پول سنگ در کیمیا

بعضی از همکاران، برای ثبت پول سنگ از کد ۸ (کسر و اضافه) استفاده می‌کنند یعنی یک ردیف را به طلای ساخته و اجرتش اختصاص می‌دهند و ردیفی دیگر را به پول سنگ که با کد ۸ ثبت می‌شود. برای اینکه به صورت دقیق متوجه شویم این کار باعث چه اتفاق ناگواری می‌شود، دفترحسابداری کاملا خالی ایجاد کردم که در آن هیچ فاکتوری وارد نشده و خلاصه وضعیتش کاملا صفر است.
در روش غلط مشابه عکس زیر ثبت می‌کنند:

روش وارد کردن پول سنگ در کیمیا برنامه حسابداری طلا فروشی

با ثبت این ردیف، ایشان بابت دریافت کار سنگ‌دار از ما بستانکار می‌شود. سری به خلاصه وضعیت بزنیم. ردیف «جمع» را ببینید؛ می‌گوید ۸۰ هزار تومان ضرر! مگر ما چه کرده‌ایم که ضرر کنیم؟! فقط کار ساخته را از سازنده دریافت کردیم؛ نه هزینه‌ای ثبت کردیم نه هیچ کار دیگری، پس چرا باید ضرر کنیم؟
روش وارد کردن پول سنگ در کیمیا برنامه حسابداری طلا فروشی

تأثیر کد ۸ در خلاصه وضعیت

دلیل ضرر این است که برنامه نمی‌داند شما معادلِ پول سنگ را در گاوصندوق یا ویترین موجود دارید چون خودتان به برنامه نگفتید. ردیف دوم گزارش را که «موجودی ساخته» است ببینید؛ فقط وزن ساخته و پول اجرتش را آورده اما از پول سنگ خبری نیست و دقیقاً به اندازه پول سنگ ضرر نشان می‌دهد.
اصلاً کد ۸ کارش همین است که سود یا ضرر را ثبت کند. اگر شما تخفیف بدهید، زیان می‌کنید و تخفیف را با کد ۸ ثبت می‌کنید. به عبارتی دیگر، از کد ۸ وقتی استفاده می‌کنیم که نخواهیم روی «موجودی» ما تأثیر بگذارد.

ساخته سنگ‌دار

روش درست این است که از ابتدا آن ساخته را به صورت «سنگ‌دار» به برنامه معرفی کنیم.
روش وارد کردن پول سنگ در کیمیا برنامه حسابداری طلا فروشی

حالا اگر دریافت کنیم، برنامه در همان ردیف، پول سنگ را از ما می‌خواهد و خلاصه وضعیت بدون سود یا زیان و همان واقعیتی که باید نشان دهد، خواهد بود.

شما چه تجربه‌ای از پول سنگ در حسابداری طلا فروشی خود دارید؟ خوشحال می‌شویم آن را در همین صفحه با ما در میان بگذارید.

این مقاله چطور بود؟ 0 نظر

1
چرا نباید پول سنگ را با کد ۸ وارد کنیم؟!
آموزش بعدی
آبشده با عیاری پایین‌تر از سند بازار!
آموزش قبلی
سند تکفروشی و کار درصد دار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست