سیدحسنین قاینی

بستانکار کیست؟

هرگاه در فاکتوری «دریافت» کنید، شخصی که نامش بالای سند درج شده، بستانکار می‌شود. در سندی که اینجا به عنوان مثال آورده‌ایم از آقای رضایی آبشده را دریافت کردیم و در آن ردیف، ایشان بستانکار شده. طلبکار شدنشان را در ستون وزن ۷۵۰ مشاهده کنید.

بدهکار کیست؟

بدهکار کسی است که نامش بالای سند نوشته شده و به او «پرداخت» کنیم. به آقای رضایی جنسی با نام النگو سینا داده‌‌ایم (به ایشان پرداخت شده) پس آقای رضایی بدهکارمان می‌شود.

در فاکتورها به صورت مختصر، بدهکار را «بد» و طلبکار (بستانکار) را «بس» می‌نویسند.
تا بدین‌جا فاکتور به ما می‌گوید آقای رضایی ۱۵۶.۹۱ گرم طلا بستانکار شد و مبلغ ۱.۳۷۱.۲۰۰ ریال به ما بدهکار است.

بستانکار کیست؟

در حسابداری طلا بستانکار کیست و بدهکار چه کسی است

بستانکار و بدهکار در فاکتورهای دستی

افرادی که فاکتورها را دستی وارد می‌کنند و هنوز با کامپیوتر آشتی نکرده‌اند، معمولا فاکتور دریافت را جدای از فاکتور پرداخت می‌نویسند؛ حتی رنگ سربرگ فاکتورها را متفاوت قرار می‌دهند مثلا فاکتور پرداخت با سربرگ و زمینه قرمز رنگ و فاکتور دریافت با رنگ آبی. چنین افرادی از «بد» و «بس» در هر ردیف استفاده نمی‌کنند چراکه در فاکتور دریافت، همه ردیف‌ها بستانکار هستند و نیازی به یادآوری در هر سطر نیست. کنار ته‌حساب و پایین فاکتور معمولا می‌نویسند «طلب ما»، «طلب شما» یا عباراتی شبیه به این.
البته در میان این عزیزان، اشخاصی هستند که ابتدا فاکتور را دستی ثبت می‌کنند و در فرصت مناسب همه آنها را وارد نرم افزار حسابداری طلا فروشی می‌کنند چون کیفی و پخش‌کننده هستند و فاکتورها را در مغازه دیگران می‌نویسند، امکان ثبت در لحظه با کامپیوتر را ندارند.

این مطلب را از دست ندهید
ته حساب یعنی چی؟

شاید توقع داشتید که در این نوشته، مشابه با آنچه در مقاله‌های حسابداری دیده‌اید، این‌طور بخوانید که «در حسابداری دوطرفه، حساب بستانکار در سمت چپ ترازنامه نمایش داده می‌شود» یا جملاتی مشابه این، اما هدفم در این مقاله صرفاً پاسخ به این پرسش بود که «بستانکار کیست؟»

این آموزش را از دست ندهید:
راهنمای خرید طلای آب شده.
برای دانلود این آموزش، روی عکس زیر کلیک کنید.
راهنمای خرید طلای آب شده

این مقاله چطور بود؟ ۱۲۳ نظر

بستانکار کیست؟ بدهکار کیست؟
۴ ۱۲۳