این دو ستون کنید.
نوبت حساب طلا است. برای محاسبه وزن باید ببینیم که با ۲۱۰ میلیون تومان چند گرم طلا می‌توان خرید؟ به سادگی مبلغ را تقسیم بر قیمت یک گرم طلا کنید تا وزن به دست آید؛ اما آنچه در اختیار داریم، قیمت یک گرم طلا نیست، بلکه قیمت یک مثقال طلا آن هم با عیار ۱۷ است. از مقالۀ «محاسبه قیمت طلا» فرمول تبدیل مثقال به گرم را می‌دانید پس قیمت یک مثقال ۱۷ عیار را تقسیم بر عدد ۴/۳۳۱۸۰۲ کنید تا قیمت یک گرم طلای ۱۸ عیار به دست آید.
۴,۹۴۰,۰۰۰ تقسیم بر ۴٫۳۳۱۸۰۲ = ۱,۱۴۰,۴۰۰
۲,۱۰۰,۰۰۰,۰۰۰ تقسیم بر ۱,۱۴۰,۴۰۰ = ۱۸۴۱٫۴۵ گرم

این مطلب را از دست ندهید
فی اجرت را چند بزنیم اگر کاری درصد دار بود و سندمان تکفروشی؟

در ستون وزن ۷۵۰ ایشان را بدهکار کنید (طلا خریدیم پس بدهکار می‌شود تا وقتی که به ما طلا بدهد)

روش خرید و فروش تلفنی طلا در حسابداری طلا فروشی

خرید و فروش تلفنی طلا

فاکتور پولی کردن با آبشده‌فروش تمام شد. ایشان طلا بدهکار شد و از ما پولش را بستانکار شد. چه مانده؟ همان روز یا وقتی دیگر که مبلغی به ایشان پرداخت کردید یا طلایی دریافت کردید در سند بعدی ثبت کنید.

ثبت ديدگاه


 1. مرتضی افسرزاده ۲۹ بهمن, ۱۳۹۷ در ۰۰:۲۵ - پاسخ دادن

  همه چی درست بود فقط یه اشتباه داشت توی صحیح نوشتن خرید یا فروش . اغلب کاسب ها برعکس اصول حسابداری مینویسن خرید و فروش رو ( مثل نوشته شما ) . ولی راحت میشه تفسیر کرد و درست نوشت . بعنوان مثال این صفحه معین آقای حسین واثقی هست طبق نوشته بالای صفحه . پس تمامی رفتارهای ایشون ملاک نوشتن قرارمیگیره . ایشون طلا فروخته و طلبکار هست . پس ردیفش اینجوری نوشته میشه : فروش طلا قیمت ۴۹۴۰۰۰۰ مبلغ ۲۱۰۰۰۰۰۰۰۰ بس. موقع رد و بدل کردن پول هم باید نوشت بابت دریافت مباغ ۲۱۰۰۰۰۰۰ بد . درواقع خرید با بستانکاری نمیشه . خرید و بدهکار و فروش و بستانکار. حسین واثقی فروش انجتم داده و بستانکاره. ممنون

 2. فریدا مقیمی ۲۶ شهریور, ۱۳۹۷ در ۰۱:۱۷ - پاسخ دادن

  عدد ۵۰۵ درج شده روی زنجیر طلا نشان دهنده چه عیاری است

 3. احسان ثام ۱۹ شهریور, ۱۳۹۷ در ۲۳:۳۰ - پاسخ دادن

  سلام کمترین وزن طلای آبشده چقدره آیا در ۱۵زشونزده گرم هست؟؟

  • سیدحسنین قاینی ۲۰ شهریور, ۱۳۹۷ در ۰۸:۴۳ - پاسخ دادن

   بعید می‌دونم کمتر از ۱۰۰ گرم پیدا کنین.

 4. علی ۰۸ شهریور, ۱۳۹۷ در ۰۹:۵۹ - پاسخ دادن

  با سلام . با تشکر از جنابعالی .

 5. علی ۰۶ شهریور, ۱۳۹۷ در ۱۹:۴۵ - پاسخ دادن

  ایشده فروش معتبر در اصفهان چه کسی است . که فردا برای برای فروش مشکل نداشته باشیم . و احتمالا هم برایمان اسباب دردسر نشود .

  • سیدحسنین قاینی
   سیدحسنین قاینی ۰۷ شهریور, ۱۳۹۷ در ۰۸:۳۲ - پاسخ دادن

   آبشده‌فروشان به مشتری تک نمی‌فروشند. فقط بین خودشان و هم‌صنفی‌هایشان می‌فروشند. شما باید از مغازه‌های طلافروشی در سطح شهر تهیه بفرمایین.

 6. علي صادقي ۲۹ تیر, ۱۳۹۷ در ۰۹:۳۵ - پاسخ دادن

  سلام اختلاف خرید با فروش در هر یک کیلو چقدر است درضمن اگر شماره تلفنی جهت خرید و فروش ابشده دارید لطف کنید ممنون

 7. سعید رزاقی ۲۳ فروردین, ۱۳۹۷ در ۱۰:۵۴ - پاسخ دادن

  سلام بیعانه برای هر کیلو طلا چقدر هست