سیدحسنین قاینی

چگونه آبشده‌ای با یکی دو خط عیار پایین‌تر را ثبت کنیم؟

اگر کارخانه طلاسازی دارید، حتماً به این مورد برخورده‌اید که بازار به شما آبشده بدهد و پس از آزمایش دوبارۀ آن، عیارش یکی دو خط پایین‌تر بایستد. در این‌گونه مواقع معمولاً خودتان ضرر را می‌پذیرید و طلا را مرجوع نمی‌کنید بلکه می‌خواهید موجودی طلای آب شده در کیمیا را اصلاح کنید، بدون اینکه ته‌حساب بازار و شخصی که آبشده را داده، دست بخورد.
به عنوان مثال، هزار گرم آبشده دریافت کرده‌اید با عیار ۷۴۷ اما پس از ری‌گیری دوباره، عیارش ۷۴۶ از آب در آمد! می‌خواهیم به نرم افزار حسابداری طلا فروشی بگوییم که این آبشده را دیگر نداریم و به‌جای آن و با همان وزن، آبشده با عیار ۷۴۶ داریم. برای چنین تغییری، دو روش در کیمیا انجام‌پذیر است؛ یکی سخت و دیگری آسان. از روش سخت شروع می‌کنم.
قبل از ثبت این تغییر، نگاهی به خلاصه‌وضعیت بیاندازید تا اثر این جابه‌جایی را بدانید. عددی که در پایین گزارش، قسمت «کل وضعیت برحسب طلا» نوشته شده است را یادداشت کنید.

سندی از نوع حساب داخلی

از صفحه سند، نوع حساب را «حساب داخلی» انتخاب کنید. اگر پیش ازین، اصلاح موجودی نداشتید، یک حساب جدید باز کنید و نامش را بگذارید «بررسی و اصلاح موجودی» یا هر نام دیگری که می‌پسندید. در این حساب، یک ردیف را به خروج آبشده اختصاص دهید. همان آبشدۀ عیار ۷۴۷ که از بازار گرفته‌اید را خروج بزنید تا دیگر در موجودی برنامه نباشد. ردیف دیگر را ورود آبشده ثبت کنید. همان وزن اما این‌بار عیارش ۷۴۶ و احتمالا اسم ری‌گیری و شماره قبض را هم مایلید که عوض کنید.
نرم افزار حسابداری طلا فروشی و روش ثبت سند داخلی

جمع سند را ببینید: ۱/۳۳۰ گرم زیان را نشان می‌دهد.
حالا سری به خلاصه‌وضعیت بیاندازید. پایین گزارش در قسمت «کل وضعیت برحسب طلا» دقیقاً به اندازه ۱/۳۳۰ گرم کم شده و زیان، خودش را نشان داد. روی ردیف موجودی آبشده، دوبار کلیک کنید تا ریز آبشده‌ها را نشان دهد. آبشدۀ جدید را می‌بینید که با عیار ۷۴۶ هست و دیگر خبری از آبشده با عیار ۷۴۷ نیست!
در ردیف مانده‌حساب‌های بنکداری با دوبار کلیک، ریز ته‌حساب‌ها را ببینید و نام آن مشتری که آبشده را به شما داده بود، پیدا کنید: ته‌حسابش دست‌نخورده باقی مانده است.
به هر دو هدفی که داشتیم رسیدیم: اصلاح موجودی آبشده بدون تغییر ته‌حساب. در واقع، «حساب داخلی» همان‌طور که از نامش پیداست حسابی است مرتبط با داخلِ مغازه یا کارخانه و ارتباطی با بیرون ندارد لذا آنچه در این نوع حساب ثبت کنید، تأثیری روی ته‌حساب افراد نمی‌گذارد بلکه اثرش در خلاصه‌وضعیت، مستقیماً سود یا زیان می‌شود.
سختی این روش موقعی است که تعداد آبشده‌های این‌چنینی زیاد شوند، برای هرکدامشان باید دو ردیف اضافه در حساب داخلی ثبت کنید که بسیار وقت‌گیر است و احتمال اشتباه در تایپ‌کردنِ اعداد هم بالاست.

این مطلب را از دست ندهید
هفت نکته پیش از نصب نرم افزار حسابداری طلا فروشی

عیار شخص در هر ردیف، امکانی کاربردی در کیمیا

روش دوم که بسیار آسان‌تر است و در وقت شما هم صرفه‌جویی می‌کند این است که در همان سند بنکداری، ردیفی که آبشده را دریافت کرده‌اید، عیارش را اصلاح کنید. یعنی عیاری که ۷۴۷ ثبت شده، ویرایش کنید و ۷۴۶ وارد کنید. بدین ترتیب، موجودی آبشده در برنامه اصلاح می‌شود. اما ته‌حساب برهم ریخت! نگران نباشید، قسمت عیارشخص، به برنامه می‌گوید که این ردیف را با این عیار محاسبه کن. پس در عیارشخص باید ۷۴۷ تایپ کنید تا ته‌حساب مثل قبل باشد. به همین سادگی!
کیمیا نرم افزار حسابداری طلا فروشی و عیاری متفاوت برای شخص

اکنون سری به خلاصه وضعیت اگر بزنید، خواهید دید که همان زیان ۱/۳۳۰ گرمی خودنمایی می‌کند. ته‌حسابِ آن شخص هم دست‌نخورده است و موجودی آبشده، اصلاح شده و خبری از ۷۴۷ نیست بلکه آبشده‌ای با عیار ۷۴۶ جایگزینش شده است.

شما چه تجربه‌ای در این زمینه دارید؟ آیا پیش از ذوب، آبشده‌ها را دوباره ری‌گیری می‌کنید؟ تجربه و روش خود را با ما در همین صفحه در میان بگذارید.

این مقاله چطور بود؟ ۰ نظر

طلای آب شده با عیاری پایین‌تر از سند بازار!
۰ ۰