بستن سال مالی به چه کار می‌آید؟

پایان دادن به دوره و بستن حساب‌ها، بیشتر به درد کسانی می‌خورد که «خلاصه وضعیت» را آخر سال صفر می‌کنند یعنی تقسیم سهم بین شرکا انجام می‌دهند تا وضعیتشان صفر بشود سپس سال مالی را می‌بندند تا هر عددی در خلاصه وضعیت آمد نشان‌دهنده سود (یا زیان) سال جدید باشد.
بستن سال مالی در کیمیا، برنامه حسابداری طلا فروشی الزامی نیست و می‌توان بدون پایان دادن به دوره، همچنان به فاکتور زدن ادامه داد اما بهتر است که این کار را انجام دهید چون پایان دادن به دوره مالی فعلی فوایدی دارد:

  • تعداد فاکتورها در یک سال بیش از حد زیاد نمی‌شود
  • فاکتور افراد در سال جدید با شماره یک شروع می‌شود
  • کمی در سرعت برنامه و گزارش‌گیری تأثیر دارد

دو نکته پیش از بستن سال مالی

چنانچه طلای آب شده با عیار شرطی داشته باشید باید تا مشخص شدن جواب عیار دست نگه دارید چون برنامه به شما اجازه پایان دادن به دوره را نخواهد داد. حق هم دارد چراکه ته حساب‌ها را نمی‌توان به صورت شرطی به سال جدید منتقل کرد.
نکته‌ای که گفتنش را ضروری می‌دانم این است که پیش از بستن سال مالی حتماً نسخه پشتیبان تهیه کنید.

روش بستن سال مالی

از منوی اصلی برنامه، گزینه «دفتر حسابداری» سپس «بستن سال مالی» را کلیک کنید. کیمیا از شما می‌پرسد که “مطمئنید؟” دکمه بله را کلیک کنید. هیچ اتفاقی برای حساب‌های فعلی شما نمی‌افتد بنابراین نگران نباشید.
چنانچه همه چیز به خوبی پیش رود، کیمیا پیام می‌دهد که “بستن سال مالی با موفقیت انجام شد”. دفتر حسابداری جدیدی توسط برنامه ایجاد می‌شود که نامش همان نام دفتر قبلی است اما سال به ابتدای آن اضافه شده. داخل دفتر جدید موجودی پارسال انتقال یافته و همه اسامی اشخاص و حساب‌ها نیز منتقل شده‌اند و برای هر شخص فقط یک سند خواهید دید که همان ته‌حساب اوست. نام اجناس هم به دفتر جدید آمده‌اند. عملاً همان دفتر پارسال و همان خلاصه وضعیت را به شما تحویل می‌دهد اما به جای انبوه فاکتورها، برای هر حساب فقط یک فاکتور آمده است.

احتمالاً این مقاله هم مفید باشه
استفاده چند صفحه همزمان

اشخاصی که دیگر با آنها حسابی ندارید و نمی‌خواهید نامشان در لیست باشد، چون فاکتوری برایشان ثبت نشده به سادگی می‌توانید حذفشان کنید. همچنین اجناسی که در موجودی شما نیست و زین‌پس با آنها کار نمی‌کنید.

مقاله بعدی
روش تهیه نسخۀ پشتیبان در کیمیا
مقاله قبلی
استفاده چند صفحه همزمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست